Notowania

sąd
06.11.2019 17:28

Fiskus coraz chętniej sądzi się z przedsiębiorcami. To my za to płacimy

Urzędnicy skarbówki coraz chętniej kierują do sądów sprawy przeciwko przedsiębiorcom. W ubiegłym roku tylko do Naczelnego Sądu Administracyjnego fiskus kierował średnio 10 spraw dziennie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
W 2017 r. fiskus wnosił niespełna 7,5 spraw dziennie, a w ubiegłym roku niemal 10 spraw dziennie (Fot: Tomasz Gzell)

Uszczelnienie systemu podatkowego to jeden z sukcesów, którym rząd w ostatnich latach chwalił się najchętniej. Sukces odczuli także uczciwi przedsiębiorcy latami sądzący się ze skarbówką, o czym pisaliśmy m.in. przy okazji uczciwych firm wkręconych w karuzele VAT-owskie.

Walka urzędnika z podatnikiem jest długa, trudna i nie zawsze równa.
Skarbówka wykańcza niewinne firmy. Przełomowy wyrok NSA

I właśnie w statystykach dotyczących procesów sądowych wyraźnie widać, w jaki sposób ten sukces jest osiągany. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym przybywa wniosków kasacyjnych składanych przez organy skarbowe, gdy równocześnie maleje liczba spraw, w których skarbówka jest stroną. Jeśli porównamy rok 2018 i 2017, okaże się, że ich liczba wzrosła o 645 (z 1857 do 2502).

Po przeliczeniu wniosków na dni robocze okaże się, że fiskus jeszcze w 2017 r. wnosił niespełna 7,5 spraw dziennie, by w ubiegłym roku dobić do niemal 10 spraw dziennie.

Oglądaj też: Kij i marchewka dla przedsiębiorców "Nie możemy sobie pozwolić, by państwo było oszukiwane"

Skok liczby spraw wnoszonych przez organy o ponad 30 proc. jest znaczący, ale to tylko część obrazu. Urzędnicy nie zaczęli częściej wygrywać, co oznacza, że problemem przedsiębiorców są urzędnicy, którzy "na siłę" chcą, by to wymiar sprawiedliwości rozsądzał spory podatkowe. W razie porażki za proces zapłacimy my wszyscy – podatnicy.

- Urzędnicy wnoszą skargi kasacyjne, bo mogą to robić. Nie ryzykują niczego – za proces zapłaci Skarb Państwa niezależnie od rozstrzygnięcia. Z drugiej strony, jeśli urzędnikowi uda się wygrać, dołoży swoją "cegiełkę" do linii orzeczniczej, którą w kolejnych postępowaniach przeciw przedsiębiorcom mogą wykorzystywać organy skarbowe - tłumaczy nam sytuację radca prawny Ewelina Nieznalska z Kancelarii NP&Współpracownicy.

Przedsiębiorca, który decyduje się na sądowy spór z fiskusem, ryzykuje własnym majątkiem – w razie porażki musi liczyć się z kosztami znacznie wykraczającymi poza przedmiot sporu.

Skutki tej nierównowagi widać w statystkach. Choć znacząco wzrosła liczba spraw wnoszonych przez organy skarbowe, spadła łączna liczba postępowań, w których były stroną przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. W efekcie w 2017 r. co piąta sprawa, której stroną są organy skarbowe, była rozpatrywana na wniosek fiskusa, a w 2018 r. już niemal co trzecia. Równocześnie odsetek spraw wygrywanych przez skarbówkę wciąż wynosił około 78-79,5 proc.

Fakt przerzucania kosztów postępowań na podatników potwierdza w korespondencji z money.pl Krajowa Administracji Skarbowa. "Koszty postępowania ponosi organ będący stroną w konkretnym postępowaniu" – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania przesłanej przez biuro prasowe KAS. Wspomniany "organ" jest finansowany właśnie z naszych podatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sąd, proces, skarbówka, podatki, nsa, wsa, wiadomości, wiadomości, wiadomości, mśp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2019

pytekBanasia fiskus ,,nie tyka".Jeszcze chwila i wróci państwo totalitarne. Ciemny ludek klaszcze bo ,,pis dał 500+''.PRL też dawał,tylko … Czytaj całość

06-11-2019

polaktak sobie sami wybraliśmy

06-11-2019

Ireknic dziwnego, pis coraz cześciej sięga po kasę na kupowanie głosów. A sprawy sądowe? Pis ma je przecież gratis, sądy są ich a za przegrane zapłaci … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (125)