Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Perspektywy dla euro coraz jaśniejsze. Złoty lekko traci

0
Podziel się:

Rynki finansowe mogą odetchnąć z ulgą. Wybory parlamentarne we Francji wygrała przewidywalna partia prezydenta Emmanuela Macrona. To gwarancja stabilizacji w polityce, której ostatnio bardzo brakuje na świecie. W efekcie od rana umacnia się euro. Niestety także kosztem złotego.

Perspektywy dla euro coraz jaśniejsze. Złoty lekko traci
(Fotolia)

Słabo rozpoczął się tydzień dla polskiej waluty. Złoty od rana traci względem głównych konkurentów. Straty może nie są duże, bo zarówno względem dolara, franka szwajcarskiego jak i euro jest to około 2 groszy, ale taka tendencja może potrwać dłużej. Przynajmniej jeśli chodzi o euro, za które trzeba zapłacić obecnie około 4,22 zł. Dolar kosztuje 3,77 zł, a frank 3,87 zł.

Pozytywnie na wspólną walutę działają wyniki wyborów parlamentarnych we Francji. Spełnił się najlepszy scenariusz zakładany przez rynki.

- Partia prezydenta Macrona odniosła imponujące zwycięstwo i zdobyła większość absolutną w izbie niższej parlamentu - zauważa Konrad Białas, analityk TMS Brokers. - Przy przeliczonych niemal wszystkich głosach La République en Marche zdobyła ponad 300 miejsc na 577 w Zgromadzeniu Narodowym. Wynik wyborów otwiera drogę do łatwiejszego przeprowadzenia obiecanych reform i z rynkowego punktu widzenia oznacza stabilizację polityczną.

Przy zamieszaniu politycznym związanym z Brexitem i innymi tegorocznymi wyborami stabilizacja to stan, którego inwestorzy potrzebują najbardziej.

Jest jeszcze jedna kwestia związana z wyborami, która ma znaczenie bardziej dla złotego niż euro i działa negatywnie. - Wygrana Macrona w wyborach prezydenckich i parlamentarnych nie jest dla nas korzystna - podkreśla Tomasz Witczak z FMC Management.

- Polityk ten ma na koncie nieprzychylne komentarze wobec Polski i doszukuje się u nas nieuczciwej konkurencji z pracownikami francuskami. Przy pomocy, rzecz jasna, obniżonych kosztów pracy . Macron uważa to za tzw. dumping socjalny i chce na poziomie unijnym zwiększyć obciążenia i zacieśnić przepisy na niekorzyść polskich pracowników, np. kierowców - wskazuje Witczak.

Oczywiście wybory już za nami i notowania euro będą zależeć od innych czynników. Michał Stajniak z XTB zwraca uwagę, że ważne w kontekście europejskiej waluty będą wstępne odczyty wskaźników PMI za czerwiec, które opublikowane zostaną pod koniec tego tygodnia. Pokazują one jak sytuację w sektorze przemysłowym i usługowym w strefie euro postrzegają menedżerowie dużych firm.

- W Europie czuć świeży powiew wzrostu gospodarczego, co jednak nie przekłada się na większą presję cenową. To właśnie ten czynnik wstrzymuje EBC przed podjęciem wyraźnych kroków w kierunku wyjścia z ultra luźnej polityki monetarnej. Lepsze dane z pewnością przybliżyłyby taki krok - ocenia Stajniak i wskazuje, że perspektywy dla euro są generalnie coraz jaśniejsze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(0)