Notowania

wiadomości
29.08.2019 07:45

Fałszywe sztabki złota. Uwaga na logo

Sztabki złota z fałszywym logiem mennicy to nowy sposób na obejście przepisów dot. prania brudnych pieniędzy. Podrobionych sztabek jest na rynku coraz więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Sztabki złota z fałszywym logiem mennicy to nowy sposób na obejście przepisów dot. prania brudnych pieniędzy.

Jak podaje agencja Reutera, sztabki z podrobionymi logami szwajcarskich mennic, znalezione w skarbcu JPMorgan Chase są warte co najmniej 50 mln dolarów.

Według ustaleń agencji, w ciągu ostatnich trzech lat, w skarbcu amerykańskiego banku znalazło się przynajmniej 1 tys. ważących 1 kg. podrobionych sztabek.

O ile fałszywe sztabki złota, np pozłacane z zewnątrz a wypełnione innym metalem, nie są w branży niczym nowym, to już fałszowanie loga mennicy na prawdziwym złocie jeszcze kilka lat temu nie zdarzało się wcale.

Oglądaj też: Nietypowe zlecenie: 19-karatowe złoto i 5 tys. dolarów napiwku

Po co fałszować prawdziwe złoto? Np po to, by obejść międzynarodowe przepisy dotyczące prania brudnych pieniędzy. Takie złoto, choć najwyższej próby, może pochodzić z nielegalnego wydobycia, czy z krajów objętych sankcjami, jak np. Wenezuela czy Korea Północna.

Sztabki ze znakiem renomowanej mennicy można sprzedać i wprowadzić na rynek znacznie drożej.

Wykrycie sztabek oznaczonych fałszywym logiem jest bardzo trudne. Jak mówi w rozmowie z agencją Reutera Michael Mesaric, szef szwajcarskiej mennicy Valcambi, ostatnio wykryte sztabki były przygotowane bardzo profesjonalnie. Niewykluczone, że na rynku jest ich znacznie więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze, złoto
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2019

BidulaJa tam się nie martwię i tak nie mam za co kupić niech się martwią bogacze

29-08-2019

KlebsioDlatego najlepiej jest kupować monety inwestycyjne bo najciężej jest je podrobic gdyż oryginalne monety np.Krugerrandy wydają unikalny dźwięk którego … Czytaj całość

29-08-2019

han soloNapiszcie ile jest certyfikatów na złoto , a ile fizycznego złota.To temat na dobry artykuł.

Rozwiń komentarze (23)