Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Płace Polaków spadają w połowie branż. "Siła negocjacyjna pracowników osłabia się"

24
Podziel się:

W październiku połowa branż odnotowała spadki płac względem poprzedniego miesiąca - wskazali w komentarzu do wtorkowych danych GUS analitycy banku PKO BP. Ich zdaniem, jest to sygnał nadchodzącego "mocnego schłodzenia rynku pracy". Dodali jednak, że w niektórych branżach płace nadal rosną.

Płace Polaków spadają w połowie branż. "Siła negocjacyjna pracowników osłabia się"
Płace Polaków spadały w październiku w połowie branż. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. wyniosło 6.687,92 zł, co oznacza wzrost o 13,0 proc. rdr. Jak opisywaliśmy, sytuacja z płacami Polaków obecnie wygląda niepokojąco.

Płace spadają w połowie branż. Dane za październik 2022 r.

Według analityków PKO BP wzrost wynagrodzenie w sektorze był wyraźnie poniżej oczekiwań i wyniosło 6687,92 zł (bez zmian względem września). Zauważyli, że znacząco spowolniła dynamika płac w górnictwie (do 10,8 proc. r/r z 24,5 proc. r/r) oraz energetyce (do 11,5 proc. z 23,2 proc. r/r), gdzie w ujęciu miesięcznym odnotowano największe spadki (o odpowiednio 17,8 proc. m/m i 7,2 proc. m/m), po tym jak we wrześniu płace były podbijane przez wypłaty premii kwartalnych i "antyinflacyjnych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Na pewno zbiedniejemy". Bolesna prognoza dotycząca płac Polaków

Najszybciej - jak wskazali - rosły wynagrodzenia w transporcie (25,1 proc. r/r oraz 6,5 proc. m/m).

W październiku połowa branż odnotowała spadki płac względem poprzedniego miesiąca, co sygnalizuje mocne schłodzenie rynku pracy. W ujęciu rocznym wzrost wynagrodzeń był nadal dwucyfrowy, jednak niższy niż inflacja CPI, co oddziałuje w kierunku spadku realnych dochodów gospodarstw domowych. Spadek funduszu płac w ujęciu realnym pogłębił się do poziomu nienotowanego od połowy 2020 - napisali eksperci PKO.

W komentarzu zaznaczyli, że dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w październiku nieznacznie przyspieszyła do 2,4 proc. z 2,3 proc. odnotowanych we wrześniu. "W ujęciu miesięcznym zatrudnienie zwiększyło się o prawie 7 tys., (tj. o 0,1 proc.), nie odbiegając znacząco od wzorca sezonowego" - napisali. Zauważyli, że schłodzenie popytu na pracę, które widoczne było już w danych wrześniowych wskazuje dalszy spadek liczby ofert pracy na portalach rekrutacyjnych.

"W najbliższych miesiącach oczekujemy dalszego schłodzenia rynku pracy na co wskazuje pogarszanie się prognoz zatrudnienia w najważniejszych sektorach, a także pogłębianie się obaw przed wzrostem bezrobocia wśród konsumentów. W tych warunkach siła negocjacyjna pracowników osłabia się, stąd przedsiębiorcy najprawdopodobniej będą mniej skłonni do spełniania żądań płacowych, a dynamika płac – choć nadal dwucyfrowa – będzie niższa od inflacji" - napisali.

Dodali, że spadek dochodów z pracy w ujęciu realnym będzie z kolei oddziaływać na spadek konsumpcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Hehe
rok temu
I dobrze niech ta banka beknie bo wszystko szyucznie wywidowane
I ciężko znal...
rok temu
Fachowcy nie dadzą się nabijać w butelkę,nikt nie będzie robić za pół darmo.Tylko wróble wyboru nie mają.
Jopek
rok temu
Jestem pracodawcą od 20 lat i to co się dzieje to woła o pomstę do nieba noszą nas z każdej strony i dziwić że trzeba będzie ludzi zwalniać banada żydowskich złodziei nasz niszczy
Amelka
rok temu
Na szczęście pracowników wciąż brakuje i można przebierać w ofertach, rozumiem pracodawców, ale pracownik też ma rachunki do zapłacenia, więc pozostaje szukać kolejnego pracodawcy.
Bzdury
rok temu
Bzdury i propaganda troli medialnych. Place tracą na wartości a nie spadają gdyż rosną. Niedługo ludzie będą rzucać pracę z dnia na dzień i zmieniać na inną lepiej płatną. I to jest właśnie prawdziwy obraz tego co się dzieje. Umowy są w **** liczy się kasa bondla kasy i za kasę się pracuje
...
Następna strona