Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przeciętna emerytura w Polsce. ZUS podaje najnowsze dane

5
Podziel się:

Przeciętna emerytura w pierwszym półroczu roku 2019 wyniosła 2236,84 zł i była o 4,5 proc. wyższe niż rok wcześniej - podał ZUS.

Przeciętna emerytura. ZUS podał wysokość świadczenia.
Przeciętna emerytura. ZUS podał wysokość świadczenia. (iStock.com)
bEKbMJeJ

Świadczenia urosły przede wszystkim dzięki waloryzacji.

- Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń niezmiennie jest coroczna waloryzacja –bieżący rok jest drugim z rzędu, kiedy wskaźnik waloryzacji przekroczył poziom 102,0% - czytamy w raporcie o sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Po waloryzacji najniższa emerytura wynosi 1100 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 825 zł.

bEKbMJeL
Zobacz także: Zobacz także: Emerytury przedsiębiorców. Oto, ile dostaną, jeśli będą płacić najniższą składkę

Zwiększa się też liczba wypłacanych świadczeń. W czerwcu 2019 r. wypłacono prawie 7,7 milionów rent i emerytur. To o ponad 111 tys. mniej, niż rok wcześniej.

"Minęło już ponad półtora roku od wprowadzenia reformy obniżającej wiek emerytalny - jej skutki najlepiej obrazuje comiesięczna liczba wypłacanych świadczeń emerytalnych" - czytamy w raporcie.

bEKbMJeR

W raporcie FUS wspomina też o trzynastej emeryturze, której wypłata kosztowała łącznie ponad 8,7mld zł.

- W skali półrocza kwota ta stanowiła 7,6% wydatków na emerytury i renty. Należy jednocześnie podkreślić, że po stronie dochodowej w pierwszym półroczu 2019 r. notowano wysokie wpływy składkowe. Było to możliwe dzięki dobrej sytuacji w gospodarce naszego kraju - informuje Fundusz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKbMJfm
wiadomości
wiadomości
wiadomości
KOMENTARZE
(5)
Nick
2 lata temu
"Po waloryzacji najniższa emerytura wynosi 1100" i co z tego zabrać jeszcze podatek? Skandal.
rg
2 lata temu
Skoro państwo opodatkowuje emerytów to w artykule powinno być określone czy to są kwoty netto czy brutto. Bo inaczej po co podawać jakieś liczby.
jadźka
2 lata temu
Mnie przeraża wizja emerytury za 20 lat. Watpie ze cokolwiek sie zmieni. Jak zwykle dostana wszyscy naokoło tylko nie ja, bo mnie sie nic nie nalezy. Ewentualnie pare groszy z ppk bo jak sie samemu o soebie nie zadba to...
bEKbMJfn
Waldek
2 lata temu
Czy się chwalą. Okradaniem słabego emeryta?
Warszawa
2 lata temu
A KIEDY SIĘ SKONICZY W POLSCE PŁACENIA POD STOŁEM PRZEZ POLSKIEGO ZLODZIEJA PRYWACIARZA..... A PÓŹNIEJ MALE EMERYTURY JAK ZŁODZIEJ PRYWACIARZ OKRADA PRACOWNIKA Z JEGO SKŁADEK!!