Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rewolucja w fakturach coraz bliżej. Sejmowa komisja daje zielone światło

50
Podziel się:

Komisja Finansów Publicznych przyjęła we wtorek projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF) wraz z poprawkami. Przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2024 roku, co oznacza, że od przyszłego roku urzędnicy skarbowi zobaczą każdą fakturę wystawioną online w czasie rzeczywistym.

Rewolucja w fakturach coraz bliżej. Sejmowa komisja daje zielone światło
Od 1 lipca 2024 r. przedsiębiorcy będą mieli obowiązek wystawiać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) (Adobe Stock)

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych omawiała projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Celem projektu jest objęcie przedsiębiorców obowiązkiem wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Wejdą one w życie od 1 lipca 2024 r.

Podczas prac w komisji zgłoszono poprawki, które miały charakter porządkujący i legislacyjny, poprawiały także błędy, jakie znalazły się w projekcie. Poprawki zostały zaakceptowane przez komisję. Projekt trafi teraz na drugie czytanie podczas trwającego posiedzenia Sejmu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Klub milionerów". Sawicki: dziwi mnie postawa Beaty Szydło

Obowiązkowe e-faktury

Jak wynika z uzasadnienia do projektu, Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. Zauważono, że jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów.

Wskazano, że szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco - w czasie rzeczywistym - informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych, w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

W uzasadnieniu przypomniano także, że polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez rząd, KSeF ma się stać obowiązkowy od 1 lipca 2024 r.

Projekt przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji: WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
ATLAS
rok temu
Trochę mi to przypomina .... anala ..czyli wciskanie kapitalistom na siłę komunizm do czterech liter ....efekt zawsze jest jeden SRACZKA ..czekamy NIE CHCĘ KONTA W BANKU , CHCĘ PŁACIĆ GOTÓWKĄ ...to moje pieniądze A ZUS od listonosza ....MAM PRAWO
Patologia i S...
rok temu
We wszystkim wyręczają sie pracodawami. Czy ten, co daje pracę powinien dbać o ubezpieczenie emerytalne czy rentowe pracownika? A czyj to biznes? ale łatwiej jest wymusić to na 1 pracodawcy niż kontrolować 500 pracowników czy zapłacili, prawda? Wszystkie te JPK-i czy teraz faktury online - czy gdzieś jest przymus posiadania internetu? Proszę wskazać mi przepis! A spaślaki z PISu będą zapuszczały 7 podbrudek pierdząc w stołek w Urzędzie, twierdząc, jak ciężko pracują. Już wam zmniejszyli prawo do obrotu gotówką, a w planach jest całkowite pozbawienie was gotówki. Wtedy, gdy nie będziesz popierał władzy, jednym klikiem pozbawią cię wszystkiego.
pl.
rok temu
Polska robi się jak dawny PGR, GUMOWCE ROZDAJĄ ZADARMO ABY NIE CHODZIĆ BOSO a US SPRAWDZĄ CZY ICH NIE SPRZEDAŁEŚ
rsg
rok temu
U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Władzy nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, jego inicjatywa, bo nie mogą nas trzymać za p...k plusami i ulgami, kolejnymi emeryturami. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można się dowiedzieć jak unikać pułapek zadłużenia, jak zarządzać pieniędzmi, uniezależnić się finansowo, zbudować majątek i mieć w nosie rządzących.
frytka
rok temu
listopad 2023 w ziemie wali z kosmosu ISS... i konczy sie rumakowanie... sytuacja sie zmienia calkowicie...
...
Następna strona