Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Będzie "pilna pomoc" dla górskich regionów. Gowin zdradza, gdzie trafią pieniądze

15
Podziel się

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada pilną pomoc dla górskich regionów i obiecuje plan wsparcia dla subregionów turystycznych dotkniętych restrykcjami covidowymi. Pomoc ma iść w setki milionów złotych.

Będzie "pilna pomoc" dla górskich regionów. Gowin zdradza, gdzie trafią pieniądze
Jarosław Gowin zapowiada pomoc dla górskich regionów (PAP, PAP)
bDAFOvTV

- W związku z ostatnią decyzją o zamknięciu turystyki zimowej opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Pomoc ma iść w setki milionów złotych. Gowin podkreśla, że jednocześnie korygowana jest lista branż, które będą mogły skorzystać z najnowszej tarczy.

bDAFOvTX

Padają też zapowiedzi planów rządu na okres po wygaszeniu pandemii. To m.in. programy inwestycyjne skierowane do najbardziej perspektywicznych sektorów z polskim kapitałem. Po nowym roku Zjednoczona Prawica ma ustalić dalszy plan działania. Solidarna Polska ma w nim forsować zmiany w sądownictwie, PiS – w organizacji szpitali, a Porozumienie – w gospodarce.

Zobacz także: Przedsiębiorcy na skraju bankructwa, a wiceminister swoje. "Dziękują nam za tarcze i pomoc"

Gowin odnosząc się do stwierdzenia, że rząd uruchomił kolejną tarczę, ale wciąż pojawia się wiele apeli o pomoc, powiedział: "Analizujemy kod po kodzie, uzgadniamy wszystko z Ministerstwem Finansów".

bDAFOvUd

"Jeśli chodzi o branżę turystyczną i gastronomiczną, przygotowujemy nowe rozwiązania. W ostatniej ustawie covidowej wyposażyliśmy rząd w prawo rozszerzania bądź zawężania listy branż objętych pomocą w drodze rozporządzeń. Dlatego możemy na bieżąco reagować i uwzględniać możliwie dużo niuansów" - dodał.

"Pracujemy nad pomocą nie tylko dla przedsiębiorców. W związku z ostatnią decyzją o praktycznym zamknięciu turystyki zimowej opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych. Mam na myśli Podhale, Sądecczyznę, Beskid Żywiecki i Sudety" - zapewnił wicepremier.

"W Krajowym planie odbudowy przygotowaliśmy kilka projektów szerokich inwestycji publicznych w turystykę, miejscowości uzdrowiskowe itp. W świetle ostatnich obostrzeń nie możemy jednak czekać, aż pojawią się fundusze unijne. Przygotowujemy pilną pomoc ze środków krajowych. Trafi ona do samorządów" - dodał.

bDAFOvUe

Jak podkreślił Gowin, z budżetu państwa będą pokrywane inwestycje gminne lub powiatowe, dzięki czemu samorządy będą mogły zaoszczędzić środki i przesunąć je na pomoc dla przedsiębiorców. Zaznaczył, że z perspektywy ministerstwa nie da się wychwycić wszystkich przypadków, z perspektywy wójta, burmistrza czy starosty już tak.

"Dlatego jestem entuzjastą zasad pomocniczości i samorządności. Im więcej władzy w samorządach, tym sprawniej funkcjonuje państwo" - podsumował Jarosław Gowin.

bDAFOvUy
Źródło:
KOMENTARZE
(15)
Daimo
miesiąc temu
hahahaha, żenada, wszystkich hotelarzy w Polsce ... a góralom dać, bo tak!
tfffue
miesiąc temu
Bo wybrani mogą dostąpić tylko przywilejów! Gowin da góralom kasę z naszych podatków bo jak Andrew będzie chciał w przyszłym roku pojeździć na nartach to sami wiecie...
Xyz
miesiąc temu
Żałosne. Gastronomia jak i inne branże zamknięte od prawie dwóch miesięcy a pomocy jak nie było tak nie ma. I to nie jest pierwszy lockdown. To jest powtórka z rozrywki, jak się coś zamyka po raz drugi to plan pomocy powinien od razu być gotowy a nie dalej dumają co zrobić. Proponują przebranżowić się, śmiechu warte, znaleźć nawet najprostsza pracę nie jest tak łatwo, nie mówiąc już o tym, że jakoś trzeba przeżyć, opłacić rachunki i jedzenie. Najłatwiej wyrzucić tak naprawdę ludzi na bruk a samemu wziąć dodatkowe premie. Pomału wiążą sobie sznur przy szyi i w pewnym momencie on się zaciśnie.
bDAFOvUz
Piotr N
miesiąc temu
Według tarczy 6.0 turystyka to tylko organizatorzy i piloci wycieczek. Źenada
nik
miesiąc temu
nie myślałem że górskie rejony w PL tylko 4 obszary!!?? gowin chba na geofrafie nie chodził!!