Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Poczta Polska traci na dostarczaniu listów. Rząd chce dołożyć pieniędzy

26
Podziel się

Trwają konsultacje w sprawie projektu ustawy, która umożliwi wyrównanie Poczcie Polskiej strat, jakie ponosi przez świadczenie usługi powszechnej doręczenia przesyłek listowych i paczek na terenie kraju.

Poczta Polska traci na dostarczaniu listów. Rząd chce dołożyć pieniędzy
MAP chce dofinansować Pocztę Polską. (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bEpWIDFh

Wtorkowe posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury poświęcone było sytuacji ekonomicznej Poczty Polskiej i jej polityce kadrowej, ze szczególnym uwzględnieniem Programu Dobrowolnych Odejść oraz zwolnień grupowych pracowników spółki.

Jak powiedział posłom podczas posiedzenia wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, w MAP prowadzone są prace nad nowelizacją prawa pocztowego, które mają na celu dostosowanie go do obowiązujących trendów rynkowych.

- Główne założenia projektu to przeniesienie na budżet państwa finansowania straty powstałej w wyniku świadczenia usługi powszechnej doręczenia przesyłek listowych i paczek na terenie kraju. Oczywiście kwestia, która wymaga wyjaśnienia, to kwestia obliczenia tej straty, i to w tym momencie jest przedmiotem rozmów z UKE i UOKiK - powiedział wiceminister.

bEpWIDFj
Zobacz także: Drony będą dostarczać paczki. Przełom może nastąpić już w 2023 roku

Jak tłumaczył posłom prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, rynek listowy generuje dla Poczty dwie trzecie przychodów ze sprzedaży, a trendy wskazują, że jest to rynek zanikający.

Podkreślał, że koszty związane z pełnieniem roli operatora wyznaczonego i utrzymywaniem placówek mają charakter stały.

bEpWIDFp

Oprócz nowelizacji prawa pocztowego resort aktywów państwowych pracuje też nad innym sposobem dofinansowania Poczty Polskiej.

Resort analizuje wniosek o zgodę na udzielenie odszkodowania tytułem strat spowodowanych pandemią w okresie marzec-maj 2020 r. w kwocie blisko 226 mln zł. Trwają też prace analizujące wniosek o odszkodowanie za okres po maju.

- Wniosek podpisany przez premiera Sasina został przekazany do prezesa UOKiK. To jest wniosek o wszczęcie postępowania notyfikacyjnego. MAP będzie wspierało w tym zakresie działalność Poczty Polskiej i UOKiK w rozmowach z Komisją Europejską - zadeklarował Śliwka.

W związku z kryzysem i dużymi stratami Poczta Polska prowadzi redukcję zatrudnienia. Jak mówi prezes spółki, skala zwolnień grupowych zaplanowanych na ten rok to 960 etatów.

bEpWIDFq

Z programu dobrowolnych odejść skorzystało już ok. 3 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpWIDFK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
tyle w temaci...
miesiąc temu
powrót jak za komuny. Informacja dla kołków zarządzających jak coś się nierentowne to się to zamyka
podnieść ceny
miesiąc temu
najdroższa firma w kraju a jak nadasz paczkę albo list to nigdy nie wiesz kiedy dotrze i czy dotrze czy może rozkradną złodzieje
Adam
miesiąc temu
Jak to dopłacaj? Podnieść ceny, klient niech płaci jak chce, nie wszyscy podatnicy
bEpWIDFL
Zzz
miesiąc temu
Jeśli poczta nie przyjmuje przesyłki pocztowej w przezroczystej folii bo prześwituje i widać co jest na kartonie . Dinozaur który nie nadąża za tym co się dzieje na rynku usług pocztowych
Wert
miesiąc temu
Zmniejszcie ilość kierowników i dyrektorów, wystarczy na porządne pensje dla listonoszów.
...
Następna strona