Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Podatkowy "prezent" rządu. Zostało mało czasu, by z niego skorzystać

93
Podziel się:

Zostały ostatnie chwile, by skorzystać z "prezentu" podatkowego od rządu i oszczędzić na podatkach niejako dwa razy. Do 22 sierpnia część podatników może zmienić firmę opodatkowania. W niektórych przypadkach taki krok może przynieść kilka tysięcy złotych oszczędności rocznie.

Podatkowy "prezent" rządu. Zostało mało czasu, by z niego skorzystać
Tylko do 22 sierpnia ryczałtowcy mogą zmienić formę opodatkowania (sko) PAP/Tomasz Waszczuk (PAP, PAP/Tomasz Waszczuk)

Prezentując założenia Polskiego Ładu, premier Morawiecki gorąco zachęcał przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt. Zapewniał, że będzie to korzystniejsze rozwiązanie niż np. podatek liniowy Jak ustalił money.pl, z porad tych skorzystało 166 265 przedsiębiorców (stan na 14 lipca).

Przejście z ryczałtu na inną formę opodatkowania - do 22 sierpnia

Tym wszystkim, którzy przeszli na ryczałt – dzięki poprawkom do Polskiego Ładu – rząd zrobił w tym roku podwójny prezent. Nie tylko obniżył podatki na ryczałcie, ale dał im jeszcze do 22 sierpnia możliwość zmiany – np. tylko na pół roku – formy opodatkowania na zasady ogólne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Money. To się liczy", 29 czerwca 2022 r.

Ryczałtowcy, którzy zechcieliby złożyć oświadczenie do 22 sierpnia o przejściu na skalę podatkową, będą "rozliczani" za całe półrocze, od 1 lipca 2022 r. Co to zmieni?

Taki podatnik będzie mógł skorzystać z kwoty wolnej od dochodu osiągniętego od 1 lipca do końca roku, czyli 30 tys. zł. W ryczałcie kwoty wolnej nie ma. Wyższy próg podatkowy - 120 tys. zł - będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych wyłącznie w drugiej połowie roku.

Zmiana formy opodatkowania - ile mogą zaoszczędzić ryczałtowcy?

W money.pl opisywaliśmy wyliczenia dla różnych scenariuszy. Na przykład ryczałtowiec, który w drugiej połowie roku osiągnie przychód 135 tys. zł. i ma 17 proc. podatek na ryczałcie po przejściu na skalę od lipca br. zaoszczędza na podatku 100 zł. Jednak gdyby z rocznym przychodem 270 tys. zł (dwa półrocza po 135 tys. zł) przez cały rok był tylko na ryczałcie – jego podatki byłyby wyższe aż o 27 tys. zł w stosunku do tego, który w połowie roku zmieni opodatkowanie na skalę.

Przy przychodach półrocznych 100 tys. zł i stawce ryczałtu 17 proc. oszczędność podatkowa z przejścia na skalę podatkową od połowy roku wynosi już 3 tys. zł.

Gdyby z rocznym dochodem 200 tys. zł (dwa półrocza po 100 tys. zł) został on na ryczałcie przez cały rok, zapłaciłaby o 10,5 tys. zł wyższe podatki, niż po przejściu na skalę.

– Warto zwrócić uwagę, że dodatkowo w drugiej połowie roku podatnik na skali podatkowej może dokonać zakupów do firmy, a tym samym zmniejszyć opodatkowanie i jednocześnie jeszcze korzystniejsza będzie zmiana opodatkowania w połowie roku – mówił Piotr Juszczyk, ekspert podatkowy firmy InFakt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(93)
Realizuje
miesiąc temu
opcję niemiecką. Nie po to tam studiował w objeciach STASI aby teraz robic coś dla Polski.
pit
miesiąc temu
..to oni nie podali sie jeszcze do dymisji ??
Mary
miesiąc temu
Kto nie może nie korzystać.
koniec 500+
miesiąc temu
ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE ROZDAWNICTWO - MAMY JUŻ DOŚĆ PODWYŻEK I ZADŁUŻANIA !!! KONIEC 500+ !!! ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE ROZDAWNICTWO - MAMY JUŻ DOŚĆ PODWYŻEK I ZADŁUŻANIA !!! KONIEC 500+ !!! ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE ROZDAWNICTWO - MAMY JUŻ DOŚĆ PODWYŻEK I ZADŁUŻANIA !!! KONIEC 500+ !!! ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE ROZDAWNICTWO - MAMY JUŻ DOŚĆ PODWYŻEK I ZADŁUŻANIA !!! KONIEC 500+ !!! ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE ROZDAWNICTWO - MAMY JUŻ DOŚĆ PODWYŻEK I ZADŁUŻANIA !!! KONIEC 500+ !!! ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE ROZDAWNICTWO - MAMY JUŻ DOŚĆ PODWYŻEK I ZADŁUŻANIA !!! KONIEC 500+ !!!
Emerytka
miesiąc temu
Najlepszym prezentem będzie jak Pan Morawiecki położy teczki na stół i odejdzie tego pragniemy a nie jakieś nowe rozdawnictwo .^
...
Następna strona