Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ruszają prace nad kasowym PIT. Rząd spełnia ważną obietnicę

42
Podziel się:

Ruszają prace nad kasowym PIT. Będą go mogli wybrać przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej oraz ci, których przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł - poinformował Maciej Berek, odpowiedzialny za proces legislacji w rządzie Donalda Tuska.

Ruszają prace nad kasowym PIT. Rząd spełnia ważną obietnicę
Premier Donald Tusk obiecywał podczas exposé wprowadzenie tzw. kasowego PIT (PAP, PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Kasowego PIT to rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułów zapłaconej faktury, a nie samej faktury.

Kasowy PIT. Ruszają prace

"Celem regulacji jest wsparcie w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach. W obecnym stanie prawnym, w podatku dochodowym od osób fizycznych zasadą jest memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej. Przychodem są bowiem kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont" - napisano w opisie rozwiązań projektu ustawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

"Dla przedsiębiorcy przychód z działalności gospodarczej powstaje w dacie wystawienia faktury, wykonania usługi lub wydania towaru, niezależnie od tego, czy przedsiębiorca otrzymał należną mu zapłatę. W konsekwencji przedsiębiorca jest obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od dochodu, którego jeszcze faktycznie nie otrzymał - dodano.

Rząd wyjaśnia, że kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

"Ten sposób rozliczenia znajdzie zastosowanie wyłącznie do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (tzw. B2B), tj. przychód i koszty uzyskania przychodów podatnik będzie rozpoznawał w sposób kasowy, gdy stroną transakcji będzie inny przedsiębiorca" - napisano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
MaJ
miesiąc temu
Przed wyborami opowiada bajki, a po wyborach zapomni, jak zawsze zresztą
Vgggh
miesiąc temu
Bajki dla dzieci
Stachu
2 miesiące temu
Znowu okłamał Polaków ZUS zostaję po staremu a miał byś ryczałtowy panie Tusk znowu nic z Pana słowa niewynikło jest Pan kłamcą jak pana poprzednik
Łzy w oczach.
2 miesiące temu
A jak tam sytuacja na froncie obiecankowym 100/100 dni . Leżym i kwiczym .
Donald Für De...
2 miesiące temu
Po co nam CPK? Ja osobiście wolę pojechać taryfą z Gdańska do Berlina i lecieć z ursulą na koniec świata dzieci robić! A ursula nie jest w ciemię bita jeśli chodzi o ten temat. W Niemczech jest inne życie! Jest sympatycznie i kolorowo szczególnie wieczorem na mieście i parkach kobiety czują się kochane i bezpieczne. Niedługo w zacofane Polsce wszystkie panie poczują na własnej skórze co znaczy demokracja i solidarność obiecuję wasz kochany fur deutchland hahahha
...
Następna strona