Notowania

Złoty mocniejszy do euro i słabszy do dolara

Zobacz, ile w środę rano kosztowały najważniejsze waluty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego po wczorajszej lekkiej przecenie na większości zestawień. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,0500 PLN za euro, 3,6368 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8827 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,6401 PLN względem funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,842 procent w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego nie przyniosło większych emocji, gdyż w ślad za wydarzeniami z szerokiego rynku PLN zanotował lekki wzrost wyceny wobec euro, równocześnie znajdując się pod presją w relacji do dolara amerykańskiego. Ruchy te były pochodną zachowania głównej pary walutowej (EUR/USD), która spadła poniżej poziomu 1,12 USD.

Inwestorzy przystąpili do wyprzedaży wspólnej waluty po tym jak przedstawiciel EBC zasugerował potencjalne dalsze działania instytucji w celu obniżenia rentowności europejskiego długu oraz wsparcia wzrostu inflacji w Strefie Euro. Polska waluta pozostawała ponadto pod lekką presją z uwagi na wcześniejszy odczyt indeksu ZEW (41,9 pkt.), który dość niespodziewanie spadł osiągając najniższą wartości od grudnia 2014r. W szerszym ujęciu inwestorzy na PLN nie otrzymują ostatnio ważniejszych impulsów do handlu skupiając się na proporcjonalnych reakcjach na wydarzenia z szerokiego rynku. Pewnym czynnikiem niepewności pozostają trwające wybory prezydenckie, jednak nie wydaje się, iż w aktualnej sytuacji mogłyby przynieść impuls do mocniejszych ruchów.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane GUS dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za kwiecień. Rynek spodziewa się analogicznie: 1,1% rok do roku w zakresie sprzedaży oraz 6,0% rok do roku w przypadku danych dot. produkcji. W zakresie obydwu wskazań rynek spodziewa się więc spadków po marcu (3,00% rok do roku oraz 8,8% rok do roku).

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze zmiany na rynku PLN nie zmieniły znacząco obrazu technicznego na parach. W przypadku EUR/PLN obserwujemy konsolidację z lekkim wskazanie na zbijanie kursu na niższe poziomy. Na parze USD/PLN dotarliśmy do lokalnego oporu na 3,6525 PLN, który ograniczać będzie intra-sesyjne wzrosty.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz