Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Koniecznie sprawdź swój PIT. Eksperci: ważne w przypadku dwóch grup

3
Podziel się:

Jeżeli chce się skorzystać z ulg podatkowych, należy sprawdzić i uzupełnić zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Jak podaje serwis Prawo.pl, należy uważać zwłaszcza na ulgi: rodzinną i dla seniora, które - nawet jeśli fiskus je uwzględnił - mogą zawierać nieprawidłowości.

Koniecznie sprawdź swój PIT. Eksperci: ważne w przypadku dwóch grup
Większość podatników skorzysta z usługi Twój e-PIT, czyli zeznania wypełnionego przez fiskusa. Dokument jednak warto sprawdzić (PAP, Tytus �mijewski)

Prawo.pl przypomina, że rozliczający PIT mają jeszcze miesiąc na złożenie zeznania za 2023 rok. Termin upływa 30 kwietnia br. Większość podatników skorzysta z usługi Twój e-PIT, czyli zeznania wstępnie wypełnionego przez fiskusa. Jednak dokument przygotowany przez skarbówkę warto sprawdzić i - w wielu przypadkach - uzupełnić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) nie zawiera większości ulg podatkowych. Jednak nawet jeśli je zawiera, podatnik i tak powinien je zweryfikować, ponieważ w systemie Twój e-PIT także możliwe są nieaktualne dane.

Może się np. zdarzyć, że Twój e-PIT przypisze podatnikowi ulgę na dziecko, które skończyło w ciągu roku 18 lat i ulga przysługuje tylko za część roku. To na podatniku ciąży odpowiedzialność za prawidłowo wypełnione zeznanie - ostrzega Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Portal prawo.pl zwraca uwagę, że uzupełniać nie trzeba, co do zasady, przygotowanych przez skarbówkę zeznań na drukach PIT-37 (np. z umowy o pracę) czy PIT-38 (np. przychody z giełdy). Nawet jeśli podatnicy nic nie zrobią, 30 kwietnia ich zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone.

- Jeśli jednak podatnik chce skorzystać z ulg, których nie uwzględnił KAS, ma dwie możliwości: zalogować się do usługi Twój e-PIT i dodać dane o ulgach albo złożyć zeznanie podatkowe poza usługą Twój e-PIT, uwzględniając przy tym kwotę ulg - dodaje Grochowina.

KAS weryfikuje zeznania podatkowe

Uważni muszą być zwłaszcza ci podatnicy, którzy chcą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Jeżeli więc ktoś ma zamiar skorzystać z tych ulg, to musi zmienić zeznanie przygotowane przez skarbówkę. Wystarczy się zalogować do systemu i zaznaczyć odpowiednią opcję albo złożyć zeznanie poza usługą Twój e-PIT.

KAS weryfikuje zeznania, a jeśli okaże się, że ulga się podatnikowi nie należała albo należała się w niższej wysokości, to będzie musiał zapłacić zaległy podatek i odsetki za zwłokę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Karol
3 tyg. temu
W ogóle z tymi zwrotami to jest tak, że trzeba samemu tego pilnować, wiadomo, ze urząd nie naliczy nie wiadomo ile... Fajną aplikację ma Pitax, można sobie wszystko posprawdzać, jeśli chodzi o ulgi.
Głos
3 tyg. temu
Emerytom też należy się zwrot za /13 i czternastkę/
Gabrysia
3 tyg. temu
Nie wszystkie informacje są prawdziwe. Np. w usłudze Twój e-Pit zastosowana jest ulga na dziecko tylko do ukończenia 18 roku życia. Podatnik nie jest narażony na zawyżanie odliczen .