Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|

Podatki miały być prostsze i przejrzyste. Skarbówka musi tłumaczyć ułatwienia

8
Podziel się

Było trzeba aż 123 stron objaśnień, aby wyjaśnić przedsiębiorcom, jak mają rozumieć i stosować wprowadzone przez ministerstwo finansów ułatwienia w postaci estońskiego CIT i kolejne 49 do SLIM VAT.

Podatki miały być prostsze i przejrzyste. Skarbówka musi tłumaczyć ułatwienia
Zasady estońskiego CIT są jednak tak skomplikowane, że firmy nie chcą ryzykować. (Fotolia)
bDUqagVx

Księgowi firm chwytają się za głowę. Miało być prosto, a wyszło jak zawsze. Przepisy podatkowe są tak niejednoznaczne, że przedsiębiorcy właściwie nie widzą, jak mają je stosować.

Trafnie ujął to na łamach "Rzeczpospolitej" Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w ECDP TAX.

– Najpierw fiskus wprowadza ułatwienia dla firm. Potem się okazuje, że nowe przepisy są skomplikowane i problematyczne, a przedsiębiorcy nie są w stanie ich zrozumieć. Skarbówka ogłasza więc, że potrzebne są objaśnienia i prosi o konsultacje – zaznacza.

bDUqagVz

I nie jest w tej opinii odosobniony, bo jak wyjaśnia dziennikowi Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, urzędnicy nie mają praktycznej wiedzy i nie są w stanie przewidzieć, ile dodatkowej pracy i wątpliwości przynoszą ich pomysły.

Za przykład mogą posłużyć ostatnie zmiany podatkowe choćby w postaci tzw. SILM VAT i przepisów o korektach. Według resortu finansów miało być uproszczenie w rozliczeniach.

Zobacz także: Nagłe zmiany dla firm od stycznia. "W ostatnim możliwym terminie"
bDUqagVF

Okazuje się jednak, że zastępujące potwierdzenia odbioru faktur korygujących uzgodnienia między kontrahentami są niejasne dla przedsiębiorców. Ci więc stosują jeszcze stare metody, inni nowe. Są wątpliwości co do terminów i interpretacji.

W efekcie potrzeba było aż 123 stron objaśnień dla nowych rozwiązań.

Podobnie sprawa ma się z estońskim CIT. Tu skarbówka musiał rozpisać się na kolejne 123 strony, aby wytłumaczyć na czym polega udogodnienie. Jak pisze Rzeczpospolita, niewiele spółek chce więc przecierać szlak.

bDUqagVG

– Zasady estońskiego CIT są jednak tak skomplikowane, że firmy nie chcą ryzykować – mówi dziennikowi Radosław Żuk. Trudne do spełnienia są warunki jego stosowania (np. poziom inwestycji), łatwo do niego stracić prawo (np. przy restrukturyzacjach) - wylicza ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUqagWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Jerzy
2 miesiące temu
Niczego nie zmieniać, nie ułatwiać, nie tłumaczyć. Wykreślać, wykreślać, wykreślać! Żeby zwykłego jednoosobowego biznesu nie dało się bez księgowej prowadzić. Co dopiero większe firmy. To jest skandal.
Mistrz Polika...
2 miesiące temu
Darmozjady w urzędach zawsze będą kombinować jak uwalić obywatela
Wyborca
2 miesiące temu
Państwo samo sobie robi koszty jednocześnie utrudnia przedsiębiorcom. Chcą wyciągnąć jak najwięcej kasy zawiłymi przepisami żeby wielu się pogubiło i kary popłaciło. Panowie z PiS gdzie jest te przyjazne Państwo, które obiecaliście, gdzie są te proste przepisy które mieliście stworzyć dla przedsiębiorców? Wszystko komplikujecie a nie ułatwiacie, to wszystko jest do bani , liczy się tylko kasa z mandatów i z wpływów podatkowych a przedsiębiorcy się nie liczą . Jak by wszyscy zawiesili działalność to Państwo leży. Zabijacie kure , która znosi jakiekolwiek jaja.
bDUqagWb
????????
2 miesiące temu
Dlaczego tak się dzieje może to mafia adnistracyjna pod płaszczem Turka który krzywdy ci nie zrobi tylko się oberzyj a nie będziesz miał kasy takie zdrowe zasady
Maciej G
2 miesiące temu
Donek zmienił Ministra Finansów i ten orzekł, że poprzednia interpretacja przepisów była błędna i nakazał przedsiębiorcom spłatę "zaległych" podatków z odsetkami. Obj=aj ministrowie byli mianowani przez niego. Co lepsze ?