Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Podatek od reklam. Branża przekonuje, że to kopanie leżącego

42
Podziel się

Operatorzy kin i zewnętrznych nośników reklamowych ucierpieli w wyniku pandemii. Kina zamknięte są od listopada, wcześniej działały z przerwami. Z kolei firmy tną koszty reklamowe. Branża medialna nie rozumie, dlaczego rząd postanowił jej kosztem łatać budżet i nałożył podatek od przychodów z reklamy.

Podatek od reklam. Branża przekonuje, że to kopanie leżącego
Mateusz Morawiecki chce nałożyć podatek na media. (PAP, Piotr Nowak)
bDJPpbat

Rząd zapewniał jeszcze wiosną, że w pandemii nie będzie nakładał na przedsiębiorców nowych podatków, wszak i bez tego firmom jest trudno. Z czasem okazało się, że bez dodatkowych zastrzyków finansowych nie da się wysupłać pieniędzy na rosnące wydatki, więc wprowadzono na przykład podatek cukrowy.

O ile nie był on zaskoczeniem, bo miał zacząć obowiązywać w 2020 r., ale termin wejścia w życie przesunięto, to już ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich zainteresowanych okazał się podatek od reklamy, który obciąży branżę medialną.

Jego projekt pojawił się na początku lutego w wykazie prac legislacyjnych rządu. Choć premier przekonuje, że w Unii Europejskiej taka danina nie jest niczym nietypowym i czas najwyższy, by i Polska ją wdrożyła, to przedsiębiorcy mówią wprost: to kopanie leżącego.

bDJPpbav
Zobacz także: Podatek od smartfona gorącym kartoflem. Prezydent obiecał, że ustawy nie podpisze, rząd ma problem

- Branża reklamy zewnętrznej została dotkliwie dotknięta sytuacją pandemiczną. Rok do roku cały rynek reklamy out-of-home odnotował prawie 40 proc straty. Nie dostaliśmy żadnej dedykowanej pomocy – powiedział w rozmowie z serwisem Wirtualne Media Marcin Schoen z Grupy RW, założyciel i były prezes Izby Gospodarczej Reklamy Wielkoformatowej.

Jego zdaniem dokładanie kolejnej opłaty, która ogranicza możliwości stymulowania sprzedaży przez reklamę, to działanie, które w dłuższym okresie czasu odbije się negatywnie na całej gospodarce.

bDJPpbaB

Lewiatan: to uderzy w główne źródło przychodu prywatnych mediów

Również Związek Pracodawców Prywatnych Mediów oraz Konfederacja Lewiatan wzywają rząd do wycofania się z tego pomysłu.

- Kolejny podatek uderzy w najważniejsze źródło przychodu prywatnych mediów - reklamę. Biorąc pod uwagę strukturę przychodów mediów publicznych nie mamy wątpliwości, że ta regulacja wpłynie negatywnie właśnie na rynek mediów prywatnych w Polsce, zwiększając niepewność inwestycyjną i ograniczając jej rozwój – mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Mniej konkurencyjne media

bDJPpbaC

Dodaje, że projektowana regulacja dubluje bardzo zaawansowane prace nad podatkiem cyfrowym toczące się na forum OECD oraz unijnym. - Samodzielne wprowadzenie nowego podatku zdecydowanie pogorszy konkurencyjność polskich mediów – przekonuje.

"Wpływy z podatku mają wesprzeć szeroko pojętą kulturę, w tym zapewnić medialny pluralizm. Jednocześnie jednak obłożenie podatkiem tych samych mediów, w wielu przypadkach zagrozi ich gospodarczej egzystencji, a tym samym - wbrew założeniom projektodawcy - zuboży ich liczbę" – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Organizacja przestrzega, że będzie tak jak zwykle – czyli ostatecznie nowy podatek zapłacą konsumenci, którym przyjdzie więcej płacić za towary lub bilety w kinach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJPpbaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Piotr
3 tyg. temu
Uczciwie pracuję i państwo ma dzień dobry zabiera połowę tego co wydaje na mnie pracodawca (Podwójny ZUS oraz podatek). Z zarobionych pieniędzy płacę kolejne podatki kupując jakiekolwiek dobro. W rzeczywistości mam około 20% tego co wypracuję. To się nazywa złodziejstwo i system niewolniczy. Dlaczego nikt o tym nie mówi.
fre
4 tyg. temu
mało wam jeszcze podatków??? to dopiero początek roku, pis się rozkręca, złodziejstwo trwa w najlepsze.
AAA
4 tyg. temu
W KINIE WOLĘ FILM A NIE REKLAMY
bDJPpbaX
OLO
4 tyg. temu
Nie rozumiem tego płaczu.Zwalniam ludzi,zamykam kino,likwiduje biznes.I mówię winna władza.Jak w ciągu jednego dnia zniknie w Polsce 10.000 tyś. biznesów i przybędzie 30 tyś. bezrobotnych co dzień to wreszcie zacznie się Afganistan w Polsce.
Gosc
4 tyg. temu
Szkoda ze niema Reklamy na reklame .Komu jest potrzebna reklama Chyba tylko po to aby isc do WC.A niektore tak glupie ,nie wiem kto takie paranoidalne reklamy wymysla .
...
Następna strona