Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Złoty mocniejszy po danych o inflacji

9
Podziel się

Polska waluta umocniła się w poniedziałek po publikacji statystyk dotyczących cen. Kurs euro zszedł do 4,48, a dolar oscylował przy 3,69.


Kursy walut. Złoty mocniejszy po danych o inflacji
Kursy walut. Co z euro i dolarem? (money.pl, Rafał Parczewski)
bDJoaIol

Rynkom globalnie towarzyszyła relatywnie niższa płynność w związku z obchodami Dnia Prezydenta w USA, kiedy zamknięte były tamtejsze giełdy.

Po okresie umocnienia na początku roku, amerykański dolar pozostaje relatywnie słabszy, wobec oczekiwań na procedowanie pakietu stymulacji fiskalnej w USA, co przekłada się na popyt na aktywa bardziej ryzykowne, a dolar uznawany jest za jedną z walut bezpiecznej przystani.

bDJoaIon

Oprócz nieobecności amerykańskich inwestorów, na niewielką zmienność notowań EUR/USD wpływał praktycznie pusty kalendarz publikacji makroekonomicznych. Gorszy od oczekiwań odczyt produkcji przemysłowej w strefie euro (-0,8 proc. r/r w grudniu wobec -0,6 proc. w listopadzie) nie przyczyniał się do osłabienia wspólnej waluty.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Polski złoty umacniał się po publikacji krajowych danych o inflacji, która wzrosła w styczniu do 2,7 proc. wobec 2,4 proc. w grudniu.

bDJoaIot

W ostatnim czasie na rynku budowały się oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej w związku z wyższymi od oczekiwań odczytami inflacyjnymi. O możliwości podwyżek stóp od pewnego czasu mówi Narodowy Bank Czeski.

Jednak polskie władze monetarne nie zakładają zacieśniania polityki pieniężnej w najbliższym czasie, a utrzymanie łagodnego nastawienia wpisuje się również w trend globalny prezentowany przez EBC czy Fed. Dlatego zakładamy, że w krótkim terminie silne umocnienie polskiego złotego z tytułu ewentualnych podwyżek stóp jest ograniczone, a kurs euro będzie nadal poruszał się blisko 4,50.

Dane o obrotach na rachunku bieżącym okazały się gorsze od oczekiwań, gdzie nadwyżka za grudzień wyniosła 430 mln euro z 1725 mln euro w listopadzie (konsensus: 1000 mln EUR). Jednak w całym 2020 roku nadwyżka wyniosła 3,5 proc. PKB co należy odczytywać jako pozytywny sygnał z punktu widzenia waluty i jej dalszych perspektyw.

bDJoaIou

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJoaIoO
pieniądze
wiadomości
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Polak
2 tyg. temu
Widzę i czuje potęgę złotego po opłaceniu rachunków i robieniu zakupów ha ha. Ręce opadają
kgkuh
2 tyg. temu
prezes G powiedział że niema żadnych oznak wzrostu inflacji , a skoro taki autorytet tak mówi znaczy że niema
Dramat
2 tyg. temu
Mając worek złotówek na nic mnie nie stać. Taka to mocna waluta od kilku lat.
bDJoaIoP
jaa
2 tyg. temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
odyn
2 tyg. temu
W portfelu mam 160 euro, na które pracowałem 1,5 dnia. Mam też 300PLN, na które musiał bym w Polsce przepracować ponad 2 dni. Za jaką walutę kupię więcej?