Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Frankowicze ruszyli z pozwami. Termin rozprawy nawet za rok

32
Podziel się:

Do Sądu Okręgowego w Warszawie, tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku wpłynęło 4,5 tys. spraw związanych z kredytami frankowymi.

Frankowicze ruszyli z pozwami. Termin rozprawy nawet za rok
W warszawskim sądzie na jednego sędziego przypada średnio tysiąc spraw dotyczących kredytów frankowych

W XXVIII Wydziale Cywilnym, rozpoznającym spory dotyczące Frankowiczów orzeka 21 sędziów, a liczba czynnych spraw przekracza 23,5 tys. Na każdego sędziego przypada więc średnio ponad tysiąc spraw. W kilku referatach terminy rozpraw są już wyznaczane na wiosnę 2023 roku — informuje portal Interia Biznes.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Kurs rubla wraca do normy. Belka: Wielu wieszczyło bankructwo Rosji

Kryzys dotyczące kredytów frankowych rozpoczął się siedem lat temu. Nagle kursy walut oszalały, a frank szwajcarski umocnił się wobec złotego o kilkadziesiąt procent. Dzień ten nazywany "czarnym czwartkiem"W szczytowym momencie kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego skoczył o połowę do rekordowej wtedy wartości 5,14, choć jeszcze rano tego samego dnia za 1 franka trzeba było zapłacić 3,54 zł. Później w ciągu dnia kurs ustabilizował się na poziomie 4,15-4,20 zł, czyli i tak znacząco wyższym, niż ktokolwiek w naszym kraju mógł przypuszczać jeszcze kilka dni wcześniej.

Z dnia na dzień znacząco wzrosła kwota kredytu do spłacenia osobom, które brały zobowiązanie we frankach.

W 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok w tej sprawie. TSUE uznał, że w przypadku kredytów indeksowanych do obcych walut, klauzule abuzywne, czyli niedozwolone, nie mogą być zastąpione ogólnymi przepisami prawa cywilnego.

To skłoniło kredytobiorców do działania. Coraz szersze grono frankowiczów kwestionuje w sądach swoje umowy kredytowe. Według danych Związku Banków Polskich (ZBP), od stycznia do października 2021 roku w sądach przybyło około 33 tys. nowych postępowań frankowych, a łącznie toczyło się ich ponad 71 tys. Ze statystyk ZBP wynika, że w ostatnich miesiącach 90 proc. orzeczeń było korzystnych dla kredytobiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
okr
2 lata temu
Frankowicze wygrywają w 90% przypadków, a lista pozwów lawinowo rośnie (tak przynajmniej podaje mecenas Truszkowski na swoim blogu), więc nie dziwota że trzeba czekać na wyznaczenie sprawy.
Marcel
2 lata temu
Co się dziwić, że ruszyli skoro w grę wchodzą ogromne pieniądze do odzyskania. Poradziliśmy się w podobnej sprawie kancelarii Lilianny Skiby z Warszawy i też będziemy się sądzić z bankiem. To za duże kwoty, żeby sobie odpuścić.
Klient
2 lata temu
Dzisiaj poprosiłem Santander Bank Polska o zmianę oprocentowania zmiennego na stałe (kredyt w CHF) aby zmniejszyć ryzyko zmiennej stopy procentowej. Bank oczywiście nie ma w ofercie takiego rozwiązania. Pewnie zmieni się to jak wzrosną stopy procentowe. Jednak złożyłem w tej sprawie reklamację więc będzie dowod w kolejnej sprawie (zgodnie z rekomendacją s). Brawo Banki oby tak dalej to jeszcze na tym zarobię:)
Adam
2 lata temu
Za rok to i tak szybko. Ja czekałem 1.5 roku w Krakowie tylko po to żeby sędzia odroczył sprawę o 7 miesięcy bo nie stawili się świadkowie wezwani przez bank. Dostali po 300zl grzywny. Ale jestem cierpliwy.. wniosłem o zabezpieczenie roszczenia. Więcej odsetek zapłacą im dłużej będą przeciagac
w81
2 lata temu
Smutne jest to, że ZBP zatrudnił Agencję PR do hejtowania frankowiczów pod każdym artykułem na ich temat.
...
Następna strona