Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Coraz trudniej o interpretacje podatkowe. Urzędnicy wydają je coraz rzadziej

71
Podziel się:

Interpretacja podatkowa była do niedawna jednym z ważniejszych narzędzi dla przedsiębiorców w razie sporu ze skarbówką. Ostatnio jest jednak coraz trudniej ją uzyskać - informuje ‘’Rzeczpospolita".

Coraz trudniej o interpretacje podatkowe. Urzędnicy wydają je coraz rzadziej
Urzędy skarbowe coraz mniej chętnie wydają intepretacje podatkowe. Adam Burakowski/REPORTER (Adam Burakowski/REPORTER)

Przedsiębiorcy mają coraz większe trudności w uzyskaniu interpretacji podatkowych od urzędów skarbowych. Zdarza się, że zniechęceni dodatkowymi pytaniami fiskusa wykraczającymi poza zakres ich sprawy sami wycofują wnioski.

Z kolei urzędnicy znajdują sposoby, aby nie wydawać podatnikom interpretacji. W efekcie jak zauważa na łamach ‘’Rzeczpospolitej" Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy w Kancelarii Kasprzyk & Wojdan, interpretacje podatkowe stopniowo tracą na znaczeniu.

Jego zdaniem powodem tej sytuacji są decyzje urzędów, które zmierzają do zawężenia stosowania interpretacji. - Widoczne jest, że fiskus szuka sposobu, aby pozostawić wnioski podatników bez rozpatrzenia - twierdzi prawnik.

Zobacz także: Polski Ład sfinansują nowe podatki? "Mamy dwie propozycje"

Z kolei Bartosz Matusik, dorada podatkowy i partner, kierujący zespołem podatkowym w Dla Piper uważa, że utrudnienia w wydawaniu interpretacji indywidualnych stały się już stałą praktyką skarbówki.

W efekcie po upływie dwóch miesięcy od złożenia wniosku wielu podatników otrzymuje wezwanie do uzupełnienia braków formalnych. Często wydaje się, że fiskus kreuje pytania na siłę, mimo, że wnioski zostały złożone prawidłowo. Zdarza się też, że pytania dotyczą informacji już podanych we wniosku.

Skarbówka żąda też, aby wnioskodawca sam określił skutki swoich działań. Tymczasem podatnik występuje do fiskusa właśnie po to, aby poznać odpowiedź urzędu.

Fiskus znajduje też sposoby, aby w ogóle nie wydawać interpretacji. W takiej sytuacji znalazł się np. podatnik, który zapytał o rozliczenie transakcji łańcuchowych w kontekście ustawy o VAT. Mimo, że opisał własne relacje z kontrahentami, urzędnik stwierdził, że sytuacja dotyczy hipotetycznej sytuacji i odmówił wydania interpretacji.

Podatnicy mogą taki fakt zaskarżyć, niewielu decyduje się jednak na postępowanie przed sądem, które może trwać nawet około trzech lat.

W ciągu roku wydawanych jest 20 tys. interpretacji, a opłata za jej wydanie wynosi 40 zł. Chyba, że pytań jest więcej, wówczas za każdy stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) zapłacimy odrębnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
kto spi nie...
2 lata temu
urzednicy stosuja stara zasade kto nic nie robi to nie grzeszy ani przeciw bogu ani carowi a zaden poddany nie jesat bez grzechu wobec prawa i on juz sam wie za co zostal ukarany nawet bezprawnie
sum
2 lata temu
Tak skomplikowali przepisy żeby już nikt nie mógł się zorientować o co chodzi. A teraz naślą US które będą napełniać kasę Państwa pieniędzmi z mandatów i domiarów od przedsiębiorców. Tyle i aż tyle.
Oczywiste
2 lata temu
Jeżeli urzędnik nie może zinterpretować przepisu podatkowego, to jak ma to zrobić przedsiębiorca? Powinie być automatycznie z takiego podatku zwolniony.
wertyQ
2 lata temu
Jak to urzędnik nie wyda interpretacji do hipotetycznej sytuacji. Przecież w prawie opisane są same hipotetyczne sytuacje.
Dexter
2 lata temu
Prawo ma być na tyle proste że przedsiębiorca powinien sam je spokojnie zrozumieć. A jeżeli nie potrafią napisać nic prostego to ich obowiązkiem jest wyjaśnić obywatelowi co autor miał na myśli.
...
Następna strona