Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Można dostać nawet 1,5 tys. zł. 1 lutego mija termin składania wniosków

7
Podziel się:

W odpowiedzi na rosnące ceny energii rząd wprowadził dodatek energetyczny. Jest to wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych, które ogrzewają swoje mieszkania i domy z pomocą energii elektrycznej. Zostały już tylko dwa dni, by skorzystać - czas kończy się 1 lutego. Kto może dostać pieniądze i jak złożyć wniosek?

Można dostać nawet 1,5 tys. zł. 1 lutego mija termin składania wniosków
Dodatek energetyczny to 1000 lub 1500 zł wsparcia dla osób, które ogrzewają mieszkanie lub dom z wykorzystaniem prądu (Adobe Stock)

Dodatek energetyczny przysługuje osobom, które do ogrzania mieszkania wykorzystują źródła ciepła zasilane energią elektryczną - dotyczy to też pomp ciepła. Dodatek nie należy się natomiast gospodarstwom domowym, w których wykorzystywana jest energia elektryczna z mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Energia z wiatru jest najtańsza. Ekspertka podaje wyliczenia. "Ta różnica jest ogromna"

Kwota dodatku to tysiąc złotych w przypadku gdy dane gospodarstwo zużyło w 2021 roku mniej niż 5 MWh energii elektrycznej lub 1,5 tysiąca złotych, jeśli zużyło więcej. Składając wniosek, trzeba dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii. Żeby dostać pieniądze, konieczne jest też uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Dodatek energetyczny - jak złożyć wniosek

Wniosek można złożyć przez internet, za pomocą rządowej strony - potrzebny będzie do tego profil zaufany, e-dowód lub certyfikat kwalifikowany. Można też w wersji papierowej przekazać go do naszego urzędu gminy (wzór papierowego wniosku jest dostępny na rządowej stronie internetowej).

We wniosku trzeba wpisać dane wnioskodawcy i wszystkich członków jego gospodarstwa domowego. Wpisuje się tam też numer konta bankowego, organ samorządu, do którego składany jest wniosek, a także główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy, które zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB.

We wniosku trzeba oświadczyć m.in., że gospodarstwo nie korzysta z dodatku węglowego ani innych dodatków przewidzianych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Czas na złożenie wniosku się kończy, bo można to zrobić już tylko do 1 lutego.

Ceny energii napędzają inflację

Przypomnijmy, że przed wprowadzeniem dodatku energetycznego, rząd zaoferował wsparcie finansowe gospodarstwom wykorzystującym szereg innych źródeł ciepła. W ubiegłym roku można było wnioskować o dodatek osłonowy, węglowy, do pelletu, drewna, na olej opałowy i LPG.

Ceny energii są jednym z głównych motorów napędowych inflacji w Polsce. W grudniu 2022 roku koszty użytkowania mieszkania i ceny nośników energii były o 22,6 proc. wyższe niż w grudniu 2021 roku - wynika z danych GUS. W porównaniu z poprzednimi miesiącami wzrosty nieco przyhamowały, bo średnioroczny wzrost cen konsumpcyjnych nośników energii w 2022 r. wyniósł aż 32,5 proc. Dla porównania - średnioroczna inflacja w ubiegłym roku (bez rozróżnienia na kategorie produktów i usług) wyniosła 14,4 proc.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(7)
Woland
2 miesiące temu
Wniosek złożony na początku grudnia. Rozpatrzony na początku stycznia. Dotacja do prądu może w marcu. A wszędzie się chwalą że są pieniądze tylko brać . Bzdury....
zapamietamy
2 miesiące temu
dopłaty do wegla do prądu a do ciepła systemowego podwyżka 40% pomimo tego ze Gaz i Wegiel najtańszy od dwóch lat
Kora
2 miesiące temu
Co niektórzy ludzie dodatku na węgiel nie dostali i teraz w zimnym siedzą całą zimę a co my mówimy o prądzie...dopłatach. straciłam juz wiarę w to wszystko.
Mea
2 miesiące temu
A jak ktos ogrzewa mieszkanie tylko farelką,lub kaloryferem olejowym na prąd tez dostanie czy na starcie jest juz przegrany???
Pieprzenie
2 miesiące temu
A kto sprzedaje prąd w Polsce?