Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Towary z przemytu tanie nie tylko dzięki ominięciu VAT. Fiskus walczy z procederem

35
Podziel się

Żeby polski nabywca mógł kupić podróbkę towaru z Azji, ta musi przejść długą drogę. Jednak jej cena pozostaje wciąż konkurencyjna w porównaniu z towarami oryginalnymi. W tym wypadku wpływa na to nie tylko ominięcie podatku VAT, ale także m.in. tworzywa, z których owe podróbki powstają.

Towary z przemytu tanie nie tylko dzięki ominięciu VAT. Fiskus walczy z procederem
Towary z Chin są tańsze od oryginałów. Ale mogą zagrażać zdrowiu nabywcy (zdj. ilustracyjne). (KAS)
bDJYAqet

O trudnej walce z przemytem podróbek z Azji pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Czytamy w nim m.in. o procederze przetransportowania towarów, w które zaangażowany jest szereg pośredników.

Gazeta zwraca uwagę na procedurę 4200, która umożliwia sprowadzenie lewych towarów nad Wisłę spoza Unii Europejskiej (bez konieczności opłacenia VAT-u), jeżeli zapłacono za nie cło.

Arkadiusz Łaba, dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami w Ministerstwie Finansów, tłumaczy dziennikowi, że jeżeli towar znalazł się w jednym z europejskich portów i został oclony, to na jakiś czas znika z radarów fiskusa.

bDJYAqev
Zobacz także: Zobacz: Konfiskata prewencyjna. Wiceminister tłumaczy, jak to ma działać

W tym okresie trafia on do Polski za sprawą łańcucha firm-słupów. Oszuści wykorzystują pośredników oraz legalnie działające firmy kurierskie - które, co trzeba od razu podkreślić, nie są niczemu winne. Po prostu wykonują swoje zadania, a do przesyłek klientów zaglądać nie będą.

Dodać do tego należy szyfrowanie danych. Jeżeli celnikom uda się odzyskać dokumenty któregoś ze sprzedawców lub pośredników, to i tak w praktyce nie ma możliwości rozbicia całej siatki - pozostałym jej uczestnikom pozwala to rozpłynąć się we mgle.

bDJYAqeB

Funkcjonariuszom w tropieniu fałszywek mają pomagać jednolity plik kontrolny oraz STIR, czyli system do monitoringu rachunków. Łaba tłumaczy "DGP", że dzięki temu fiskusowi łatwiej jest wyłapać podejrzane transakcje u przedsiębiorców.

Tekstylia z Chin, Wietnamu, Turcji oraz Bangladeszu są tanie nie tylko dlatego, że sprzedawca omija na ich sprzedaży VAT. Do ich produkcji często wykorzystywane są tworzywa wątpliwej jakości, które mogą szkodzić zdrowiu nabywcy.

bDJYAqeC

- Przykład obuwia, odzieży, zabawek, które zabezpieczamy, pokazuje, że zawierają one szkodliwe środki chemiczne jak chrom sześciowartościowy czy substancje CMR. Mają silnie rakotwórczy wpływ oraz mogą prowadzić do bezpłodności - przestrzega przedstawiciel MF, cytowany przez "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJYAqeW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
hahaha
6 miesięcy temu
Hahahaha PODRÓBKA :D Większość artykułów tzw Markowych jest produkowana w Chinach , gdzie później jest robiony nadruk firmowy . Cena jest ceną , nazwa mi jest nie potrzebna
Zorba
6 miesięcy temu
Liczy się zysk. Pracownicy w tym dzieci w Chinach, Wietnamie czy Bangladeszu pracują za miskę ryżu dla wielkich koncernów. Towar często różni się tylko metką lub namaszczeniem koncernów.
biedronka
6 miesięcy temu
wystarczy zapłacić podatek i podróbka jest oryginałem - cud!
bDJYAqeX
Jack
6 miesięcy temu
jeżeli coś jest nielegalne w tym przypadku podrobiona odzież to skarb państwa nie ma prawa pobierać oplat gdyż stałoby się paserem. Tyle w temacie.
Necor
6 miesięcy temu
Zlikwidujcie VAT i nie będzie problemu, precz z socjalizmem! W USA nie ma VAT u Ani akcyzy na samochody i fajne auto można mieć za grosze! Gospodarka się kręci!
...
Następna strona