Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Oddali mieszkania w zamian za rentę. Oto ile dostają miesięcznie

15
Podziel się:

Ponad 150 mln zł są warte nieruchomości, należące do funduszy hipotecznych, które podpisały umowy renty dożywotniej z ich dotychczasowymi właścicielami - wynika z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych. Zrzeszone w ZPF fundusze wypłaciły klientom w 2023 r. renty w łącznej kwocie 4,77 mln zł.

Oddali mieszkania w zamian za rentę. Oto ile dostają miesięcznie
Oddali mieszkania w zamian za rentę. Oto ile dostają miesięcznie (Adobe Stock, SerQ)

To o 53,1 proc. więcej niż w 2022 roku. W sumie od 2010 roku do seniorów korzystających z tak zwanej odwróconej hipoteki wpłynęły ponad 34 mln zł.

"Odwrócona hipoteka to nazwa usługi polegającej na tym, że instytucja finansowa wypłaca klientowi dożywotnią rentę w zamian za przeniesienie na nią prawa własności nieruchomości. Jednocześnie klient otrzymuje notarialnie gwarancję dożywotniego zamieszkania we wskazanym lokalu" - tłumaczy Związek Przedsiębiorstw Finansowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Z badania ZPF wynika, że że na koniec 2023 r. fundusze hipoteczne zarządzały nieruchomościami o wartości 158,5 mln zł, a średni metraż takiego lokalu to 51,7 mkw. Przeciętna wartość nieruchomości, którą dysponują fundusze hipoteczne, to z kolei 411,6 tys. zł.

Kto się decyduje na odwróconą hipotekę

Klientami funduszy są osoby w wieku 75-80 lat. Uśredniony wiek seniora korzystającego z odwróconej hipoteki w 2023 r. wyniósł 76,6 lat i był podobny do tego z 2022 r. - podaje ZPF.

Najwięcej nieruchomości zarządzanych przez fundusze hipoteczne znajduje się w województwie mazowieckim (29,1 proc.). Na drugim miejscu jest Pomorze (11,9 proc.), zaś na trzecim – Dolny Śląsk i województwo śląskie (po 9,1 proc.).

W 2023 r. seniorzy otrzymywali przeciętnie 1033 zł miesięcznie w ramach renty dożywotniej. Świadczenie to jest co roku waloryzowane o wskaźnik inflacji konsumenckiej. Jego wysokość zależy od kilku czynników, m.in. wieku, płci i wartości mieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Aksj
3 tyg. temu
Nie dla kredytu zero procent! Oby Lewica i Hołownia dotrzymali słowa.
Wiekowa pani
3 tyg. temu
Lepiej znaleźć sobie dobry dom opieki sprzedać mieszkanie i kilka lat dobrze pożyć
ŚMIECH
4 tyg. temu
Kolejny przekręt a będzie ich więcej bo dyrektywy unijne doprowadzą do większych oplat czyli jeszcze większej biedy starszych ludzi
Józek Bonk
4 tyg. temu
najpierw doprowadzić ludzi do takiego stanu żeby nie mieli co do do gara włożyć a później przejąć ich ostatnie kalesony i to państwo jeszcze liczy na to że ludzi pójdą za nie na f ront wschodni
1111
4 tyg. temu
Bogs i w bialy dzien okradaja biednych przy aprobacie kochanej ojczyzny