Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zmiany w akcyzie. Chcą uszczelnić system

2
Podziel się:

W poniedziałek w życie wchodzą zmiany w podatku akcyzowym. Zdaniem przedstawicieli resortu finansów mają uszczelnić system podatkowy i zwiększyć bezpieczeństwo obrotu wyrobami akcyzowymi.

Zmiany w akcyzie. Chcą uszczelnić system
Zmiany w akcyzie od poniedziałku. (money.pl, Rafał Parczewski)

Nowelizacja ustawy o akcyzie, która wchodzi w życie 1 lutego, przewiduje dwie zasadnicze zmiany: pierwsza wiąże się z powstaniem Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych, a druga z rozszerzeniem systemu przemieszczania oraz nadzoru wyrobów akcyzowych EMCS.

Dzięki zmianom wiele dokumentów papierowych zmieni swoją formę na elektroniczną.

- Będziemy mieć w jednym miejscu dane wszystkich podatników, którzy mogą posiadać wiele składów podatkowych, mogą prowadzić działalność w wielu miejscach. Poprawi się nadzór nad tymi miejscami oraz monitoring całego procesu przemieszczania wyrobów akcyzowych. Ponieważ system EMCS łączy się z innymi systemami KAS, importowymi czy eksportowymi, ułatwi to nie tylko pracę funkcjonariuszom KAS i nadzór fiskusa nad tymi procesami, ale także korzystnie wpłynie na możliwości analizy ryzyka w przypadku firm akcyzowych - powiedziała dyrektorka departamentu podatku akcyzowego w Ministerstwie Finansów Maria Rutka.

Zobacz także: Zmiany w podatkach i akcyzie? Kościński: analizujemy, system musi być sprawiedliwy

Zmiany mają przynieść nie tylko zastąpienie dokumentów papierowych elektronicznymi wersjami, ale i poprawę bezpieczeństwa w handlu wyrobami akcyzowymi.

- Pojawi się możliwość sprawdzania kontrahentów, którzy uczestniczą zarówno w wysyłce, jak i odbiorze towarów akcyzowych, co daje pewność, że są to podmioty zarejestrowane. Spadnie ryzyko, że trzeba będzie zapłacić akcyzę za nieuczciwego partnera w biznesie, wzrośnie pewność obrotu wyrobami akcyzowymi - powiedziała Rutka.

Dotychczasowe rejestry towarów akcyzowych zostaną zastąpione przez rejestr centralny. Kontrolę nad nim będzie prowadzić dyrektor poznańskiej KAS.

Do rejestru trafią przede wszystkim podmioty dokonujące czynności opodatkowanych akcyzą; przykładem mogą być browary produkujące piwo, czy gorzelnie. Podmiotem zużywającym wyroby akcyzowe zwolnione z podatku, który także znajdzie się w nowej bazie, będzie np. producent octu, który wykorzystuje do tego zwolniony z akcyzy spirytus.

Podmioty akcyzowe, które już są zarejestrowane w lokalnych bazach, zostaną automatycznie przeniesione do centralnego rejestru. Do 30 czerwca będą musiały potwierdzić dotychczasowe dane i uzupełnić wcześniejsze zgłoszenie o informacje dotyczące organu podatkowego właściwego dla tego podmiotu.

Do 30 czerwca br. będą również musiały zarejestrować się pośredniczące podmioty węglowe i gazowe, które przed 1 lutego br. złożyły tylko powiadomienie o zamiarze prowadzenia działalności.

Podmioty rozpoczynające działalność w zakresie akcyzy, będą rejestrować się (tak jak dotychczas) przed dniem rozpoczęcia takiej działalności.

Rejestracja na nowych zasadach następuje przez platformę usług elektronicznych skarbowo-celnych PUESC. Wymaga to posiadania bądź założenia konta na tym portalu i uzyskania indywidualnego numeru ID SISC.

Zgłoszenie musi być podpisane jednym z rodzajów podpisów elektronicznych: kwalifikowanym, zaufanym, osobistym lub weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego albo innym dopuszczonym przez ministra finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Ciekawy
3 lata temu
Raczej nie pije, tylko butelka w Moje urodziny na Sylwestra i czasami w wakacje. Poza tym nie przepadam za wodka poniewaz zle znosze dzien po. Czyli " Kaca " Jak to mowia niektorzy nie mozna do niego dopuscic i pija codziennie. Ale to zart. Wiem jedno ze sprzedaz alkocholu to " zyla zlota " dla Panstwa i problemy zdrowotne tych co czesto pija a pozniej lataja po lekarzach i obciazaja to Panstwo bo nalezy sie leczenie. Z tego co czytalem to produkcja alkocholu w zeszlym roku spadla o kilka procent podobvno 7%. Moze to niewiele ale w skali calego Kraju i w stosunku do Budzetu to bardzo duzo. I to oznacza ze Polacy pija mniej. Nalezalo by sie cieszyc. Ale komu ? Napewno lekarze sa zadowoleni ale czy Panstwo tez ? Mysle ze nie. Poniewaz akcyza to juz nie 7 % tylko wiele wiele wiecej. Nie wiem ile ale mysle ze ponad 30 %.Panstwo nie che stracic tego zrodla dochodu bo to czysty pieniadz, ale jezeli narzuci ograniczenia i wprowadzi wyzsza akcyze to moze sie obudzic z " reka w nocniku " to znaczy rozkwitnie rynek " podziemny " a wielu zacznie samemu pedzic domowymi sposobami i bedzie w nosie mialo kary i grzywny. Amerykanie sie juz o tym przekonali wprowadzajac prohibicje wiele lat temu
ateista
3 lata temu
jeden cel okrac spoleczenstwo!!!!!!!!!!!!