Notowania

podatki
04.01.2019 08:35

Chaos w przepisach, doradcy podatkowi nie chcą donosić na swoich klientów

Doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni nie zgadzają się z nałożonym na nich obowiązkiem informowania organów podatkowych o działaniach swoich klientów, które zmniejszają wymiar podatku. To doprowadzi do naruszenia tajemnicy zawodowej, ostrzegają. Resort finansów jest odmiennego zdania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Na doradców podatkowych nałożono dodatkowe obowiązki (Fot: Andrzej Hulimka)

Od jesieni zeszłego roku przepisy nakładają nowe obowiązki na przedsiębiorców, którzy wprowadzają u siebie zmiany skutkujące oszczędnościami podatkowymi. Muszą zgłosić to organom podatkowym w terminie 30 dni. Naruszenie skutkuje karą finansową w kwocie do 2 mln zł.

Przepisy zostały wprowadzone po cichu i wielu przedsiębiorców nie ma o nich pojęcia. Niejasne jest również to, kto ma dokonywać zgłoszenia: podatnik czy doradca projektujący schemat podatkowy?

Przedstawiciele zawodów zaufania próbują przekonać ministerstwo finansów, że zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej i nie mogą dostarczać informacji. Resort nie widzi problemu i w piśmie skierowanym do "Rzeczpospolitej" przypomina, że znowelizowana ustawa o doradztwie podatkowym przewiduje możliwość zwolnienia z takiej tajemnicy, jeśli ma to miejsce właśnie w procedurze ujawnienia schematów podatkowych.
Dla samorządów zawodowych jest to jawne pogwałcenie podstawowych zasad tajemnicy zawodowej.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto tak oszczędzać na emeryturę?

Adwokat Anisa Gnacikowska zwraca uwagę, że regulacja budzi wątpliwości co do swej zgodności z konstytucją i przypomina, że dotychczas prawo dopuszczało zwolnienie z tajemnicy wyłącznie ze względu na ważne powody, takie jak zwalczanie terroryzmu.

Adwokaci są zobowiązani do poinformowania samorządu, ilekroć organy państwa będą usiłowały zwolnić ich od tajemnicy.

Pozostaje to jednak w sprzeczności z obowiązującą od 1 stycznia ustawą regulującą zawód adwokata, radcy prawnego i doradcy podatkowego, w której zrównano ujawnienie korzyści podatkowych z walką z terroryzmem, gdy chodzi o wyłączenie spod bezwzględnej ochrony tajemnicy. Przepisy odnoszą się do ordynacji podatkowej, ale, jak zauważa "Rz", pomijają kodeks karny. Ten przewiduje natomiast (w art. 266) karę pozbawienia wolności do lat dwóch za ujawnienie lub wykorzystanie informacji, którą uzyskało się w związku z pełniona funkcją lub wykonywaną pracą, wbrew ustawie lub przyjętemu zobowiązaniu.

Można się zatem spodziewać, że spór wejdzie na grunt zgodności z polską konstytucją i Europejską Kartą Praw Człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2019

Tadek SteffenDo czego ten chory PIS doprowadził .... PO to byli też złodzieje, ale nie durnie, a to co się teraz dzieje to jest jakiś koszmar. OBY DO WYBORÓW !

04-01-2019

parco gupi henio i pamiętliwyfilozofia władzy "dobrej zmiany" to szukanie haków i donosy, czy tego chciał suweren dając im władzę, ale pamiętajmy kiedyś oni zostaną oderwani od … Czytaj całość

04-01-2019

resort finansowgestapo kaczynskiego

Rozwiń komentarze (277)