Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Sukces opozycji, który ucieszy samotnych rodziców. Chodzi o podatki

10
Podziel się:

Sejm poparł w czwartek większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. Przywrócono zasady, które obowiązywały samotnych rodziców przez 30 lat. - Nie ma podziału na lepsze i gorsze dzieci - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka KO.

Sukces opozycji, który ucieszy samotnych rodziców. Chodzi o podatki
Sejm przyjął zmiany dotyczące wspólnego opodatkowania się samotnych rodziców z dziećmi (Marcin - stock.adobe.com)

Przyjęte poprawki Senatu do ustawy, to m.in. przywrócenie wspólnego opodatkowania się rodziców samotnie wychowujących dzieci ze swymi dziećmi. Zasady zmieniono w 2021 r., a wcześniej funkcjonowały przez trzy dekady. Zgodnie z propozycją Senatu, ten sposób opodatkowania będzie miał zastosowanie także do opieki naprzemiennej.

Radości z wyniku czwartkowego głosowania w Sejmie nie kryją posłanki Koalicji Obywatelskiej. - Wygrały samotne matki i samotni ojcowie. Przywrócono to, co było bardzo ważne. Nie ma podziału na rodziny lepsze i gorsze, na dzieci lepsze i gorsze. Wszyscy mają dokładnie te same prawa - podkreśliła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska na konferencji.

- Samotna mama czy samotny tato pracują za dwoje i opiekują się dziećmi za dwoje. Dziś najpierw na posiedzeniu Komisji Finansów, później na posiedzeniu Sejmu samotni rodzice wygrali z partią rządzącą, która nie rozumie, że mama plus dziecko to jest rodzina i że tato plus dziecko to też jest rodzina - dodała Monika Wielichowska.

Ustawa o podatku: ważna zmiana dla NGO

Kolejną z przyjętych poprawek jest podwyższenie odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Będzie wynosił 1,5 proc.

- Od dzisiaj organizacje te i osoby z niepełnosprawnościami, które zbierają 1 proc. na swą rehabilitację, na powrót do zdrowia, będą miały, przynajmniej w części zrekompensowane starty, które były spowodowane nowymi przepisami podatkowymi, wprowadzony przez Polski Ład - komentuje Jagna Marczułajtis-Walczak.

Sejm przyjął nowelizację ustawy, która obniża stawkę PIT z 17 do 12 proc. w połowie maja. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy - na poziomie 120 tys. zł. Ustawę podpisać ma teraz prezydent Andrzej Duda. Zmiany miałyby wejść w życie z początkiem lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Emeryt
4 tyg. temu
Panienki nie chca slubu za duzo by stracily tylko nowoczesnosc zwiazki . Partner Part erka. Doprowadzaja do tego ze rodzina partnera sie nie liczy. Dziadkowie zabardzo nie maja dostepu do wnukow. Ot i polityka. Dawajcie wiecej kasy bo one samotne. Ja juz w ta samotnosc nie uwierze.
Każdy
4 tyg. temu
zna rodziców niezgłaszających swojego związku aby otrzymywać zapomogi i mieć pierwszeństwo w żłobku i przedszkolu przed uczciwymi co wyszli na naiwnych biorąc ślub. Ten wpis nie dotyczy prawdziwych samotnych rodziców bo i takich jest sporo.
Krótko
4 tyg. temu
I chwała im za to
Susana
4 tyg. temu
Brawo!!! Dziękujemy! Wraca normalność.
Iga
4 tyg. temu
Słuchajcie opozycji będziecie mieli w Polsce Wenezuelę.