Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Poczta Polska traci na dostarczaniu listów. Rząd chce dołożyć pieniędzy

27
Podziel się:

Trwają konsultacje w sprawie projektu ustawy, która umożliwi wyrównanie Poczcie Polskiej strat, jakie ponosi przez świadczenie usługi powszechnej doręczenia przesyłek listowych i paczek na terenie kraju.

Poczta Polska traci na dostarczaniu listów. Rząd chce dołożyć pieniędzy
MAP chce dofinansować Pocztę Polską. (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Wtorkowe posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury poświęcone było sytuacji ekonomicznej Poczty Polskiej i jej polityce kadrowej, ze szczególnym uwzględnieniem Programu Dobrowolnych Odejść oraz zwolnień grupowych pracowników spółki.

Jak powiedział posłom podczas posiedzenia wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, w MAP prowadzone są prace nad nowelizacją prawa pocztowego, które mają na celu dostosowanie go do obowiązujących trendów rynkowych.

- Główne założenia projektu to przeniesienie na budżet państwa finansowania straty powstałej w wyniku świadczenia usługi powszechnej doręczenia przesyłek listowych i paczek na terenie kraju. Oczywiście kwestia, która wymaga wyjaśnienia, to kwestia obliczenia tej straty, i to w tym momencie jest przedmiotem rozmów z UKE i UOKiK - powiedział wiceminister.

Zobacz także: Drony będą dostarczać paczki. Przełom może nastąpić już w 2023 roku

Jak tłumaczył posłom prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, rynek listowy generuje dla Poczty dwie trzecie przychodów ze sprzedaży, a trendy wskazują, że jest to rynek zanikający.

Podkreślał, że koszty związane z pełnieniem roli operatora wyznaczonego i utrzymywaniem placówek mają charakter stały.

Oprócz nowelizacji prawa pocztowego resort aktywów państwowych pracuje też nad innym sposobem dofinansowania Poczty Polskiej.

Resort analizuje wniosek o zgodę na udzielenie odszkodowania tytułem strat spowodowanych pandemią w okresie marzec-maj 2020 r. w kwocie blisko 226 mln zł. Trwają też prace analizujące wniosek o odszkodowanie za okres po maju.

- Wniosek podpisany przez premiera Sasina został przekazany do prezesa UOKiK. To jest wniosek o wszczęcie postępowania notyfikacyjnego. MAP będzie wspierało w tym zakresie działalność Poczty Polskiej i UOKiK w rozmowach z Komisją Europejską - zadeklarował Śliwka.

W związku z kryzysem i dużymi stratami Poczta Polska prowadzi redukcję zatrudnienia. Jak mówi prezes spółki, skala zwolnień grupowych zaplanowanych na ten rok to 960 etatów.

Z programu dobrowolnych odejść skorzystało już ok. 3 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Miasteczko za...
11 miesięcy temu
tam otwierają na zapleczach prywatne korespondencje do banków (z danymi wrażliwymi w środku) w dodatku pani naczelnik wmawia że mogą. Policja nic nie robi. Dno
tyle w temaci...
3 lata temu
powrót jak za komuny. Informacja dla kołków zarządzających jak coś się nierentowne to się to zamyka
podnieść ceny
3 lata temu
najdroższa firma w kraju a jak nadasz paczkę albo list to nigdy nie wiesz kiedy dotrze i czy dotrze czy może rozkradną złodzieje
Adam
3 lata temu
Jak to dopłacaj? Podnieść ceny, klient niech płaci jak chce, nie wszyscy podatnicy
Zzz
3 lata temu
Jeśli poczta nie przyjmuje przesyłki pocztowej w przezroczystej folii bo prześwituje i widać co jest na kartonie . Dinozaur który nie nadąża za tym co się dzieje na rynku usług pocztowych
...
Następna strona