Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Superurząd podatkowy obsłuży największe spółki

1
Podziel się:

Najwięksi podatnicy będą obsługiwani przez wyspecjalizowany urząd skarbowy. Aby zaliczyć się do grona jego klientów, spółka będzie musiała mieć przychody przekraczające 50 mln euro. Nie znikną wyspecjalizowane urzędy skarbowe.

Superurząd podatkowy obsłuży największe spółki
Największe spółki są obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy. wkrótce ma powstać superurząd (money.pl, Rafał Parczewski)

Największe firmy, których przychody przekraczają 50 mln euro, już wkrótce będą obsługiwane przez specjalny urząd skarbowy – będzie to jeden, wyznaczony na cały kraj. Jak informuje PAP, miałby on powstać na bazie I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego.

Ponadto urząd ten obsługiwałby banki państwowe oraz banki w formie spółek akcyjnych, zakłady ubezpieczeń, podatkowe grupy kapitałowe i spółki wchodzące w skład tych grup oraz spółki, których akcje są notowane na giełdzie.

Już dziś najwięksi podatnicy obsługiwani są w inny sposób niż pozostali. W całym kraju działa 20 wyspecjalizowanych US, które zajmują się sprawami spółek o przychodach co najmniej 5 mln euro oraz firm, w których udział kapitału zagranicznego przekracza 5 proc.

Zobacz także: Nowe podatki. "Pytanie, czy przeciętny Kowalski to zobaczy"

Jak więc widać, nowy superurząd pomyślany jest jako coś zupełnie innego.

Wyspecjalizowane US mają pozostać i zajmować podmiotami, których przychody przekraczają 3 mln euro, ale nie przekraczają 50 mln euro rocznie. Pochodzenie kapitału nie będzie miało znaczenia. Poza tym urzędy te będą obsługiwać jednostki samorządu terytorialnego, banki spółdzielcze i SKOK-i - bez względu na wysokość ich przychodów.

Rozważana jest ponadto centralizacja obsługi funduszy inwestycyjnych i emerytalnych oraz przedstawicielstw i oddziałów przedsiębiorstw zagranicznych w II Mazowieckim WUS.

- Najwięcej takich podatników jest w Warszawie, więc chcemy skupić ich obsługę w stolicy – wyjaśnił w rozmowie z PAP dyrektor departamentu kluczowych podmiotów w MF Artur Gostomski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
pis to dno
3 lata temu
Państwowe firmy nie mogą być kontrolowane przez byle kogo, bo miały by ograniczenia w wydatkowaniu środków na pisowskie cele. Parasol specjalnego nadzorcy będzie jak Ziobro blokujący śledztwa wobec pisowców.