Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Fala upadłości przelewa się przez Polskę. Najmłodszy bankrut miał 9 lat

24
Podziel się:

Trudny rok za konsumentami w Polsce. Końcówka roku oznaczyła się kilkoma rekordami, jeśli chodzi o upadłości. Najważniejszy jest taki, że nad Wisłą padł rekord, jeśli chodzi o liczbę osób, które zbankrutowały. Najmłodszy przedstawiciel tego grona miał 9 lat.

Fala upadłości przelewa się przez Polskę. Najmłodszy bankrut miał 9 lat
Fala upadłości konsumenckich w Polsce. W 2023 r. padł rekord (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Konysz)

O sprawie pisze serwis bankier.pl, który zauważa, że już od kilku miesięcy było wiadomo, że 2023 r. zakończy się historycznym wynikiem, jeśli chodzi o liczbę upadłości osób fizycznych. Potwierdzają to dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, czyli podmiotu śledzącego dane publikowane w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Rekord upadłości konsumenckich w Polsce

COIG podał, że w grudniu opublikowano 1632 ogłoszenia o upadłości Polaków. To o 16 proc. więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Wciąż jednak mniej niż w październiku, kiedy to ogłoszono 2072 bankructwa. Wynik ten jest też największy, jeśli chodzi o liczbę upadłości, które nastąpiły w ciągu jednego miesiąca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grozi nam fala bankructw w 2024 r. "Koszty silnie dociskają gastronomię"

W ostatnim kwartale ubiegłego roku z prawa upadłościowego skorzystało łącznie 5406 osób. To kolejny rekord, który wymazał ze statystyk wynik z pierwszego kwartału 2023 r.

Natomiast w całym roku przybyło równo 21 tys. bankrutów. Najmłodszy z nich miał 9 lat, a najstarszy – 93 lata. Ogólnie średnia wieku osób ogłaszających upadłość to 49 lat.

Nieco więcej mężczyzn wśród bankrutów

Bankier.pl za COIG wskazuje, że bankructwo nieco częściej ogłaszali mężczyźni. W 2023 r. 10 885 z nich ogłosiło upadłość konsumencką (51,83 proc.), podczas gdy kobiet – 10 115 (48,17 proc.). Najwięcej upadłości odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
DID
5 miesięcy temu
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA , TO DOPIERO POCZĄTEK PRAWDZIWYCH PROBLEMÓW.
Darka
5 miesięcy temu
W 2015 roku upadłość ogłosiło 2112 osób. Teraz tyle było w ciągu miesiąca, ale to nie znaczy, że rok był trudny, tylko, że Polacy potrafią korzystać z prawa. dzisiaj ogłaszają upadłość, kiedyś wyjeżdżali, lub lądowali na ulicy.
majka
5 miesięcy temu
Upadłość konsumencka, to coś nowego .Powstała w 2009, a modyfikowano ją w 2014,2019 i w 2020. Obejmuje od niedawna szersze grono konsumentów. To , że powoli uczymy się z niej korzystać to wiadomość pozytywna. To znaczy , że wielu ma tzw. drugą szansę.
Pio
5 miesięcy temu
9 latek wrócił z pracy stwierdził ze nie stac go na rachunki to ogłosił bankructwo. No chyba ze w monopoly.
Tola
5 miesięcy temu
a jeszcze nie minął miesiąc rządów koalicji 13-go grudnia.
...
Następna strona