Notowania

Złoty najmocniejszy do dolara od początku roku

Ruchy walut były pochodną słabszego raportu ADP, który doprowadził do wyprzedaży amerykańskiej waluty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ostatnie godziny handlu na złotym przyniosły kontynuację umocnień wobec dolara oraz brytyjskiego funta, przy jednoczesnym lekkim spadku wyceny wobec euro. Tradycyjnie ruchy te były pochodną wydarzeń z szerokiego rynku, gdzie słabszy raport ADP doprowadził do mocniejszej wyprzedaży amerykańskiej waluty.

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty m.in. po wczorajszym umocnieniu w relacji do dolara oraz funta szterlinga.

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,0424 PLN za euro, 3,5620 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8878 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4308 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,898 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na złotym przyniosły kontynuację umocnień wobec dolara oraz brytyjskiego funta, przy jednoczesnym lekkim spadku wyceny wobec euro. Tradycyjnie ruchy te były pochodną wydarzeń z szerokiego rynku, gdzie słabszy raport ADP doprowadził do mocniejszej wyprzedaży amerykańskiej waluty. Krótkoterminowy trend osłabiający USD doprowadził do spadku kwotowań USD/PLN z okolic 3,96 PLN do aktualnych 3,56 PLN za dolara.

Równocześnie obserwowaliśmy kontynuację umocnienia wobec funta szterlinga, gdzie kurs GBP/PLN znajduje się najniżej od grudnia 2014r. W tym przypadku głównym powodem słabości brytyjskiej waluty są dzisiejsze wybory parlamentarne, które wedle większości sondaży będą jedynie początkiem politycznych negocjacji w kolejnych tygodniach.

Zgodnie z prognozami wczorajsza RPP nie stanowiła istotnego impulsu do handlu, gdyż Rada przez dłuższy czas nie wykona ruchu na stopach, a sam kurs PLN nie wymaga konieczności interwencji werbalnych. Warto jednak zaznaczyć, iż wedle ekspertyz pod koniec br. inflacja powinna zacząć przyjmować wartości dodatnie (co jest zbieżne z prognozami KE oraz założeniami większości rynku).

Ponadto warto zwrócić uwagę na trwający trend osłabienia polskiego długu, gdzie rentowności polskiego długu (2,898 proc.) są na najwyższych poziomach od listopada 2014r. Wyprzedaż polskich obligacji również spowodowana jest wydarzeniami z rynku bazowego, gdzie podobne trendu obserwujemy na papierach niemieckich czy amerykańskich.

W trakcie dzisiejszej sesji głównym wydarzeniem w kraju będzie aukcja długu o wartości 3-5 mld PLN. Wycena polskich obligacji znajduje się obecnie pod presją stąd oferta pierwotna również zapowiada się ciekawie. Ponadto na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się przemysłowym danym z Europy (m.in. zamówienia w przemyśle z Niemiec). Popołudniu liczyć się będą ponownie wskazania z USA, gdzie inwestorzy otrzymają m.in. dane dot. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Z rynkowego punktu widzenia trendu umocnienia PLN wobec dolara oraz funta jest kontynuowany, niemniej wydaje się, iż w przypadku funta może dość do lokalnego przesilenia. W przypadku USD/PLN z technicznego punktu widzenia zbliżamy się do wsparcia na 3,50 PLN. Test tego zakresu zależeć będzie jednak głownie od kolejnych danych z USA, które wspierają oczekiwania, iż FED nie zdecyduje się na rychłe podwyżki stóp procentowych. W przypadku EUR/PLN obserwujemy lokalne próby wyjścia wyżej na parze, co ma związek z drożejącym euro na większości zestawień (rynek gra pod ograniczenie QE w wykonaniu EBC).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz