Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Oszczędności Polaków. Pandemiczny kryzys uderzy nas po kieszeni

43
Podziel się

Choć łączna kwota oszczędności Polaków wynosząca na koniec marca 1,2 bln zł robi wrażenie, to spora część z nas zgromadziła na czarną godzinę niewiele. Kryzys, jak zwykle, najbardziej odczują najsłabsi i najmniej przygotowani.

Statystycznie odłożyliśmy po ok. 30 tys. zł.
Statystycznie odłożyliśmy po ok. 30 tys. zł. (Flickr)
bDUpyPaZ

Niewątpliwie w kryzys wywoływany koronawirusem wchodzimy w lepszej sytuacji niż przed pięcioma laty. Nasze łączne oszczędności dziś są o około 30 proc. wyższe - wynika z danych przedstawionych przez "Rzeczpospolitą". Obecnie łączna kwota oszczędności jakie mają Polacy wynosiła na koniec marca 1,2 bln zł.

- Przez ostatnie cztery lata dzięki bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej, spadającemu bezrobociu, rosnącym wynagrodzeniom i po części transferom socjalnym typu 500+ urosła nam klasa średnia – wyjaśnia na łamach dziennika Karol Pogorzelski, ekspert ING Banku Śląskiego.

Statystyka mówi, że średnio każdy z nas ma oszczędzone na kontach bankowych, czy zgromadzone w gotówce ok. 30 tys. zł. Statystyczna czteroosobowa rodzina – 120 tys. zł - pisze "Rzeczpospolita". Kłopot w tym, że to tylko statystyka, a w rzeczywistości rozkład jest znacznie mniej sprawiedliwy.

bDUpyPbb
Zobacz także: Łukasz Urbański o trudnej sytuacji fryzjerów. Klientki kazały zamykać salon

Jak zauważa cytowany przez dziennik Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, większość tych kwot przypada na bogatsze gospodarstwa domowe, bo gdy się więcej zarabia, skumulowane przez lata zasoby są większe.

bDUpyPbh

Jednocześnie nawet nie co piąty Polak ma odłożoną równowartość rocznej pensji - pisze "Rz". – Już co trzeci Polak z powodu koronawirusa stracił część dochodów, a co dwudziesty został pozbawiony źródeł dochodów – komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jak podkreślają eksperci, nadchodzący kryzys najbardziej odczują osoby o stosunkowo niskich zarobkach i o niskich oszczędnościach, a więc najmniej na to przygotowane.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUpyPbC
KOMENTARZE
(43)
a5
11 miesięcy temu
Podatek BELKI- do kasacji.
teed
11 miesięcy temu
i tak niedługo kaczyński zabierze wam to co macie na kontach
Genek
11 miesięcy temu
Patrząc na obecny poziom życia wielu Polaków odnoszę wrażenie, że mają miesięczne pensje po 7-10 tys, zł na rękę i kilkudziesięciotysięczne oszczędności. Polska to obecnie raj na ziemi. W dzień tłumy w mieście, mało kto pracuje, a żyją i to nieźle.
bDUpyPbD
Klasa średnia
11 miesięcy temu
Dzięki 500 plus wyrosła klasa średnia? Jprd... Próżniacza i owszem
banki
11 miesięcy temu
To tylko statystyka, czyli prezes ma 1 mln oszczędności, a 30 ludzi 1 tys. i średnio każdy z nich ma 30 tys.
...
Następna strona