Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Ostatni dzień na złożenie PIT. Co się stanie, gdy nie zdążysz?

3
Podziel się:

2 maja, to ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2022 rok. Osoby, które uzyskują dochody z umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej, nawet jak przegapią termin, to nie muszą się martwić. W innej sytuacji są osoby prowadzące działalność. Niezłożenie zeznania traktowane jest jako wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe.

Ostatni dzień na złożenie PIT. Co się stanie, gdy nie zdążysz?
2 maja ostatnim dniem na złożenie PIT (East News, MACIEJ GOCLON)

Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

PIT za 2022. Jak sprawdzić, czy jesteśmy rozliczeni

Ministerstwo Finansów przypomniało, że najprostszą formą rozliczenia z urzędem skarbowym jest usługa Twój e-PIT. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.

Aby skorzystać z usługi, wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też zwolnienie z PIT dla osób do 26 roku życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomista pokazuje, co się stało z ceną oleju. "Z 5 zł podrożał do 15 zł w dwa lata"

Wiceminister finansów przekonuje, że warto sprawdzić swój PIT.

W przygotowanych zeznaniach możemy wprowadzić korzystne zmiany. Możemy uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Możemy wybrać wspólne rozliczenie z małżonkiem. Samotny rodzic może rozliczyć się z dzieckiem. To wszystko może zwiększyć nasz zwrot podatku - informuje wiceminister finansów Artur Soboń.

Jeżeli tego nie zrobimy, to Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT potrwa ona do 10 maja.

Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

Konsekwencje za niezłożenie deklaracji PIT w terminie

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, swoje zeznanie podatkowe muszą złożyć samodzielnie. Kary za nierozliczenie PIT-u są uzależnione od kwoty zaległości. Jeżeli nie przekroczy ona 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, to jest to wykroczenie skarbowe, za które trzeba zapłacić mandat (nawet taki sam, jak kwota przeterminowanego podatku).

Jeżeli zaś zaległość jest wyższa, to taki czyn jest kwalifikowany jako przestępstwo skarbowe. Kara za brak PIT-u jest ona rozpatrywana indywidualnie, a sąd może nałożyć na winnego grzywnę, a nawet karę ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Dodatkowo karą za niezłożenie PIT-u jest konieczność zapłaty karnych odsetek oraz brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem i przekazania 1,5 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

PIT po terminie. Złóż czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji lub zapłaceniu podatku w terminie i obawiasz się konsekwencji karnoskarbowych? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary - radzi resort finansów.

Czynny żal to dobrowolne zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Co ważne przy czynnym żalu należy jednocześnie dopełnić obowiązków, w tym uiścić w całości zaległe zobowiązanie.

W czynnym żalu trzeba wskazać przyczynę złożenia PIT po terminie. Wyjaśnienie musi być prawdziwe i może dotyczyć przypadku losowego albo sytuacji osobistej

Czynny żal powinien złożyć ten, kto nie dopełnił obowiązku. Jeśli wina leży po stronie biura księgowego, to czynny żal składa to biuro, jeśli po stronie zarządu, czynny żal powinni podpisać wszyscy, którzy byli odpowiedzialni za powstanie uchybienia.

Warto pamiętać, że czynny żal można złożyć tylko wtedy, jeśli urząd skarbowy sam nie odkrył wykroczenia i nie rozpoczęło się postępowanie wyjaśniające.

Zapłata podatku na mikrorachunek

Jeżeli ze złożonego zeznania wynika, że trzeba zapłacić podatek, to można to zrobić:

  • gotówką – w placówce pocztowej,
  • bezgotówkowo – m.in. na podstawie polecenia przelewu lub dokonując zapłaty za pomocą instrumentu płatniczego innego niż polecenie przelewu z twojego rachunku bankowego.

Podatek wpłacany jest na mikrorachunek podatkowy


Jeśli podatek wpłacany jest przelewem trzeba wybrać opcję "przelew podatkowy" oraz wskazać: numer indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika (indywidualny rachunek podatkowy tzw. mikrorachunek), kwotę podatku do zapłaty, okres (miesiąc, kwartał, rok), symbol formularza płatności (np. PIT-37).


Jeżeli zeznanie składane jest z pomocą Twój e-PIT i z zeznania wynika kwota do zapłaty, podatek można zapłacić, wybierając opcję "zapłać podatek" znajdującą się w tej usłudze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Marek
4 tyg. temu
Publikacje wydawnictwa Wiedza i Praktyka są zawsze aktualne i odpowiadają na bieżące potrzeby rynku, ostatnio też brałem udział w webinarze od nich na platformie Educato i poruszana była ta tematyka, każdemu zainteresowanemu polecam
Bobi
miesiąc temu
Jeżeli fiskus regularnie otrzymuje miesięczne pieniądze podatkowe to żadna łaska jakby sam zrobił rozliczenie roczne choćby podatnik pracował nawet i w kilku firmach Tak samo dotyczy to zusu posiadają wszelkie dane składek każdego pracownika przyszłego emeryta a każą poszukiwać i dostarczć wszystkie świadectwa pracy i Bóg wie co jeszcze żenada
marek-70lat
miesiąc temu
Jasne fiskus szybciutko przekaże czarnej mafii-już Soboń nad tym czuwa.