Bankructwo – Wszystkie wiadomości
DŁUGI / Niepokojący trend wśród firm. Liczba upadłych i restrukturyzowanych podmiotów rośnie
Niemal połowa firm, która zakończyła działalność w drugiej połowie 2021 r., widniała w Krajowym Rejestrze Długów już rok wcześniej. Dlatego też potencjalni kontrahenci dłużników mieli okazję wcześniej przekonać się, że współpraca z danym podmiotem może okazać się ryzykowna. Niepokojącym sygnałem jest też rosnąca liczba upadających firm i tych w restrukturyzacji.
CHINY / Przełom w sprawie Evergrande. Agencja Fitch mówi o "ograniczonej" niewypłacalności
Evergrande, czyli chiński gigant z branży deweloperskiej, nie płaci wielomilionowych zobowiązań. Eksperci agencji ratingowej Fitch stracili cierpliwość i mówią już oficjalnie o częściowej niewypłacalności. Brytyjski dziennik Financial Times określa to przełomowym momentem. Próby ratowania dewelopera podejmuje rząd i bank centralny.
BANKRUCTWO / Stany Zjednoczone unikną bankructwa. Senatorowie się dogadali. Tymczasowo
USA tymczasowo podnoszą limit zadłużenia do grudnia. Bez zgody Republikanów i Demokratów mogło dojść już w październiku do niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, co mogłoby w perspektywie doprowadzić do kryzysu gospodarczego na świecie.
BANKRUCTWO / Za 2 tygodnie USA skończą się pieniądze. Dziwny pomysł na ratunek przed bankructwem
Problem niewypłacalności USA powraca regularnie. To nic nowego, dotąd rozwiązywano go specjalną ustawą. Ale spolaryzowana amerykańska scena polityczna nie może się dogadać. Dlatego eksperci coraz poważniej traktują absurdalny pomysł wybicia platynowej monety o nominale biliona dolarów i "wyzerowaniu" zadłużenia.
GIEŁDA / Tonie samochodowy biznes Evergrande. Firmie pilnie potrzebna gotówka
Chiński deweloper Evergrande w czasach swojej świetności wszedł m.in. w produkcję samochodów elektrycznych. Teraz, w obliczu problemów finansowych, wartość biznesu dramatycznie spadła.
GIEŁDA / Evergrande uratowany? Akcje chińskiego dewelopera wystrzeliły
Prawie 20 proc. na plusie są w czwartek notowania akcji chińskiego dewelopera Evergrande. Inwestorzy z wielkim zadowoleniem przyjęli informacje o porozumieniu giganta z wierzycielami. Tymczasowo zdaje się to oddalać wizję bankructwa.
GOSPODARKA / Kolos na glinianych nogach stoi na skraju upadku. Co dalej z Evergrande?
Evergrande, chiński gigant na rynku nieruchomości, stoi na skraju upadku. Jego zobowiązania, również wobec dużych zagranicznych inwestorów, przekraczają 300 miliardów dolarów. To, czy deweloper upadnie czy przetrwa, jest w rękach chińskiego rządu. Czy Pekin będzie chciał zagrać twardo i "ukarać" giganta?
KRYZYS / Evergrande to chiński Lehman? Tani kredyt źródłem problemów giganta
Mówi się, że są firmy tak duże, iż nie można dopuścić do ich upadku. Kilkanaście lat temu okazało się, że bank Lehman Brothers jednak mógł zbankrutować. Historia powtórzy się w przypadku chińskiego dewelopera?
BANKRUCTWO / Polskie firmy mają kłopoty. Niewypłacalność wzrosła o 75 proc.
W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2021 r. niewypłacalność zgłosiło 316 polskich firm. To wzrost o 75 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Najwięcej tracą małe, rodzinne przedsiębiorstwa. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Euler Hermes.
GIEŁDA / Gigantyczny fundusz na skraju bankructwa. Duże banki mają problem
Agresywny fundusz inwestycyjny Archegos Capital, należący do kontrowersyjnego koreańskiego inwestora, wyprzedaje akcje warte miliardy dolarów. To efekt nietrafionych inwestycji i interwencji banków, które muszą liczyć się ze stratami.
FIRMA / Firmy mają problemy. "Czeka nas fala upadłości"
W ubiegłym roku liczba upadłości firm utrzymywała się na stałym poziomie w porównaniu do lat poprzednich. Mimo kryzysu. - To efekt nie tylko wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych, ale również zmiany w przepisach - tak o przyczynach mówi w programie "Money. To się liczy" Anna Grudzień-Kurpiewska, radca prawny w kancelarii prawa upadłościowego. Zmiany w prawie dotyczą choćby sposobu ogłaszania upadłości przez jednoosobowe działalności gospodarcze. To jednak wcale nie są dobre wieści. - Prawdziwa fala upadłości musi nadejść. Prawdopodobnie jesienią, gdy skończą się mechanizmy wsparcia rządowego dla wielu branż - mówi Grudzień-Kurpiewska. Wskazuje to na przykład branże hotelarską czy gastronomiczną, czyli te najmocniej dotknięte lockdownem i kryzysem koronawirusowym.
DŁUGI / Koronawirus. Kryzys nie bierze jeńców. Tylu bankructw Polaków jeszcze nigdy nie było
Pandemia pozostawiła ślad w portfelach i w wielu przypadkach przyczyniła się do upadłości konsumenckich Polaków. W pierwszej połowie zeszłego roku zbankrutowało 4,3 tys. osób. Natomiast w drugiej już 8,4 tys. To historyczny rekord.
BANKRUCTWO / Upadłość konsumencka. Fala bankructw w Polsce
Lawinowo przybywa bankrutów, z upadłości konsumenckiej musi korzystać coraz więcej Polaków. Zasady podejścia do upadłości zmieniły się w 2020 roku, od razu odbiło się to w statystykach.
BANKRUCTWO / Firmy jeszcze działają siłą rozpędu. Przełom roku pokaże prawdziwy obraz sytuacji
Wiemy już, że po trzech kwartałach tego trudnego roku zbankrutowało nawet mniej firm niż rok temu. Czyli wszystko dobrze, kryzys przeszliśmy suchą stopą? Niestety, to pozory.
DŁUGI / Upadłość konsumencka. Przybywa bankrutów, szykuje się rekordowy rok
Właśnie padł miesięczny rekord upadłości konsumenckich w Polsce. Przybywa bankrutów, rośnie świadomość czy może sądy są coraz bardziej pobłażliwe?
UPADŁOŚĆ / Mniej upadłości i restrukturyzacji. Wpływ wstrzymania pracy sądów
Mimo trwającej pandemii koronawirusa, która przyczynia się do globalnego kryzysu, liczba upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce zmalała w porównaniu do ubiegłego roku. Wpływ mają na to zapisy z tarczy antykryzysowej oraz fakt, że sądy również zamroziły działalność, przez co dopiero wracają do rozpatrywania wniosków.
KRYZYS / Bankructw będzie coraz więcej. Prawie 10 proc. firm nie ma żadnych oszczędności
Liczba upadłości firm na całym świecie może wzrosnąć w tym roku o 25 proc. Badania PIE i PFR pokazują, że w Polsce prawie 10 proc. spółek nie ma żadnych rezerw finansowych, a co czwarta ma trudności z regulowaniem zobowiązań wobec kontrahentów.
KORONAWIRUS W POLSCE / "Money. To się liczy". Firmy bankrutują. Jak i kiedy ogłosić upadłość?
Dziś w "Money. To się liczy" tematem bankructwa firm z powodu epidemii koronawirusa. Na pytania o upadłość konsumentów i firm odpowiada radca prawny Anna Grudzień – Kurpiewska. W drugiej części o sytuacji branży targowej i eventowej mówi prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski. Z Gianluca Migliorisi, Włochem prowadzącym biznes w Polsce, porozmawiamy o sytuacji biznesu we Włoszech. Zapraszamy od 9.15.