Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|

Ubezpieczenie kredytu i pożyczki. Koniec z nabijaniem w butelkę?

6
Podziel się:

W trakcie XI Kongresu PIU ubezpieczyciele i banki podpisali dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu i pożyczki. Mają oczyścić rynek z bezwartościowych polis. - Jeśli zidentyfikujecie czarne owce w stadzie, to sprowadzicie ich na dobrą drogę - zaapelował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Ubezpieczenie kredytu i pożyczki. Koniec z nabijaniem w butelkę?
Przedstawiciele ZBP i PIU podpisują dokument dobrych praktyk dotyczący ubezpieczeń spłaty kredytu (Materiały prasowe, Adam Kozlowski, PIU)

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) i Związek Banków Polskich (ZBP) wypracowali dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu (hipotecznego, konsumenckiego lub karty kredytowej) lub pożyczki. Polisa zwykle obejmuje ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego, co gwarantuje spłatę pozostałej części kredytu. Zakres ochrony może być rozszerzony o dodatkowe ryzyka, takie jak ciężka choroba, utrata zdolności do pracy czy niezdolność do pracy z powodu wypadku.

Samoregulacja wskazuje branży ubezpieczeniowej i bankowej, co muszą poprawić, aby wartości produktu dla klienta była większa. 

- Przed nami jeszcze sporo kwestii, które moglibyśmy uregulować. Liczę na to, że praktyka samoregulacji będzie kontynuowana - powiedział Tadeusz Białek, prezes ZBP na XI Kongresie PIU w Sopocie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Europejski nadzór pogroził palcem

Dobre praktyki są odpowiedzią branży ubezpieczeniowej i bankowej na ostrzeżenie z 30 września i raport z 22 października Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Jest to zgodne z unijnym trendem - coraz większą ochroną konsumentów.

Są też uzupełnieniem Rekomendacji U Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w czerwcu 2023 r. O sprawie pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku - informowaliśmy wówczas, że bankom zarzuca się zbyt wysokie wynagrodzenie za sprzedaż polisy spłaty kredytu lu pożyczki, ubezpieczycielom zaś zbyt małe korzyści dla ubezpieczonego. 

Opracowane przez członków PIU i ZBP dobre praktyki, czytamy w dokumencie, uwzględniają obszar tworzenia produktu ubezpieczeniowego i jego wartości dla klienta, sposoby dotarcia do klienta, jakość dystrybucji, działania w interesie klienta, nadzór nad dystrybutorem produktu oraz jego monitowanie.

Stosowanie dobrych praktyk jest dobrowolne. Jeśli samoregulacja nie zadziała, do akcji wkroczy regulator.

Bądźmy pokorni w trakcie stosowania tych praktyk. Jeśli znajdziemy jakieś niedoskonałości tej samoregulacji, trzeba będzie je poprawić. Namawiam środowisko bankowe i ubezpieczeniowe do ich stosowania, odstępstwa czeka ostracyzm - powiedział Cezary Stypułkowski, prezes mBanku i przewodniczący Rady Banków Polskich na kongresie w Sopocie. 

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej PIU Anna Włodarczyk-Moczkowska dodała, że przyjęta została procedura procedowania takich dokumentów i mam nadzieję, że staną się one wkrótce naszą codziennością.  

Głos w sprawie na kongresie zabrało również kierownictwo KNF. 

- Najważniejsze jest to, że regulacja ma poprawić zarządzanie ryzykiem klienta. Z naszej perspektywy najlepiej by było, by takie rozwiązania powstawały wewnątrz branży. Kibicujemy dobrym praktykom - powiedział Krystian Wiercioch, wiceprzewodniczący KNF, odpowiedzialny nadzór nad rynkiem ubezpieczeń.

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski podkreślił, że dopełnieniem samoregulacji musi być samodyscyplina i samooczyszczenie.

Nie chcemy, aby skończyło się na papierowych regulacjach. Jeśli zidentyfikujecie czarne owce w stadzie, to sprowadzicie ich na dobrą drogę - zwrócił się do sektora ubezpieczeniowego i bankowego nadzorca rynku finansowego.

Karolina Wysota, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ubezpieczenia
kredyty
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
inny punkt wi...
3 tyg. temu
mi zaproponowano za około 2 procent kwoty kredytu - doliczonego jako powiększenie kwoty kredytu a więc plus odsetki od tego - ubezpieczenie polegające jedynie na tym, że w razie utraty pracy lub czegoś innego dzięki ubezpieczeniu będę mógł przez rok zawiesić spłatę raty kapitałowej płacąc "jedynie" ratę odsetkową, a że dziś na około 100zł kapitału w racie przypada blisko 2 tyś odsetek to łatwo sobie policzyć ile warte takie ubezpieczenie.. nie wiem jak to wygląda w innych bankach, ale oferowane wraz z kredytami wszelkiego typu polisolokaty też nie były ok patrząc po liczbie pozwów więc czy to polisy czy ubezpieczenia najlepiej po prostu patrząc jeszcze na wibor spłacić kredyt wcześniej i starać się podejmować decyzje aby nigdy z niego nie korzystać...
Mark
3 tyg. temu
Nawet nie ma co tego komentować śmiechu warte
Pracownik
3 tyg. temu
I właśnie dlatego PKO BP od lipca zwiększa trzykrotnie plany sprzedażowe na ubezpieczenia. Bank sam przyznał przed pracownikami, że skoro nie będzie mógł zarabiać na kredytowanych składkach przy pożyczkach, to musi odrobić te straty w inny sposób, bo Kasa musi się zgadzać. Wciskania polis ciąg dalszy.
StopyWIBOR
3 tyg. temu
A co ze sztucznie utrzymywanym wskaźnikiem WIBOR wplątanym w umowy kredytowe? Kiedy powstanie Komisja do spraw wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych? Wskaźnik ten w dobie inflacji napędza bankom dodatkowe nadmiarowe rekordowe zyski. Dotyczy on ponad 3,5 miliona gospodarstw domowych. Wyborcy czekają na reakcję, która formacja zajmie się tym procederem.
Jan
3 tyg. temu
jak się okazuje z tekstu Komisja Europejska bardziej troszczy się o Polaków niż nasi rządzący, żeby banksterzy nas nie oszukiwali. Mam pytanie, za co biorą pieniądze ci wszyscy fachowcy z KNF, PIU, ZBP, NBP i innych instytucji które dymają Polaków na kasę i co na to ci wszyscy którzy popierają pis bo oni psioczą na Niemcy i Unię???