Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Dla posła wyższa kwota wolna. "Są lepiej traktowani od reszty społeczeństwa"

111
Podziel się:

"Polski Ład" nie wszystkich boli tak samo. Posłów nie boli w ogóle. Parlamentarzyści przyznali sobie w sierpniu ubiegłego roku podwyżki, ponadto diety, które pobierają, są w większości nieopodatkowane. W efekcie kwota wolna dla posła jest wyższa - pisze "SE".

Dla posła wyższa kwota wolna. "Są lepiej traktowani od reszty społeczeństwa"
Kwota wolna dla posłów jest wyższa (Materiały prasowe, Sejm)

"Od 1 stycznia kwota wolna od podatku dla zwykłych Polaków wynosi 30 tys. zł. Zdecydowanie wyższa jest dla parlamentarzystów, którzy poza pensją otrzymują także dietę. Ta ostatnia w przeważającej większości jest nieopodatkowana, a dzięki temu wybrańcy z Wiejskiej zyskają w ciągu roku krocie" – pisze gazeta.

Posłowie z wyższą kwotą wolną

"SE" przypomina, że dieta parlamentarna wynosi obecnie ponad 4 tys. zł i jest zwolniona z podatku na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kwoty 3 tys. zł, czyli opodatkowana część diety wynosi ponad 1 tys. zł, a podatek od tej kwoty to 171 zł. Efekt jest taki, że kwota wolna od podatku z tytułu diet to dla posłów 36 tys. zł rocznie.

Zobacz także: Sikorski o Polskim Ładzie i podwyżkach cen. "Społeczeństwo dostało trzy ciosy"
"Są oni lepiej traktowani od reszty społeczeństwa" – komentuje dla "SE" ekonomista Marek Zuber.

Ekspert przypomina, że zwykle dieta przysługuje osobom w podróży służbowej, a dietę parlamentarną dostają wszyscy posłowie i senatorowie, niezależnie od ponoszonych kosztów.

Gazeta zwraca uwagę, że w sierpniu ub. roku parlamentarzyści otrzymali podwyżki. "Ich uposażenie wzrosło z około 8 tys. brutto do prawie 13 tys. brutto miesięcznie. Do tego z 2,5 tys. do 4 tys. zł wzrosła im dieta. Według ekspertów to dieta jest dla części posłów i senatorów korzystnym dodatkiem do pensji" – czytamy.

"Dzięki niej istnieje przestrzeń do wypłacenia części wynagrodzenia, która nie jest opodatkowana" – przyznaje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(111)
Polak
3 miesiące temu
To posłowie mają66ooo kwoty wolnej od podatku a ludziska tylko 30000 oni mogą a dla reszty niema na to rząd niestać a to było obiecane przez tuska
Zbuntowany ob...
7 miesięcy temu
Dodam że diety i delegacyjne dl jakiego kolwiek polityka jest bez sensu niech spróbują np wyżyć za najniższa średnia krajowa to się okaże czy tak ochoczo będą chcieli się zajmować polityka
Zbuntowany ob...
7 miesięcy temu
Z jakiej racji oni mają mieć tak duże podwyżki skoro nic praktycznie nie robią a taki zwykły budowlaniec od swojej pensji musi odprowadzać podatek chociaż zarabia ledwo 2000 tys zl
Krystyna
2 lata temu
Co tu komentować. Tylko wyjście na ulicę może coś pomóc. Oni takich akcji się boją.
kmm
2 lata temu
Czy to jest moralne robić sobie tak duże podwyżki gdy część społeczeństwa ma 1500/2000zł no i gadanie że trzeba się dzielić tylko czym
...
Następna strona