Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Luka VAT do uszczelnienia. Podatek trafi od razu do fiskusa

56
Podziel się:

VAT nie trafi do sprzedawcy, ale na konto kontrolowane przez skarbówkę - pisze "Rzeczpospolita". O możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania mówił już we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Luka VAT do uszczelnienia. Podatek trafi od razu do fiskusa
(PAP/Marcin Bielecki)

"Rz"poznała szczegóły nowych rozwiązań mających ograniczyć wyłudzenia VAT. Resort finansów kończy nad nimi prace.

Tzw. system podzielonej płatności (split payment) - bo o nim mowa - oznacza, że przedsiębiorcy nie będą mogli swobodnie dysponować pieniędzmi otrzymanymi od kontrahentów. Część - odpowiadająca kwocie podatku - wpłynie na specjalny rachunek i zostanie tam zablokowana.

Zdaniem wiceministra Pawła Gruzy zabezpieczy to też uczciwe firmy przed skutkami transakcji z oszustami. Nie zdradza na razie, kiedy zmiany wejdą w życie.

Mateusz Morawiecki oszacował we wtorek, że już w tym roku system podatkowy uda się uszczelnić na 15-20 mld złotych. - Rocznie wyciekało między 20 a 40 mld zł; zatrzymanie tego jest moim podstawowym zadaniem - mówił w Polskim Radiu Szczecin, pytany o oszustwa związane z VAT.

Morawiecki mówił też o możliwości wprowadzenia w VAT mechanizmu split payment. - Chcemy wdrożyć tzw. split payment, czyli rozdwojoną płatność, żeby sprzedawca dostawał kwotę netto, ale jednocześnie na tzw. rachunku powierniczym, żeby lądowała kwota VAT, żeby ona była pod kontrolą tam, gdzie przepływa. Jeżeli to jest podatek, który należy zwrócić do firmy, to on będzie na koniec zwrócony, ale żeby nie było tak, że z tym podatkiem można było uciec za granicę - mówił wicepremier.

- Cały mechanizm wyłudzania to jeden z absolutnie gigantycznych, najważniejszych skandali, który zdarzył się w naszym kraju - podkreślił Morawiecki.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(56)
varg
6 lat temu
A czy mechanizm dzielonej płatnosci nie chroni uczciwych przedsiebiorcow przed nierzetelnymi kontrahentami? Przeciez odkad dziala KAS i uszczelnia sie system podatkowy, to luka VAT jest mniejsza
snajper
7 lat temu
Jego dni są policzone...reszty towarzystwa również padali wieksi
oto
7 lat temu
Głupota goni głupotę Oczywista oczywistością jest fakt ze pieniędzy wpłaconych na rachunek nie odzyska nikt!!!! Chcesz odzyskać? Kontrola która będzie trwała miesiacami na koniec kara i figa z makiem Tworzą system by na legalne zlupic firmy. masskra
Soakl
7 lat temu
Wystarczy podatek obrooooootowy . Nic więcej .
sondor
7 lat temu
Pomysł dobry, ale z wykonaniem jak zwykle będą kłopoty i to kłopoty natury technicznej - raczej nie do rozwiązania!
...
Następna strona