Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Opłaty za trzymanie pieniędzy w bankach coraz bliżej. Jest potwierdzenie

531
Podziel się:

Wiceprezes Związku Banków Polskich potwierdził, że trwają parce nad koncepcją wprowadzenia ujemnych stop procentowych dotyczących depozytów. Ostatecznie decyzja ma należeć do banków. Prawo tego nie zabrania.

Opłaty za trzymanie pieniędzy w bankach coraz bliżej. Jest potwierdzenie
Związek Banków Polskich pracuje nad koncepcją wprowadzenia ujemnych stóp procentowych (Adobe Stock)

Banki chcą, żeby klienci płacili za trzymanie depozytów. Wiceprezes Związku Banków Polskich Tomasz Białek potwierdził w wywiadzie z portalem wnp.pl, że powstała grupa robocza, która pracuje nad koncepcjami takiego rozwiązania.

Kto i jak zostanie obciążony ujemnymi stopami procentowymi nie jest jeszcze pewne. Trwają prace nad ostateczną wersją wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w bankach działających na terenie polski. Pomysły są przynajmniej dwa.

Wiceprezes ZBP uważa, że najbardziej prawdopodobne jest to, że jeżeli takie stopy zostaną wprowadzone, to będą one dotyczyły konkretnych produktów depozytowych i określonego progu kwotowego. Tomasz Białek przywołuje też rozwiązania niemieckie i duńskie, gdzie ujemne stopy stosowane są ”masowo”.

Na pytanie, czy nowe pomysły banków mogą dotyczyć też klientów indywidualnych, Białek odpowiedział twierdząco.

Zobacz także: Nowy obowiązek, rusza spis pieców i kominków. Co trzeba zrobić?

– Tak, to możliwe. Zauważmy, że w przypadku kont firmowych już to się dzieje – mówi w rozmowie z wnp.pl Tomasz Białek.

Według wiceprezesa ZBP im większy depozyt tym większy koszt obsługi bankowej. Regulacje są bardzo niekorzystne dla banków.

- Są one związane z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, rezerwy obowiązkowej czy koniecznością płacenia podatku bankowego, który naliczany jest od aktywów. – tłumaczy w wywiadzie wiceprezes.

Zdaniem Białka polskie prawo nie zabrania wprowadzenia tego typu rozwiązań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(531)
Zdzichu
3 lata temu
To prezes NBP działa na niekorzyść banków a my klienci mamy za to płacić - beszczelne złamasy,
Tom
3 lata temu
Banki chcą wszystko dla siebie a dla klienta nie są w stanie nic zrobić, niedługo garstka ludzi będzie korzystała z ich usług. Ja dla alternatywy inwestuje w otwarte fundusze inwestycyjne. Od znajomego dostałem namiar od specjalisty z zarabijamyPl i jest to dla mnie opłacalne.
Aaa
3 lata temu
problem polega na tym że wypłaty w gotowce już nie można dostać. Zmusząją nas do korzystania z banku by mieć nad nami pełną kontrolę a teraz jeszcze aby być kontrolowanym mamy za to płacić!!!! Systemowe ZNIEWOLENIE !
Zenon
3 lata temu
Okradanie ludzi na całego czyli depozytariusze do lamusa. W większości w bankach jest tzw. pieniądz elektroniczny i w zasadzie odpowiedni program komputerowy tym steruje. Dziś w zasadzie banków w sensie fizycznym może nie być a tylko odpowiedni serwer czy 3. I za co tu płacić tym banksterom? Za ich pracujące za nich komputery? Kiedyś to przynajmniej musieli gromadzić te pieniądze w skarbcach a co nie którzy próbowali je rabować a ówczesny bankster narażał się na ogromne straty w wyniku powodzenia rozbicia skarbca. A dziś, same pasożyty które za nic chcą jeszcze brać kasę. Czasy jak widać powoli zmierzają ku jakiejś znowu wielkiej rewolucji, jak podobnie było w XVIII wieku a dotyczyło to wówczas rozpanoszonej do granic absurdu arystokracji.
DENEB
3 lata temu
Podobno działalność bankowa polega na gromadzeniu depozytów w celu ich wykorzystywania. Jeżeli mam im dawać odpłatnie pieniądze po to by z tych pieniędzy dali mi odpłatny kredyt to rozum poszedł spać.
...
Następna strona