Notowania

dziś w money
11.12.2014 07:46

Lekkie osłabienie złotego w oczekiwaniu na aukcję LTRO

Mniejszy popyt na pożyczki EBC wymusi szybsze uruchomienie QE?

Podziel się
Dodaj komentarz

Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę stabilizacji po wczorajszej lekkiej zniżce wyceny polskiej waluty. Złoty wyceniany jest na rynku następująco: 4,1745 PLN za euro, 3,3574 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4681 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,613 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło nam spadek wyceny polskiej waluty oraz kontynuację stabilizacji wyceny długu. Złoty stracił wobec EUR (-0,46 proc.) oraz CHF (-0,34 proc.) reagując w sposób proporcjonalny na wzrosty na eurodolarze, które bazowały na zwyżce wyceny wspólnej waluty.

Z drugiej strony osłabienie USD nie przełożyło się na trwałe zejście niżej pary USD/PLN. Dodatkowo ostatni spadek wyceny polskiego długu daje pretekst do realizacji zysków z ostatniego umocnienia PLN, póki rynek wykazuje jeszcze aktywność przed okresem przedświątecznym.

Nastroje wokół polskich aktywów pozostają jednak pozytywne, gdyż duża część zagranicznych inwestorów zakłada, że prawdopodobne _ luzowanie ilościowe _ w wykonaniu EBC pozytywnie wpłynie na wyceny m.in. polskiej waluty czy warszawskiej giełdy. W krótszym terminie widoczne jest, iż bez ważniejszych danych makro, i w okresie przedświątecznym, aktywność rynku zaczyna maleć. Pretekstem do ewentualnego podbicia zmienności, również na PLN, może być dzisiejsza aukcja LTRO.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Inwestorzy śledzić będą przede wszystkim wyniki aukcji LTRO oraz wystąpienie M. Draghiego. Pierwszy z podpunktów może być trudny w interpretacji jednak można założyć, iż mniejszy popyt na pożyczki (prognozowany 150 mld EUR) może zmusić EBC do szybszego uruchomienia QE. Dodatkowo z lokalnego punktu widzenia warto bliżej przyjrzeć się posiedzeniu CBR (Central Bank of Russia), który może po raz kolejny istotnie wpłynąć na wycenę RUB i w konsekwencji odbić się również na pozostałych walutach EM oraz CEE.

Z rynkowego punktu widzenia doszło do mocniejszej realizacji zysków z ostatniego trendu spadkowego na EUR/PLN oraz CHF/PLN. Teoretycznie zakres domyślnej korekty został już zrealizowany, a ewentualna kontynuacja tego impulsu zależeć będzie głównie od rynku bazowego (a więc dzisiejszego LTRO oraz Draghiego). W przypadku USD/PLN obserwujemy próby zejścia niżej przez wsparcie 3,3455 PLN.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz