Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) 19.07.2022

0
Podziel się:

Kurs euro - 19.07.2022. We wtorek za jedno euro (EUR) zapłacimy 4.79653 zł. Na skutek zawirowań gospodarczych, rosnących cen surowców, wysokiej inflacji i kryzysu wywołanego przez wojnę w Ukrainie, złoty w ostatnich miesiącach znacznie osłabił się wobec euro, które jednocześnie osiągnęło w lipcu parytet wobec dolara.

Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) 19.07.2022
Waluta euro weszła do obiegu w 2002 r. (Adobe Stock, Ikan_Leonid)

Kurs euro 18.07.2022 - godz. 7.50:

wykres dla: EURPLN

Euro (EUR) - znaczenie i kurs wspólnej waluty Unii Europejskiej

Euro to wspólna waluta Unii Europejskiej, która weszła do obiegu od 1 stycznia 2002 r. Prace nad jej wdrożeniem rozpoczęły się jeszcze w latach 70. XX wieku. Euro jest prawnym środkiem płatniczym obowiązującym w 19 z 27 krajów należących do UE. Na obszarze, na którym obowiązuje euro, mieszka 341 mln Europejczyków.

Jeden euro dzieli się na 100 eurocentów. W obiegu znajduje się ok. 1,4 biliona euro na całym świecie. Jest to druga najpopularniejsza w handlu waluta na świecie - po dolarze.

Całokształt państw, w których walutą jest euro, potocznie nazywany jest strefą euro, eurozoną bądź eurolandem. Są to kolejno: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy. Dodatkowo, cztery inne państwa posiadają euro pomimo braku przynależności do UE - są to: Andora, Monako, San Marino, Watykan. Od 1 stycznia 2023 r. do strefy euro dołącza także Chorwacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kurs rubla wraca do normy. Belka: Wielu wieszczyło bankructwo Rosji

Politykę monetarną wobec euro sprawuje Europejski Bank Centralny, odpowiedzialny m.in. za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywczej.

W lipcu 2022 r. po raz pierwszy od wejścia euro do obiegu, waluta ta osiągnęła parytet z dolarem - to znaczy, wartość obu walut zrównała się. W efekcie 1 euro był wart 1 dolara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)