Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walka z nadużyciami podatkowymi. Jest pomysł, ale Ministerstwo Finansów "piętrzy problemy"

9
Podziel się

Nowatorski projekt do ścigania nadużyć w podatku akcyzowym i VAT miał spowodować, że byłyby one wykrywane nawet zanim doszłoby do przestępstwa. Ministerstwo jednak z projektu usunęło "VAT" i odrzuciło badanie powiązań osobowych w firmach. Twórcy nie kryją rozczarowania.

Walka z nadużyciami podatkowymi. Jest pomysł, ale Ministerstwo Finansów "piętrzy problemy"
(Getty Images, Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)
bDHRlPSJ

O sprawie pisze "Rzeczpospolita". „Innowacyjność naszego projektu polega na zintegrowaniu kilku warstw ochrony przed przypadkami wyłudzeń” – m.in. tymi słowami naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej wiele miesięcy temu przekonali Ministerstwo Finansów do stworzenia nowatorskiego projektu do wykrywania nadużyć podatkowych.

Jak pisze "Rzeczpospolita", system miałby połączyć całą dostępną wiedzę skarbową o podatnikach i szybko wyłapywać nieprawidłowości. Reagowałby na podejrzane zachowania podatników, zanim doszłoby do przestępstwa. Miało go sfinansować Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu GOSPOSTRATEG II.

Zobacz także: Problemy z dostępnością szczepionki na grypę. Ludzie odchodzą z kwitkiem
bDHRlPSL

Na wniosek Ministerstwa Finansów projekt jednak został zmieniony. Wyrzucono z niego „VAT”. Ponadto w uwagach wskazano, że „badanie CIT i VAT oraz powiązania osobowe między podmiotami gospodarczymi nie są przedmiotem zdefiniowanego zagadnienia badawczego”, czytamy w "Rzeczpospolitej". Uznano, że przedmiotem badań nie może być sprawdzanie ewentualnego udziału pracowników resortu w procederze wyłudzeń. Jak pisze dziennik, negatywnie oceniono też chęć współpracy w budowie systemu z prokuratorami ścigającymi mafie podatkowe.

Resort, zapytany przez "Rz", odparł, że pierwotny projekt został podzielony na dwa, drugi jest w fazie przygotowań.

bDHRlPSR

Dr Paweł Siarka, pomysłodawca projektu, nie ukrywa rozczarowania, uważa, że część urzędników wciąż piętrzy problemy, a przez dwa lata sprawa nie wyszła poza strefę planowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHRlPTm
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Pete
6 miesięcy temu
"Uznano, że przedmiotem badań nie może być sprawdzanie ewentualnego udziału pracowników resortu w procederze wyłudzeń". ...
Leo
6 miesięcy temu
no tak wyszły by powiązania mafii jedynej słusznej partii w wyłudzaniu vatu ..lub uczestniczeniu w tym procederze...
Robert szaban...
6 miesięcy temu
Nic dziwnego, pierwsze co by wykazało to "narzędzie" do wyłapywania to pokrewieństwo Prezesa i ministrów z prezesami, dyrektorami czy udziałowcami firm w ktorych to wyłudzenie występuje...
bDHRlPTn
bialykruk
6 miesięcy temu
Widze tu lapy I bankster III RP
Mario
6 miesięcy temu
Bezpieczniej działać z gotówką. Nie mam konta, z klientami rozliczam się tylko gotówkowo. Jak ktoś nie chce, nie przyjmuję zlecenia.