Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mieszkania
30.05.2020 15:28

Kolejna obniżka stóp procentowych. Na kredycie hipotecznym zaoszczędzisz nawet 137 tys. zł

Nie da się ukryć, że Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w minionym tygodniu, obniżając po raz trzeci od początku marca stopy procentowe. Martwią się oszczędzający na lokatach, ale cieszą posiadacze kredytów. Ile dzięki obniżeniu stóp można zaoszczędzić na kredycie hipotecznym? W porównaniu do stanu z początku marca może być to nawet 137 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
RPP po raz kolejny obniżyła stopy procentowe.

Prawie wszystkie oferowane na polskim rynku kredyty hipoteczne są oprocentowane stawką zmienną. Komisja Nadzoru Finansowego jeszcze w zeszłym roku wydała zarządzenie, że każdy bank do końca 2020 roku powinien mieć w swojej ofercie kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym, aby ograniczyć wpływ zmian rynkowych na wysokość raty.

Jednak w obecnych warunkach zmiany te działają tylko na korzyść kredytobiorcy, warto więc wybrać wariant ze stawką zmienną i cieszyć się, jeśli już taki masz. Dlaczego?

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem – masz szansę na oszczędności!

Zmienne oprocentowanie składa się z dwóch składników: WIBOR 3M lub 6M i stała marża banku, zapisana w umowie kredytowej. Decyzja RPP o zmianie stóp procentowych bezpośrednio wpływa na koszty pożyczek między bankami, co odzwierciedla stawka WIBOR.

Zobacz: Metro nie tylko w Warszawie? Minister odpowiada

Jeszcze na początku marca, zanim zostały odnotowane pierwsze przypadki koronawirusa w Polsce, WIBOR 3M wynosił 1,71%. W marcu i kwietniu Rada obniżyła dwukrotnie stopy, co sprawiło, że WIBOR 3M spadł prawie trzykrotnie – do poziomu 0,68%.

Rynek jeszcze nie zareagował na zmianę stóp, ale prognozujemy, że stawka ta w najbliższym czasie może osiągnąć rekordowo niski poziom – 0,10%.

Jeśli spadnie WIBOR, to obniży się także Twoja miesięczna rata kredytu hipotecznego, o ile oczywiście spłacasz zobowiązanie z oprocentowaniem zmiennym. Jakich oszczędności możesz się spodziewać? To zależy od warunków Twojego kredytu, udzielonej kwoty, okresu kredytowania oraz tego, ile jeszcze pozostało Ci do spłaty.

Obniżka stóp procentowych a kredyt hipoteczny

Porównaliśmy raty i łączne koszty trzech kredytów na 30 lat – na 150 tys. zł, 300 tys. zł i 450 tys. zł. Wszystkie są oprocentowane tą samą marżą – 1,80%, co przy stawce WIBOR 3M z początku marca 1,71%, daje oprocentowanie w wysokości 3,51%.

Poszczególne raty i koszty na początku marca przedstawiały się następująco:

  • 150 tys. zł: rata 674 zł, koszt 92 786 zł,
  • 300 tys. zł: rata 1 349 zł, koszt 485 571 zł,
  • 450 tys. zł: rata 2 023 zł, koszt 728 357 zł.

Na koniec kwietnia WIBOR spadł do 0,68%, co przy stałej marży daje zmniejszenie oprocentowania do poziomu 2,48%. Jak wyglądała sytuacja dla tych kredytów po dwóch pierwszych obniżkach stóp procentowych przez RPP?

  • 150 tys. zł: rata spadła o 83 zł, a koszt o 29 981 zł,
  • 300 tys. zł: rata spadła o 167 zł a koszt o 59 963 zł,
  • 450 tys. zł: rata spadła o 250 zł, a koszt o 89 944 zł.

Jak widać, im wyższa kwota kredytu, tym więcej można zaoszczędzić. A kwoty są niemałe, bo sięgają nawet do 90 tys. zł! To był stan na koniec kwietnia, o ile rata i koszt Twojego kredytu mogą jeszcze spaść?

WIBOR jeszcze nie zareagował na obniżkę stóp, ale prognozujemy, że WIBOR może sięgnąć prawie zera i będzie wynosił 0,10%, co jest historycznie niską wartością. Wtedy dla naszych przykładów oprocentowanie wyniesie już tylko 1,90%. Jeśli tak się stanie, to na jakie oszczędności można liczyć względem stanu z początku marca?

  • 150 tys. zł: rata może spaść o 127 zł, a koszt o 45 881 zł,
  • 300 tys. zł: rata może spaść o 255 zł a koszt o 91 761 zł,
  • 450 tys. zł: rata może spaść o 382 zł, a koszt o 137 642 zł.

Nawet jeśli masz do spłaty relatywnie niską kwotę kredytu, to i tak możesz liczyć na ponad 100 zł oszczędności na racie. A im więcej masz do oddania, to kwoty mogą być większe. Przy kilkuset tysiącach złotych kredytu, oddasz do banku o 90 – 150 tys. zł mniej! To dobra informacja dla posiadaczy kredytów hipotecznych, bo już kolejna rata może być o kilkaset złotych niższa, a to realnie odciąży Twój domowy budżet.

Warto jednak pamiętać, że banki to przedsiębiorstwa jak wszystkie inne i również muszą dbać o swoją płynność finansową. Szczególnie przy kredycie hipotecznym, który dopiero masz w planach wziąć, zwracaj uwagę na koszty pozaodsetkowe, które nie są regulowane prawnie (np. prowizję, ubezpieczenie). Przez obniżenie maksymalnego oprocentowania te wartości mogą pójść w górę i ostatecznie kredyt wcale nie będzie taki tani.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: mieszkania, kredyty, kredyty hipoteczne, pieniądze
Źródło:
totalmoney.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2020

jaroWEZWANIE Jeżeli wszyscy wycofamy oszczędności z banków to ciekawe skąd wezmą pieniądzę na pożyczanie . Dosyć wykorzystywania ludzi oszczędzających . … Czytaj całość

30-05-2020

Krul BulW jakim celu te wyliczenia? Czyżby redaktorek przewidywał tak niskie stopy procentowe przez 30 lat?

30-05-2020

aniaW PiSlandii promuje się życie na kredyt (i na utrzymaniu innych) a nie oszczędzanie (okupione ciężką pracą).

Rozwiń komentarze (78)