Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Reforma podatkowa wszystko poplątała. "Mamy do czynienia z dużym chaosem"

24
Podziel się:

Tysiące osób już dostało niższe przelewy, pod koniec miesiąca dołączą do nich kolejni. "Polski Ład" namieszał w podatkach, co ostro krytykują eksperci. Ciężar pytań i niezadowolenia spada na pracodawców.

Reforma podatkowa wszystko poplątała. "Mamy do czynienia z dużym chaosem"
Eksperci krytykują sztandarową reformę podatkową PiS (Flickr, Kancelaria Premiera)

"Pierwsze efekty 'Polskiego Ładu' nie zadowoliły pracowników. Zamiast zapowiadanej podwyżki wynagrodzeń, wielu z nich otrzymało niższą kwotę 'na rękę'. Skąd ta obniżka przeciętnych pensji, m.in. nauczycieli i mundurowych, skoro rząd przez cały czas zapewniał, że na Polskim Ładzie ma skorzystać nawet 18 mln Polaków zarabiających poniżej 12,8 tys. zł miesięcznie brutto?" - zastanawia się "Rzeczpospolita".

"Według Ministerstwa Finansów, przyczyn może być kilka, m.in. niezłożenie u pracodawcy oświadczenia PIT-2 – w efekcie nie mógł on zastosować nowej wyższej kwoty wolnej od podatku" - czytamy.
Zobacz także: Sikorski o Polskim Ładzie i podwyżkach cen. "Społeczeństwo dostało trzy ciosy"

"Polski Ład" wprowadził podatkowy chaos

"Resort finansów zapowiedział już wydanie rozporządzenia, które zmieni sposób obliczania zaliczek" - przypomina gazeta. Jak zauważa, ministerstwo musi się spieszyć, aby miliony pracowników czekających na styczniowe przelewy nie ucierpiało na Polskim Ładzie.

"Dla osób zarabiających do 12 tys. 800 zł brutto zaliczki będą liczone w taki sposób, aby były równe zaliczkom z ubiegłego roku" – zapowiada wiceminister finansów Jan Sarnowski. Ci zaś, którzy otrzymali zbyt niskie wynagrodzenie za styczeń, mają dostać wyrównanie w lutym.

"Niestety, odpowiedzialność za tłumaczenie tych zmian spadnie na pracodawców, bo do nich ruszą pracownicy, poszukując wyjaśnienia niższego wynagrodzenia netto" – mówi doradca podatkowy Anna Misiak.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że w myśl "Polskiego Ładu", bez względu na to, czy pracownik złoży wniosek o zastosowanie wobec niego ulgi dla klasy średniej, czy też nie, przez pierwsze dziewięć miesięcy z jego pensji będzie potrącany znacznie wyższy podatek, który odzyska dopiero pod koniec roku.

"Mamy do czynienia z dużym chaosem. 'Polski Ład' to skomplikowana reforma, która została wprowadzona bez odpowiedniego przygotowania, na ostatnią chwilę. Wdrożenie tak ogromnej operacji logistycznej zostało przerzucone na księgowych, kadrowych i doradców podatkowych" – komentuje doradca podatkowy Konrad Turzyński.

Według Alicji Borowskiej-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting, wydanie rozporządzenia będzie oznaczało konieczność kolejnej przebudowy systemów finansowo-księgowych oraz ponowne przeliczanie wynagrodzeń za styczeń. "Po raz kolejny rząd przerzuca koszty na przedsiębiorców i księgowych" – mówi ekspertka w "Rzeczpospolitej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
KSIĘGOWY ZE S...
2 lata temu
PROSZE PAŃSTWA NIE MUSICIE PŁACIĆ SKŁADKI ZDROWOTNEJ Z NOWEGO ŁADU NA DZIAŁALNOŚCI!!!!! WYSTARCZY, ŻE ZATRUDNICIE SIĘ NA ETACIA ZA GRANICĄ, ALE W KRAJU NALEŻĄCYM DO UNII EUROPEJSKIEJ, A W POLSCE BĘDZIECIE ZWOLNIENI ZE WSZYSTKICH SKŁADEK ZUS W TYM ZE SKŁADKI ZDROWOTNEJ. MÓWI O TYM: ART. 113 UST 3, ROZPORZĄDZENIA NR 883/2004, STOSOWANY NA MOCY Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE Nr 465/2012 z dnia 22 maja 2012 ROKU !!! ZATEM JEŚLI JESTEŚ LINIOWCEM KTÓRY MA CAŁKIEM SPORE DOCHODY TO NIE MUSISZ PŁACIĆ SKŁADKI ZDROWOTNEJ Z NOWEGO ŁADU. JEŚLI BĘDZIESZ NA ETACIE NP. W NIEMCZECH TO MNIEJSZYM KOSZTEM BĘDĄ SKŁADKI ZUS OD ETATU ZA GRANICĄ NIŻ SKŁADKI ZUS W POLSCE (ŁĄCZNIE ZE SKŁADKĄ ZDROWOTNĄ BEZ LIMITU). PRZEDSIĘBIORCY NIE MUSICIE ZAKŁADAĆ SPÓŁEK A POTEM GŁOWIĆ SIĘ JAK WYPŁACIĆ Z NICH PIENIĄDZE. WYSTARCZY ZASTOSOWAĆ POWYŻSZĄ WSKAZÓWKĘ I DALEJ PŁACICIE LINIOWY W POLSCE BEZ ŻADNYCH OGRANICZEŃ. OBECNIE W POLSCE I CAŁEJ UNII DZIAŁA TAK JUŻ WIELU PRZEDSIĘBIORCÓW I TO OD LAT. NIE DAJCIE SOBIE WCISNĄĆ CIEMNOTY ŻE NIC SIĘ NIE DA ZROBIĆ. ZAPYTAJCIE O TO W ZUSIE LUB U PRAWNIKÓW A PRZEKONACIE SIĘ ŻE TO PRAWDA. POZDRAWIAM. KSIĘGOWY ZE SŁUPSKA
Komentarz
2 lata temu
nie rozumiem. jeśli "Polski Nieład" działa od stycznia, to dlaczego pensja za grudzień jest niższa? czy ktoś zwróci za to różnicę, czy tylko za styczniowe pensje?
Optymista
2 lata temu
Powinni zmienić te śmieszne z płytkim przesłaniem reklamy za które wzięli tyle siana ze zasypało bociana. Gdzie ta pseudoopozycja???
J24
2 lata temu
POLSKI NIE ŁAD, tak powinno prawidłowo brzmieć ich reklama, na dzień dzisiejszy.
emeryt
2 lata temu
Tak naprawdę to nie 30 tys a 22 tys zwolnienie z podatku bo 8 tys było przed polskim ładem więc 17% z 22 tys to 3740zł roczne "zwolnienia" ale jak zarabiasz 4 tys miesięcznie rocznie 48 tys to zapłacisz 9 % zdrowotnej czyli 4320 zł podatku zdrowotnego więc masz i tak rocznie 580 zł mniej w portfelu. Więc straci każdy mający średnią pensję co najmniej 580zł i zapłaci podatek 17 procent od tego więc nie ma żadnego zwolnienia tylko nabicie w butelkę. Każdy emeryt który wypracował po 65 latach emeryturę 2500zł niby zwolniony jest z podatku ale płaci 9 procent zdrowotnego. Pracując na parkingu czy w ochronie nie jest klasa średnią i zapłaci z każdego 1000 zł 26 procent podatku (17 plus 9 zdrowotnego -razem 26%) i znów emerytów w konia zrobiono ściągając z każdego 1000zł 26 % ponad 1/4 ciężko zarobionych pieniędzy 260zł. Tak wygląda szacunek do emerytów dorabiających do głodowych emerytur. Polski nieład.
...
Następna strona