Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nie masz OC? Zapłacisz nawet 5 tys. zł kary

3
Podziel się

W przyszłym roku o 15 proc. rośnie podstawowa kara za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC - informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Rosną kary za brak OC, maksymalna dla auta osobowego to 5,2 tys. zł
Rosną kary za brak OC, maksymalna dla auta osobowego to 5,2 tys. zł (East News, Lukasz Piecyk/REPORTER)
bEiyFSfF

Właściciel auta osobowego bez tej polisy zapłaci do 5,2 tys. zł kary. W ubiegłym roku maksymalna kara wynosiła 4,5 tys. zł.

UFG przypomina, że pojazdy bez ważnej polisy komunikacyjnej OC nie mają prawa jeździć po polskich drogach, a jeżeli tak się dzieje - to jest to niezgodne z prawem. Wysokość kar za brak tego ubezpieczenia ustalana jest na dany rok kalendarzowy, proporcjonalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

bEiyFSfH

"I tak maksymalna stawka dla samochodu osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia. (...) Przy czym, gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi tylko kilka dni, sankcja jest niższa: jeżeli nie przekracza 3 dni, wynosi - 20 proc., a do 14 dni - 50 proc. pełnej stawki" - czytamy w komunikacie Funduszu.

Fundusz zaznacza, że kary za brak OC to niejedyne obciążenie finansowe dla nieubezpieczonych. Spowodowanie wypadku pojazdem bez ważnej polisy OC pociąga za sobą jeszcze większe konsekwencje finansowe dla właściciela pojazdu. Zarówno on, jak i sprawca wypadku muszą solidarnie zwrócić UFG odszkodowanie, które Fundusz wypłaci ofiarom takiego zdarzenia.

"UFG prowadzi łącznie ponad 16 tysięcy postępowań o zwrot wypłaconych odszkodowań. Średnia wartość takiej szkody przekracza 16,5 tysiąca złotych. Jednak rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 mln złotych" - poinformowano.

bEiyFSfN
Zobacz także: Obejrzyj: Europa Ubezpieczenia. Stawiają na innowacyjne polisy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiyFSgi
ubezpieczenia
wiadomości
KOMENTARZE
(3)
placek
4 miesiące temu
Te różnorakie kary, których wysokość wzrosła niemożebnie i nowo powstałe kary - to wszystko idzie do budżetu na kupowanie głosów dla pisu
www.zostanmil...
rok temu
Zobacz zdjęcia naszych inwestorów i stań się jednym z nich. Inwestycje z niskim nakładem finansowym i wysokim ROI (Return of Investment) + mega konkurs ROLEX. Sprawdź na www.zostanmilionerem.pl
Michał
rok temu
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
bEiyFSgj