Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odwrócenie czy kolejna gra?

0
Podziel się:

Pod koniec ubiegłego tygodniach na rynkach miało miejsce istotne odwrócenie (tzw reversal).

Ponowny test wsparcia przy 1038 potwierdził istotność tego poziomu - odbicie było tym razem bardzo zdecydowane i gwałtowne. Wolumen handlu był przeciętny (~ 1 miliarda akcji), ale praktycznie całkowicie skoncentrowany na spółkach wzrostowych. Wzrostom towarzyszył 10% spadek zmienności implikowanej opcji indeksowych mierzony indeksem VIX. Jednocześnie miało miejsce wyraźne odwrócenie na rynku obligacji. Rentowności gwałtownie rosły, choć zakres ruchu cenowego nie odbiega jeszcze od przeciętnego zakresu korekt w trwającym od początku kwietnia wzrostowym trendzie cen (spadku rentowności).

Gwałtowność obserwowanych zmian cenowych sugeruje, że było to typowe pokrywanie krótkich pozycji (na indeksach). W tym tygodniu rynek prawdopodobnie utrzyma się przez większość czasu w szerokim zakresie cenowym w oczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy. W między czasie publikowane będą inne istotne dane makro z USA: dochody i wydatki Amerykanów (pon.), indeks Chicago PMI i indeks zaufania konsumentów (wt.), raport ADP i indeks ISM dla przemysłu (śr.), wydajność pracy i cotygodniowe dane o bezrobociu (czw.).

Reakcja rynku na piątkowe dane z rynku pracy może przesądzić o nastrojach w kolejnych tygodniach. Kontynuacja wzrostów umożliwi realizację odwróconej głowy z ramionami, widocznej na indeksie S&P500. W takim przypadku możliwy byłby wzrost w okolice poprzedniego szczytu do końca roku. Alternatywą jest ciąg dalszy osuwania się w kierunku tegorocznych minimów.

EURPLN

Lepsze od oczekiwań dane PKB z Polski nie wywołały większej reakcji na złotym. Po piątkowym ruchu rynek mógł być zbyt jednostronnie nastawiony na kontynuacje impulsu poniżej 3,95 i dlatego po danych obserwujemy realizację zysków. Jeszcze przed danymi złoty nieznacznie się osłabiał w ramach standardowego odbicia po silnym ruchu. Na EURPLN zatrzymało się w strefie oporu 3,9740-80. Na USDPLN odreagowanie również było niewielkie, w granicach 3,125. Rynek powinien być dzisiaj stabilny ze względu na brak aktywności brytyjskich banków.

EURUSD

Rynek akcji entuzjastycznie zareagował na piątkowe przemówienie Bena Bernanke, ale reakcja na dolarze była już bardziej stonowana. Bernanke dał do zrozumienia, że dodatkowe posunięcia łagodzące politykę monetarną są możliwe, gdyby było to konieczne. Szef Fedu uważa, że gospodarka przechodzi słabszy okres, ale nie powinna powrócić do recesji. Ekonomiści zwracają uwagę, że w najbliższych miesiącach zdecydowanie istotniejsza od polityki monetarnej będzie rola polityki fiskalnej. Eurodolar pozostaje w zakresie. Wsparciem będzie strefa 1,2665-75, oporem strefa 1,2780-1,2815.

GBPUSD

Jeszcze w piątek notowania funtdolara testowały wsparcie w strefie 1,5420-40. Poprawa nastrojów na giełdach oraz towarzyszące jej nieznaczne osłabienie dolara pomogły funtowi umocnić się w relacji do dolara wieczorem i dzisiaj rano. Najbliższe istotne dane z gospodarki brytyjskiej nadejdą w środę - będą to dane PMI dla przemysłu. Funtdolar powinien pozostawać w szerokim zakresie w oczekiwaniu na dane piątkowe z amerykańskiego rynku pracy.

USDJPY

Kolejne kroki łagodzące zapowiedziane przez Bank Japonii na nadzwyczajnym posiedzeniu osłabiły jena jedynie przejściowo. W zasadzie rynek zaczął antycypować to wydarzenie już w piątek osłabiając japońską walutę powyżej psychologicznej bariery 85,00. W nocnym handlu z niedzieli na poniedziałek notowania USDJPY poszybowały w kierunku 86,00, ale tam nastąpiło gwałtowne odwrócenie. Obecnie dolarjen jest handlowany już poniżej 85,00. W najbliższym czasie handel powinien odbywać się w szerokich zakresach.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)