Notowania

podatki
10.09.2019 20:17

Nie będzie podatku od gazu z łupków. Bo nie ma gazu z łupków

Miało być gazowe eldorado i gigantyczne wpływy do budżetu państwa z wydobycia węglowodorów. Jednak, jak się okazało, Polska nie jest łupkową potęgą, więc i podatku nie ma od czego pobierać. Sejmowa komisja zagłosowała za uchyleniem podatku od węglowodorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
2013 r. Protest przeciwko poszukiwaniu gazu łupkowego przez firmę Chevron (Fot: Wojciech Pacewicz)

Ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym sejm uchwalił pięć lat temu. Chodziło o zbudowanie systemu opodatkowania ropy i gazu, wydobywanych po 1 stycznia 2020 r. Państwo miało pobierać rentę surowcową o docelowej wysokości ok. 40 proc. Miały się na nią składać specjalny podatek węglowodorowy, którego stawka miała wynosić od 0 do 25 proc oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin.

To nie koniec podwyżek. Już wkrótce najniższe zarobki w Polsce skoczą do 4 tys. zł brutto.
Płaca minimalna w górę. Rząd przyjął projekt

Okazało się jednak, że wydobycie gazu łupkowego się nie rozwinęło, a podstawowym źródłem tego surowca wciąż są konwencjonalne złoża. Po latach wiemy już, że złoża łupkowe w naszym kraju nie dają wystarczających możliwości ich gospodarczej eksploatacji.

Firmy, które pomagają w "przeprowadzkach", odbierają telefon za telefonem. Choć przeniesienie firmy nie zawsze jest legalne.
Zmiany w ZUS. Nie ma pewności, a przedsiębiorcy myślą o ucieczce za granicę. "Na Słowacji śpią spokojniej"

Przepisy dotyczące uchylenia specjalnego podatku węglowodorowego mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2019

boloZostal jeszcze Zloty Pociag no i te reparacje od Niemiec. Bogactwo jest tusz tusz. Nasze zlodziejskie panstwo bedzie teraz pobierac wyzsze podatki i … Czytaj całość

10-09-2019

Polisz Trejder & ForeksiewiczTeeraz , gdy nie ma podatku zagraniczne korporacje znajda tyle gazu , ze ruskim bokiem wyjdzie !!!

11-09-2019

wieszczhe he żeby nie było że ten gaz się zaraz znajdzie... nie takie cuda w Polandii były

Rozwiń komentarze (5)