Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Samotny rodzic przez zapowiedź premiera może stracić ponad 6 tys. zł. "Kompletna porażka"

698
Podziel się:

Zamieszanie z Polskim Ładem wzmaga się z każdym dniem. Takiego chaosu podatkowego nasz kraj do tej pory nie doświadczył. W piątek premier powiedział, że osoby, które tracą na zmianach podatkowych PiS, mogą rozliczać się według zasad z 2021 r. Michał Myck, ekonomista i dyrektor fundacji cenEA, wyliczył, że samotny rodzic na tych zapowiedziach może stracić ponad 6 tys. zł rocznie. - To przyznanie się do kompletnej porażki - uważa. Na jego zarzuty odpowiada resort finansów.

Samotny rodzic przez zapowiedź premiera może stracić ponad 6 tys. zł. "Kompletna porażka"
Chaos z Polskim Ładem jest niewyobrażalny. (Kancelaria Premiera)

- Jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r. - zadeklarował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ulgą dla klasy średniej objęci będą też np. emeryci i zleceniobiorcy.

Kancelaria Premiera RP na Twitterze przekazała, że jeśli zarabiamy średnio do 12 800 brutto miesięcznie, wypełniamy PIT-37 i w naszym rozliczeniu rocznym za 2022 r. korzystniejsze byłoby rozliczenie według starych zasad, to Urząd Skarbowy zwróci nam różnicę w rozliczeniu za 2022 rok.

Zobacz także: Polski Ład w ogniu krytyki. Poseł PiS: Niestety wkradły się tam błędy

Polski Ład? Chaos. Widzę chaos

Na te słowa Mateusza Morawieckiego zareagowała rzesza komentatorów. "Rząd też nie wie, kto zyska, a kto straci. Jesteśmy w sytuacji, w której duża część pracowników nie wie, jakie są zasady, na jakich płacą podatki. To jest sytuacja niedopuszczalna, bez względu na argumenty ekonomiczne związane z wysokością podatków" - oceniał Ignacy Morawski, ekonomista piszący dla "Pulsu Biznesu", założyciel SpotData. Ostrych opinii jest znacznie więcej (piszemy o nich TUTAJ).

Problem w tym, że zdaniem Michała Mycka, dyrektora fundacji cenEA, która dokładnie przeanalizowała swojego czasu Polski Ład (pisała m.in. ekspertyzę dla Senatu), kolejne nowe rozwiązanie zapowiedziane w piątek przez Mateusza Morawieckiego może prowadzić do absurdów i jeszcze większego chaosu.

"Wprowadzenie przez rząd RP równoległych systemów podatkowych (do granicy 12 800 zł/mies.) jest w gruncie rzeczy przyznaniem się do kompletnej porażki w odniesieniu do sposobu implementacji jednej z największych reform podatkowych po 1989 roku" - uważa Myck.

Jego zdaniem całe zamieszanie związane z PŁ jest potwierdzeniem tego, że "im bardziej skomplikowany jest obszar, który chce się reformować, tym większe są wymagane kompetencje i doświadczenie ludzi, którzy powinni być w to zaangażowani".

Polski Ład - samotni rodzice stracą?

Według Mycka zaproponowane rozwiązanie w wielu przypadkach "generować będzie absurdalne konsekwencje". Jako przykład podaje rodzica samodzielnie wychowującego dziecko na "granicy" kwoty 12 800 zł brutto.

W systemie z 2021 r. podatek PIT+NZF dla takiej osoby wyniósłby 1886 zł/mies. W Polskim Ładzie, czyli tegorocznym systemie danina PIT+NZF wyniesie znacznie więcej, bo 2398 zł/miesięcznie (bez uwzględnienia ulgi).

"To oznacza, że przekroczenie dochodu o 1zł (uniemożliwiające rozliczenie wg zasad 2021) oznaczać będzie stratę w wysokości 512 zł/mies. (6144 zł/rok). Takich sytuacji zapewne będzie więcej. Czekam z niecierpliwością na szczegółowe propozycje konkretnych rozwiązań ze strony MF" - wylicza.

Resort finansów komentuje

Wyliczenia Mycka są prawdziwe, przynajmniej na tę chwilę. Koniec końców sytuacja może się jednak zmienić, ponieważ w piątkowym podcaście premier Morawiecki zapowiedział jeszcze jedną rzecz. - Chciałbym rozwiać wątpliwości dotyczące ulgi dla klasy średniej. Po przekroczeniu jej limitu będzie obowiązywać zasada: złotówki za złotówkę – stwierdził szef rządu. Nikt jednak nie wie, o co mu chodziło i nie ma żadnych prawnych rozwiązań w tym temacie.

To, że niewiele wiadomo, de facto potwierdza także główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki. Odnosząc się do słów szefa cenEA, pisze on, że rozwiązanie to ma być przejściowe. Jego zdaniem zmieniły się także warunki brzegowe, "więc jest to metoda, która najmniej skomplikuje system 2022".

"Nie wykluczamy mechanizmów łagodzących efekt klifu fiskalnego od 12 800 zł" - przekonuje, sugerując, że słowa premiera nie trafiły w próżnię, ale nie ma żadnych konkretnych rozwiązań na stole.

Rząd odpowiada

Na szacunki ekonomisty odpowiedział również rząd na profilu Polski Ład. "Zachęcamy, by zmiany ocenić, kiedy będą dostępne ich pełne założenia" - piszą. Problem w tym, że zaczął się już nowy rok podatkowy. To zdanie oznacza, że samotni rodzice mają czekać na operację na żywym organizmie, nie wiedząc de facto co, ich czeka.

"System podatkowy w Polsce jest jeden. Wypowiedź Premiera Morawieckiego odnosi się do gwarancji, dla osób o przychodach do 12 800 zł brutto miesięcznie, rozliczających się za pomocą PIT-37. Polski Ład dla tych osób jest korzystny lub neutralny. W innym przypadku, w rozliczeniu rocznym za 2022, US zwróci różnice w podatkach na korzyść podatnika. Jesteśmy pewni, że Polski Ład to program korzystny dla Polaków - ta gwarancja jest tego wyrazem" - odpowiada rządowy urzędnik odpowiedzialny za profil promujący reformę PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(698)
Julia
3 miesiące temu
No miodzio. Podam przyklad z zycia wziety. Samotna matka, dochod ( tzw do opodatkowania ) 105500. ( tu dodam ze to od przychodu brutto ok 125000 czyli nie przekracza tych 12800 miesiecznie ) Korzysta ze wspolnego opodatkowania i ulgi na 1 dziecko, podatek za caly rok = 7895,00. W nowym ladzie bezladzie przy tym samym wynagrodzeniu i tej nowej rzekomej uldze podatek wynosi 11335. Jest na minusie 3440 zl!!! Czy naprawde Panstwo Polskie musi okradac dzieci!
Pinokio
4 miesiące temu
Ciekawe kto samotnej matce zrobił dziecko? Dość wyłudzania pieniędzy podatników.
Bury
4 miesiące temu
Jeżeli uważacie że podatki są wysokie to jedźcie do Belgii i zobaczycie czy te podatki są w Polsce wysokie.
NIERZĄD DO DY...
4 miesiące temu
podajcie się do dymisji natychmiast i skończcie ten cyrk jaki zrobiliście z mojego kraju ! Naród was wkrótce rozliczy za 200 tys nadmiarowych zgonów , za ten cały burdel jaki zrobiliście przez 7 lat ! za te wszystkie przekręty ! oddacie z nawiązką ! i nie próbujcie uciekać za granicę bo i tak wam to nic nie da ! będziecie siedzieć !!!!!
Włodzio
4 miesiące temu
Jeżeli dzięki polskiemu ładowi w kieszeniach podatników ma zostać 18 miliardów to skąd żont weźmie 18 miliardów żeby budżet państwa nie poniósł strat?
...
Następna strona