Notowania

Czynny żal podatnika. Skrucha przez internet się nie liczy

Niezapłacony podatek lub błąd w formularzu można naprawić, zgłaszając to do fiskusa. Aby uniknąć kary, należy złożyć czynny żal. Tu jednak ważne jest, aby skruchę okazać na papierze z własnoręcznym podpisem, bowiem pismo wysłane za pomocą platformy ePUAP z elektronicznym podpisem nie zostanie uznane przez skarbówkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Czynny żal tak. Na piśmie. Albo ustnie do protokołu (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Cyfryzacja znacznie ułatwia życie i obejmuje kolejne sfery życia. Wydawałoby się, że dzięki platformie ePUAP również kontakt z urzędnikami będzie łatwiejszy. Nie w tym przypadku.

Kto przyzna się do błędu i wyrazi czynny żal np. za pomocą platformy ePUAP, sam na siebie doniesie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Kary uniknie jedynie ten, kto pokaja się na piśmie bądź ustnie do protokołu - wskazuje gazeta.

Złożenie czynnego żalu pozawala na uniknięcie kary podatkowej
Jak złożyć skutecznie czynny żal?

Niezapłacony podatek, spóźniona opłata lub błąd w formularzu można naprawić, zgłaszając to do fiskusa. Jednak wysłane czynnego żalu za pomocą platformy ePUAP z elektronicznym podpisem nie zostanie uznane przez skarbówkę i wciąż podatnik narażony jest na sankcję.

Dlaczego tak jest? Ma to związek z przepisami, które w tym przypadku nie objęły profilu zaufanego. Jak tłumaczy portal prawo.pl, w myśl art. 16 par. 4 Kks, "zawiadomienie to powinno być złożone na piśmie, albo przekazane ustnie do protokołu".

PIT po terminie. Jak złożyć czynny żal i uniknąć kary? Warto się pospieszyć

Ministerstwo Finansów potwierdza, że ustawodawca przewiduje tylko te dwie skuteczne formy złożenia zawiadomienia o czynnym żalu. Nie ma więc możliwości skutecznego złożenia zawiadomienia o czynnym żalu w formie elektronicznej. Każdy, kto liczył, że uda mu się załatwić sprawę "nowocześnie", teraz będzie musiał ponownie złożyć skuchę tradycyjnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: czynny żal, podatki, epuap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2019

NoUS nikomu nie daruje i żaden żal nie wystarczy. Zapłaciłem zaległy podatek z odsetkami po roku od zapłaty skierowali sprawę do sądu o oszustwo. … Czytaj całość

11-12-2019

Hetman PolnyCzynny żal. NIP 3 WYLOT NA STAŁE NA SRI LANKĘ POLSKIMI LINIAMI LOTNICZYMI ZAKŁADAMY LOKATĘ NA 9 PROCENT W SKALI ROKU I MÓWIMY "GOOD BYE … Czytaj całość

11-12-2019

WażneA jest jakaś formułka czy wystarczy własnymi słowami ?

Rozwiń komentarze (5)