Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Resort finansów podsumował rozliczenia PIT za 2022 r. "Spektakularna obniżka podatków"

46
Podziel się:

Ministerstwo Finansów w środę podsumowało akcję rozliczeń Polaków z fiskusem za ubiegły rok. Wiceminister Bartosz Zbaraszczuk powiedział, że 2022 r. był "wyjątkowy", bo przyniósł "duże zmiany i spektakularną obniżkę podatków". Mowa o reformie "Polski Ład", którą rząd musiał pilnie poprawiać.

Resort finansów podsumował rozliczenia PIT za 2022 r. "Spektakularna obniżka podatków"
Ministerstwo Finansów podsumowało akcję rozliczeń podatków za 2022 r. (money.pl, Rafał Parczewski)

Wiceminister finansów i jednocześnie szef Krajowej Administracji Skarbowej podał, że polscy podatnicy otrzymali w sumie ponad 27 mld zł zwrotów podatków. Jak stwierdził, jest to efekt reformy Polski Ład, którą - nie bez problemów - wprowadzono w ubiegłym roku.

Zwroty pochodzą z ponad 15,7 mln deklaracji. Średnia kwota, którą zwróciła skarbówka, wynosi 1715,45 zł. Przeciętnie podatnik czekał na pieniądze 19 dni, a najkrócej - jedną dobę.

Niemała część społeczeństwa musiała jednak dopłacić skarbówce. Taka sytuacja spotkała 1,8 mln podatników. Łączna kwota dopłat za 2022 r. wyniosła 11,2 mld zł. Resort finansów przypomniał, że w trakcie rozliczania PIT za 2021 r. dopłacić musiało 4,9 mln osób, a łączna kwota dopłat wyniosła wówczas 14,9 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomistka o "dziurze Morawieckiego". "To co boli, to brak transparentności"

Rozliczenie podatków za 2022 r. Elektroniczna forma najpopularniejsza

Skarbówka podała, że podatnicy w zdecydowanej większości postawili na elektroniczne rozliczenie podatku. W sumie złożono w ten sposób 20 mln deklaracji, najwięcej, bo 11,9 mln, przy pomocy usługi Twój e-PIT. Papierową formę rozliczenia wybrano 1,3 mln razy.

KAS podała, że 15,9 mld podatników rozliczyło się w sposób indywidualny, w tym 500 tys. jako osoby samotnie wychowujące dziecko. 4,1 mln osób rozliczyło się wspólnie z małżonkiem.

Z danych skarbówki wynika, że najwięcej deklaracji w Twój e-PIT złożono w województwie mazowieckim (ponad 1,9 mln), śląskim (przeszło 1,4 mln) oraz wielkopolskim (ok. 1 mln).

Rząd chwali się rekordowymi zwrotami. Ma czym?

Reforma podatkowa Polski Ład wprowadzana była z wielkimi problemami. Na początku 2022 r. część grup zawodowych otrzymywała niższe pensje. Posadą za zamieszanie zapłacił minister finansów Tadeusz Kościński.

Rząd jednak głośno chwali się "rekordowymi" zwrotami, podkreślając, że na reformie "nikt nie stracił". Nie wszyscy jednak twierdzą, że pieniądze oddawane podatników to powód do dumy dla rządzących.

Małgorzata Samborska, ekspert podatkowy i partner w Grant Thornton, w rozmowie z money.pl stwierdziła, że zwroty podatków nadpłaconych w pierwszej połowie 2022 r. są skutkiem naprawy systemu po błędach Polskiego Ładu. A największe zwroty otrzymały osoby zarabiające powyżej podwójnej średniej krajowej, czyli ok. 12,8 tys. zł brutto miesięcznie.

Przypomnijmy: co do zasady po poprawkach do pierwszej wersji Polskiego Ładu wyższy podatek dochodowy nominalnie płacą ci, którzy więcej zarabiają, ale oni dostają również największe zwroty podatku, gdyż mają go od czego odliczać.

Tymczasem Polski Ład miał zmniejszyć różnice w klinie podatkowym tak, by to najbiedniejsi nie podnosili największych ciężarów. Reforma jednak nie do końca się udała, o czym piszemy więcej tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
giwa
3 miesiące temu
inflajasr ca15%na taka kwote rzad oszukal podatnikow
Helga
3 miesiące temu
W Niemczech płacą składkę zdrowotną w wysokości 16% a nie 1,25%.7,75% było tylko ulga która można było sobie przez pewien czas odliczyć. W końcu skończyła się ulga. Ale i tak płacimy w porównaniu z innymi krajami uniii niska składkę zdrowotną bo tylko 9%.
Zenka
3 miesiące temu
Obracali naszą kasą cały rok! Nie ma się czym chwalić! Zwroty się nam po prostu należały.
Emerytka
3 miesiące temu
Biedna klasa średnia i janusze biznesu bo trzeba się podzielić kasa z emerytami..... Emeryci mający emeryturę w wysokości do 30000 zyskali. Nie płacą podatku. Nie mogą odliczyć składki zdrowotnej w wysokości 7,75%. Więc są 9,25% do przodu. Podatek 17% -7,75 odpis składki na zdrowie =9,25%. Jeden zyska drugi straci. W tym przypadku zapłacą za to janusze i klasa średnia i z tego wynika ten lament i krzyk tu na forach
Oszusci
3 miesiące temu
Dumni są ze rekordowo nakradli? Doliczcie jeszcze dopłaty składki zdrowotnej i przestańcie kłamać ze obniżacie podatki, zlodzieje
...
Następna strona