Według danych Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej w pierwszych trzech kwartałach 2024 r. inwestorzy z zagranicy wycofali 44 mld dol. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Natomiast w 2023 r. Rosja straciła 80 mld dol. BIZ, a pierwszym roku wojny nawet 138 mld dol. W sumie przez trzy lata łączna kwota inwestycji zagranicznych spadła z blisko 500 mld dol. do 262 mld dol.
"The Moscow Times" zwraca uwagę, że Władimir Putin zapowiedział, że Rosja będzie "maksymalnie otwarta" dla inwestorów z krajów BRICS (Brazylia, Indie, Chiny, RPA). Dyktator wezwał sojuszników do inwestowania "kapitału" w Rosji, lecz statystyki banku centralnego nie odnotowały szerokiego strumienia pieniędzy. Zdaniem Janisa Kluge, naukowca z Niemieckiego Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Międzynarodowym, oznacza to rosnącą izolację rosyjskiej gospodarki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problemy gospodarcze Rosji
Chińskie władze, największego partnera handlowego Rosji, z którym Putin utrzymuje stosunki "strategiczne", zakazały lokalnym firmom inwestowania w rosyjski sektor naftowo-gazowy. Chińczycy odmówili również inwestowania w projekt Siła Syberii 2 i nakazały producentom samochodów nie budować fabryk w Rosji.
Media zwracają uwagę, że przed wojną w Ukrainie nawet 75 proc. inwestycji zagranicznych w Rosji pochodziło z krajów znajdujących się na liście "nieprzyjaznych". Po wprowadzeniu sankcji to źródło wyczerpało się.
"Tak zwani 'wrogowie' zainwestowali kwotę równą 20 proc. wszystkich aktywów trwałych w wydobycie surowców mineralnych i przemysł przetwórczy, które odpowiadają za 50 proc. PKB Rosji i 40 proc. zatrudnienia. Jeszcze większy udział mają w handlu (stanowiący 80 proc. aktywów trwałych), finansach (prawie 70 proc.), a także w sektorze naukowo-technicznym (40 proc.) – "The Moscow Times" cytuje dane Loko-Invest.
W tym samym czasie Chiny odpowiadały za 3,3 mld dolarów bezpośrednich inwestycji w Rosji, czyli 0,66 proc. całości. Indie z kolei odpowiadały za zaledwie 613 mln dol., czyli 0,012 proc., a inwestycje z Brazylii i RPA były tak nieznaczne, że nie zostały uwzględnione w statystykach Banku Centralnego.
Aktywa zachodnich inwestorów pozostające w Rosji są zagrożone konfiskatą. Do Dumy Państwowej zostanie wniesiony nowy projekt ustawy zakładający rozszerzenie konfiskaty na wszystkie kraje, które nałożyły sankcje na Rosję.