Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rząd wprowadzi nowy podatek. "Obrotni będą uciekać od daniny"

74
Podziel się:

Proponowane przez MRiT rozwiązania ws. pakietowych zakupów lokali mogą wpłynąć na jeszcze mniejszą dostępność mieszkań - uważają eksperci. Dodają, że pomysły na nałożenie dodatkowego opodatkowania na osoby i firmy kupujące mieszkania to prosta droga do podwyżki stawek najmu. Nie wiadomo też, kto i jak będzie sprawdzał liczbę posiadanych mieszkań.

Rząd wprowadzi nowy podatek. "Obrotni będą uciekać od daniny"
Osoba posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok - takich zmian chce rząd (Adobe Stock)

We wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o skierowaniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych.

Projekt zakłada, że osoba (zarówno instytucje, jak i fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok.

"Rozwiązania mogą doprowadzić rynek do większej zapaści"

Ponadto kupując szóste lub kolejne mieszkanie trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc., przy czym podatek będzie stosowany także przy transakcjach na rynku pierwotnym.

Jesteśmy przeciwko ograniczeniom w branży mieszkaniowej i sektorze najmu instytucjonalnego, bo ich skutkiem może być zwiększenie luki mieszkaniowej – powiedziała Zuzanna Wiak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Dodała, że już teraz dostępność mieszkań drastycznie spadła, podobnie jak liczba rozpoczynanych budów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Budowa droga jak nigdy, ceny wystrzeliły. "To początek podwyżek"

Zastrzegła, że trudno odnosić się do konkretnych założeń, bo nie jest jeszcze znany projekt przepisów. - Poprosiliśmy MRiT o udostępnienie projektu. Jak tylko się z nim zapoznamy, będziemy go analizować pod kątem prawnym i podatkowym – wskazała Wiak.

Jak podkreśliła, celem zmian przepisów powinna być poprawa warunków mieszkaniowych w Polsce i dostępności mieszkań dla Polaków, tymczasem proponowane rozwiązania mogą doprowadzić rynek do jeszcze większej zapaści.

Zdaniem eksperta rynku mieszkaniowego Otodom Analytics Marcina Krasonia, pomysły na nałożenie dodatkowego opodatkowania na osoby i firmy kupujące mieszkania w celach inwestycyjnych to prosta droga do podwyżki stawek najmu na rynku - inwestorzy podniosą czynsze, by zachować rentowność.

- Co bardziej obrotni będą próbowali uniknąć podatku poprzez zakładanie spółek i spółeczek (może w rajach podatkowych), co pozwoli im mieć lepszą pozycję konkurencyjną lub zarobić więcej. Część inwestorów może też wycofać się z rynku mieszkaniowego uznając, że okoliczności rynkowe nie sprzyjają lokowaniu w nie kapitału. Bezapelacyjnym wygranym tej ustawy będzie za to skarb państwa, który będzie miał dodatkowe źródło dochodu - ocenił Krasoń.

Oświadczenie składane u notariusza będzie zabezpieczeniem

Zwrócił też uwagę na wątpliwości, które na obecnym etapie budzi pomysł, np. kto i jak będzie weryfikował liczbę posiadanych przez osoby fizyczne mieszkań. - Czy będzie to notariusz? Na szybko myśląc nie widzę tu innego rozwiązania jak oświadczenie, co przy odpowiednim skomplikowaniu przepisów może prowadzić do nieporozumień - stwierdził ekspert.

Zauważył też, że jeszcze kilka dni temu była mowa o ograniczeniach dla posiadaczy co najmniej 7-8 mieszkań, obecnie co najmniej 5.

Ministerstwo rozwoju w odpowiedzi na pytanie PAP, w jaki sposób zostanie ograniczone nabywanie jednego mieszkania częściej niż raz na rok przez osoby, które już mają 5 lokali, wyjaśniło, że zabezpieczeniem będzie składane przed notariuszem oświadczenie pod odpowiedzialnością karną. "Poza tym wobec umowy będzie można stwierdzić nieważność zgodnie z art. 58 Kodeksu cywilnego" - przekazało MRiT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(74)
...
rok temu
Jak to zadziała tak jak chcą to będzie tak, że inwestorzy zainwestują w innym kraju po prostu zwiększając lukę mieszkaniową. A ceny mieszkań urosły przez rząd - niskie stopy procentowe i inflacja.
Typ
rok temu
Wmawiaja biednym ze bogaci są źli, ze to wstretni kapitaliści - przypomina wam to cos? Pamietajmy, ze to od bogatycz wynajmujemy miedzkanie, bo panstwo nam nic nie zapewni. Slucaja nas w ten sposob latwiej rzadzic. Nie dajmy sie , zaczeli od ego mieskzania, zanim wdrozuli juz mowia o poatym, po edrozeniu okaze sie ze od drugiego, a za rok kazde bedzie opodatkowane potrojnie, tak jak z cenami pradu, gazu, paliwa podatkami i skladka zdrowotna. Zastanowcie sie czy nie mowie prawdy
Ugfx
rok temu
Założenie spółki to około 7 tysięcy złotych z kapitałem. Jaki problem razem z mieszkaniem odsprzedać udziały w spółce która jest wlascicielem mieszkania? Żaden! I tak się będzie robić. Ostatnio chłopaki w pracy w jeden dzień u notariusza założyli 17 spółek, każdy dla siebie. Każdy z jednym wspólnikiem, aby oszczędzić na zusie i podatkach :)
RED
rok temu
Polska, to stan umysłu... 🤪
Smutny
rok temu
Czy znany inwestor hurtowy Obajtek również będzie objęty tym podatkiem?
...
Następna strona