Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Pomimo inflacji na tym Polacy nie oszczędzają. Najnowsze dane

9
Podziel się:

Sprzedaż ubezpieczeń i pakietów zdrowotnych wciąż rośnie. 4 mln osób kupiło już polisy, na które wydało prawie 550 mln zł - informuje dziennik "Rzeczpospolita". Dodając, że liczba posiadaczy polis wzrosła w tym roku, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku, o 11,6 proc.

Pomimo inflacji na tym Polacy nie oszczędzają. Najnowsze dane
Polacy chcą dbać o swoje zdrowie, rośnie sprzedaż ubezpieczeń i pakietów zdrowotnych (Adobe Stock, ola20)

"Rzeczpospolita" powołując się na dane Polskiej Izba Ubezpieczeń, informuje, że w pierwszym półroczu tego roku składka przypisana brutto w ubezpieczeniach zdrowotnych sięgnęła 548,8 mln zł. W całym zeszłym roku było to 1,080 mld zł.

Według PIU znacząco na ten stan rzeczy wpłynęła pandemia COVID-19. Chodzi o to, że pacjenci obawiają się o swoje zdrowie, a w trakcie pandemii mieli utrudniony dostęp do placówek medycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Recesja jak reset. "Lekarstwo może okazać się gorsze niż choroba"

Dodatkowe pieniądze dla szpitali

Minister Zdrowia zdecydował, że do szpitali, które mają problem ze zbilansowaniem swojego budżetu, trafią dodatkowe pieniądze. W zamian szpitale, które do tej pory były w najtrudniejszej sytuacji opracują swoisty "plan naprawczy", pozwalający bilansować się na przyszłość.

Kwota, którą otrzyma szpital będzie wyliczana indywidualnie. Dodatkowe wsparcie szpitale będą otrzymywały przez 10 miesięcy, do czerwca 2023 r

Na realizację tzw. mechanizmu restrukturyzacyjnego NFZ przeznaczy 524 mln zł, blisko 210 mln zł jeszcze w tym roku i 314,5 mln zł w 2023 roku. Dodatkowe wsparcie to element pakietu, który obejmuje również zmiany wycen w kluczowych, szczególnie dla szpitali powiatowych, obszarach, czyli internie, SOR i izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

Przypomnijmy, że zmienione rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej rozszerza listę badań, na które mogą kierować lekarze POZ, a na które dotąd mogli wysłać specjaliści.

Nowe rozwiązania przewidują m.in. opcję konsultacji lekarza z lekarzem. W rozporządzeniu mowa jest też m.in. o czterech zakresach opieki koordynowanej. Zmiany weszły w życie 1 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
zdrowie
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Janusz0000
2 miesiące temu
nie polecam lux..d, stale (od 4 miesięcy) nie ma terminów na konsultację, na którą miałem się zgłosić po półrocznej terapii lekowej...która nic nie dała...
STAŃCZYK
2 miesiące temu
PSEUDO PANDEMIĘ SAMI WYWOŁALI A TERAZ MNIEJSZOŚĆ TRZEPIE KASĄ A WIĘKSZOŚĆ BIĘDĘ.
Jolka
2 miesiące temu
Złoty traci na wartości. Nieoplaca się oszczędzać. To jest dobra lokata. Lepsza niż w banku
victor
2 miesiące temu
Glopcow wciaz nie brakuje.
Lekarz
2 miesiące temu
I tak nie poprawi to dostępności usług, bo nie zwiększa ilości lekarzy na rynku. Owszem można leczyć przez telefon, coraz częściej, jednak jest to ryzykowne tak dla lekarzy jak i pacjentów.