Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sierakowska: delikatna presja podaży na dolarze

0
Podziel się:

Notowania amerykańskiego dolara znajdują się obecnie pod delikatną presją podaży. Ostatnie kilka sesji jest okresem wzrostu kursu eurodolara po wcześniejszej dynamicznej zniżce. Również wartość USD względem jena pozostaje pod spadkową presją. Jen utrzymuje swoją siłę ze względu na rosnące ryzyka geopolityczne. Korea Północna wystrzeliła dzisiaj rakietę balistyczną, przypominając o sobie w przededniu spotkania prezydentów USA i Chin.

Sierakowska: delikatna presja podaży na dolarze

Notowania amerykańskiego dolara znajdują się obecnie pod delikatną presją podaży. Ostatnie kilka sesji jest okresem wzrostu kursu eurodolara po wcześniejszej dynamicznej zniżce. Również wartość dolara względem jena pozostaje pod spadkową presją. Jen utrzymuje swoją siłę ze względu na rosnące ryzyka geopolityczne. Korea Północna wystrzeliła dzisiaj rakietę balistyczną, przypominając o sobie w przededniu spotkania prezydentów USA i Chin.

Naszym zdaniem: Wzrost ryzyka geopolitycznego na ogół jest korzystny dla japońskiego jena - waluta ta jest uważana bowiem za jedną z tzw. „bezpiecznych przystani”, czyli aktywów, w kierunku których ucieka kapitał w okresach rynkowej czy politycznej niepewności.

Korea Północna przypomniała o sobie w szczególnym momencie. Już jutro i pojutrze spotkają się bowiem Donald Trump i Xi Jinping, którzy będą rozmawiać o kwestiach związanych nie tylko z gospodarką, ale także ze światowym bezpieczeństwem. Jednym z punktów spotkania ma być temat możliwych prób przekonania władz Korei Północnej do zaniechania dalszych zbrojeń.

Sytuacja polityczna może przekładać się na kursy walut, ale w przypadku amerykańskiego dolara istotne będą również dane makroekonomiczne i komunikaty z samych Stanów Zjednoczonych, których w drugiej połowie bieżącego tygodnia pojawi się sporo. Dzisiaj opublikowane zostaną m.in. raport ADP oraz raport ISM dla usług, a później także protokół z posiedzenia FOMC. Ten ostatni będzie prawdopodobnie szczególnie istotny dla wartości USD - jastrzębia wymowa treści protokołu będzie pozytywnie wpływać na wartość amerykańskiego dolara, z kolei gołębie komunikaty dadzą inwestorom pretekst do ucieczki z rynku USD.

Wykres dzienny USD/JPY

Notowania USD względem kanadyjskiego dolara dzisiaj rano delikatnie spadają, jednak utrzymują się w okolicy wczorajszego zamknięcia. Dzisiejsze odreagowanie jest naturalnym ruchem po dwóch mocno wzrostowych sesjach. Mimo to, ogólnie CAD pozostaje w tym tygodniu słaby względem USD.

Naszym zdaniem: Kanadyjski dolar delikatnie się dzisiaj rano umacnia względem USD, czemu sprzyjają m.in. dobre nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej. Niemniej, umocnienie to jest niewielkie w porównaniu do wcześniejszych wzrostów na wykresie USD/CAD.

Notowania kanadyjskiego dolara wczoraj znalazły się pod presją podaży po nieoczekiwanie złych informacjach dotyczących bilansu handlu zagranicznego - o ile oczekiwano nadwyżki, to w lutym Kanada zanotowała deficyt w handlu zagranicznym. Kolejne ważne dane makro w tym kraju pojawią się w zasadzie dopiero w piątek - wtedy opublikowane zostaną informacje o sytuacji na tamtejszym rynku pracy, a także pojawi się odczyt indeksu Ivey PMI. Do tego czasu notowania CAD względem innych walut będą znajdować się pod większym wpływem wydarzeń spoza tego kraju.

Wykres dzienny USD/CAD.

komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)