Notowania

ubezpieczenia
03.06.2019 12:42

Ubezpieczenie turystyczne. Co trzeci Polak go nie uznaje

34 proc. Polaków spędzających urlop za granicą nie wykupuje ubezpieczenia turystycznego - wynika z badania przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden. A to może spowodować, że wakacje będą znacznie droższe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Co trzeci Polak nie ma żadnego ubezpieczenia podczas zagranicznych wyjazdów. (Fot: Marek Zajdler/East News)

30-letni Marek kilka lat temu wybrał się na wakacje do Włoch. Podczas pobytu nabawił się zapalenia ucha środkowego, co w połączeniu z zatkanym uchem powodowało, że przez całe wakacje nie słyszał, co się do niego mówi.

- Dopiero w Polsce zacząłem dobrze słyszeć. Żartowaliśmy później ze znajomymi, że musieli mi powtarzać wszystkie śmieszne historie, które wydarzyły się na urlopie - mówi Wirtualnej Polsce.

Na miejscu postanowił jednak wybrać się do lekarza. A że nie był ubezpieczony, to poszukiwanie gabinetu było dość trudne. Ostatecznie jednak się udało, ale leki niewiele pomogły.

Obejrzyj: Link4. Ubezpieczyciel nagradza tych, którzy bezpiecznie jeżdżą

Marek zapłacił około 150 euro, a do kraju i tak wrócił z zatkanym uchem. - Dopiero w Polsce udało mi się z tym problemem uporać na dobre - mówi.

Co trzeci bez ubezpieczenia

Takich jak on jest w kraju więcej. Jak wynika z raportu "Bezpieczni w podróży", sporządzonego przez Nationale Nederlanden, co trzeci Polak na urlopie za granicą doświadczyła jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia losowego, najczęściej awarii samochodu lub choroby.

Mimo to, aż 34 proc. wyjeżdżających nie posiada ubezpieczenia turystycznego ani EKUZ.

Brak ubezpieczenia na nartach może mieć opłakane skutki dla naszego zdrowia i portfela
Ubezpieczenie narciarskie. Bez niego możesz sporo stracić

– Za granicą systemy opieki zdrowotnej funkcjonują w różny sposób, a nieplanowana wizyta u lekarza może kilkukrotnie zwiększyć koszty wyjazdu. W Stanach Zjednoczonych, w zależności od przypadku, zapłacimy od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych – przestrzega Małgorzata Zgudka, ekspert Nationale-Nederlanden.

- Warto pamiętać, że karta EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w placówkach prywatnych oraz nie obowiązuje poza Unią Europejską - dodaje Zgudka.

Trzeba czytać polisę

Ale czasem nawet posiadanie ubezpieczenia nie uchroni nas przed dodatkowymi kosztami. Justyna wyjechała na tygodniowy urlop do Egiptu. Ubezpieczenie zapewniało biuro podróży, w którym wykupiła wycieczkę.

Już drugiego dnia zobaczyła na skórze niepokojące objawy reakcji alergicznej. Te z czasem tylko się pogarszały, skóra stawała się gorąca, a czerwone i puchnące plamy rozlewały się po całym ciele. Gdy pojawiły się minimalne trudności z oddychaniem, postanowiła wybrać się do lekarza.

Ubezpieczenie samochodu krok po kroku

- Przy hotelu był jeden gabinet lekarski, więc automatycznie tam poszłam. Jazda gdziekolwiek była bez sensu, bo w promieniu kilkudziesięciu kilometrów były tylko hotele i pustynia - wspomina.

Egipski lekarz przepisał leki, ale gdy te nie pomagały, to trzeba było zdecydować się na zastrzyki. Koszt? W sumie ponad tysiąc złotych.

- Byłam spokojna, że ubezpieczenie to pokryje. Zadzwoniłam i okazało się, że o pieniądze trzeba będzie walczyć - relacjonuje Justyna.

Powód? W takim przypadku procedura jest zupełnie inna, a turystka ucierpiała przez nieznajomość zapisów umowy ubezpieczeniowej. Najpierw należało bowiem zadzwonić do ubezpieczyciela, który umawia wizytę w najbardziej dogodnym miejscu i terminie.

Ponieważ Justyna najpierw poszła do lekarza, a dopiero później zadzwoniła, firma nie chciała zwrócić pieniędzy. Na nic zdały się tłumaczenia, że działała w stresie i obawie o zdrowie.

- Ostatecznie zwrócili mi tylko część pieniędzy, resztę musiałam zapłacić z własnej kieszeni - puentuje nasza rozmówczyni.

Powyższe przypadki nie są drastyczne, a koszty leczenia nie są najwyższe. Gorzej, gdy dojdzie do wypadku samochodowego czy złamania. Albo gdy potrzebny będzie skomplikowany zabieg. Wtedy koszty urlopu rosną lawinowo.

Dla świętego spokoju warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu. Czasami wystarczy bezpłatna karta EKUZ, którą można wyrobić w oddziałach NFZ. Można też wykupić prywatne ubezpieczenie, które oferują w zasadzie wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Zazwyczaj to koszt kilkudziesięciu złotych za osobę. I oczywiście dokładnie czytać ogólne warunki ubezpieczenia, co pokazuje powyższa historia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubezpieczenia, urlop, wakacje, LINK4MID2019
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2019

LEchLepiej nie kupować, bo nawet jak raz zapłącisz to i tak wyjdzie taniej niż ciągłe wykupowanie ubezpieczenia. Poza tym nawet jak masz ubezpieczenie to … Czytaj całość

03-06-2019

EbEPolacy nie wykupują ubezpieczenia, bo firmy ubezpieczeniowe w Polsce lecą sobie w "członka"! Jak tylko coś się wydarzy to rozpoczyna się … Czytaj całość

03-06-2019

NataliaTo jest przecież oczywiste, że nie idzie się do pierwszego lepszego lekarza tylko dzwoni na infolinie ubezpieczyciela. Eureka po prostu

Rozwiń komentarze (52)