Trwa ładowanie...
bEDVvsqd
Notowania

Newsroom Wp – Wszystkie wiadomości

Bon turystyczny. Paweł Mucha apeluje do marszałka Grodzkiego
13
15.06.2020 15:42

TURYSTYKA
 / 
Bon turystyczny. Paweł Mucha apeluje do marszałka Grodzkiego

- Oczekujemy, że będzie pełne współdziałanie przy dobrych projektach, a takim dobrym projektem dla polskiej rodziny, dla polskiego sektora turystycznego jest projekt bonu turystycznego - powiedział Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. - Jestem przekonany, że te prace będą trwały w Sejmie tak długo jak będzie trzeba, ale ze wskazaniem, że sytuacja nadzwyczajna wymaga nadzwyczajnej aktywności. Tak samo ufam, że Senat nie będzie podejmować ruchów politycznych po to, żeby tę procedurę przedłużać - powiedział Paweł Mucha w programie Newsroom WP. Jak dodał, Kancelaria Prezydenta chce, aby środki były do wykorzystania jeszcze w te wakacje.

Czy czeka nas kryzys zadłużeniowy? Marek Belka mówi o zaletach euro
1
15.06.2020 14:34

STREFA EURO
 / 
Czy czeka nas kryzys zadłużeniowy? Marek Belka mówi o zaletach euro

- Kryzys jest ostrzejszy, zmiany w zachowaniach konsumpcyjnych i inwestycyjnych mogą być dalekosiężne. W większości krajów arsenał środków, które można użyć, jest ograniczony - odpowiedział prof. Marek Belka, były premier, zapytany o obecny kryzys koronawirusowy i poprzednie. Na pytanie, do czego prowadzi drukowanie pieniądza i wypuszczenie euroobligacji, odpowiedział: - Mam nadzieję, że prowadzi do pogłębienia integracji europejskiej i sprawienia, że Unia Europejska stanie się podmiotem fiskalnym, to znaczy, że będzie miała swoje dochody i możliwość na tej podstawie emitowania własnego długu. To sprawi, że waluta europejska stanie się mocniejsza i będzie prawdziwym konkurentem do dolara. Wtedy będzie jeszcze bardziej żal, że nie jesteśmy członkiem strefy euro - powiedział profesor w programie Newsroom WP. - Zagrożenie ewentualnymi destabilizacjami dla małej waluty, jaką jest złoty, jest znacznie większe niż dla wielkiej waluty, jaką jest euro. W euro można drukować pieniądze z mniejszym strachem - podsumował prof. Marek Belka.

Budowa CPK. "Rząd nic nie robi, a nas każdy omija"
31
05.06.2020 16:41

SPÓR
 / 
Budowa CPK. "Rząd nic nie robi, a nas każdy omija"

Trwa spór o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. - Mieszkańcy są zniecierpliwieni, chcielibyśmy, żeby zapadła decyzja, czy ten port powstanie. Nie ma nic gorszego, jak życie w niepewności, czy jutro będzie się w danym miejscu mieszkać. Oczekujemy od rządu szybkich działań - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" wójt gminy Baranów Waldemar Brzywczy. - Jest duża grupa, która nie chce zostawiać swoich macierzystych ziem, chce zostać w gminie. Albo w lewo, albo w prawo - bo nic się nie buduje, gmina się nie rozwija. Jesteśmy pomijani przez firmy, które mogłyby zainwestować w gazociąg czy światłowody. Jesteśmy pomijani, bo jest planowana wielka inwestycja - dodał.

Budowa CPK. "Zawsze jest głośno przed wyborami"
6
05.06.2020 16:37

WYBORY
 / 
Budowa CPK. "Zawsze jest głośno przed wyborami"

Centralny Port Komunikacyjny szansą czy przekleństwem dla regionu? - Nikomu nie zaglądam w kieszeń, natomiast martwi mnie jedna rzecz, prezydent i premier zapowiedzieli, że w 2023 roku będą wkopywane łopaty. Dlaczego w tym roku? Bo będą wybory parlamentarne? O nas, o gminie Baranów robi się głośno przed każdymi wyborami. My, mieszkańcy gminy, to ludzie, którzy chcą otrzymać godne pieniądze za wysiedlenia, by w cudzysłowie wzbogacić się na przymusowej wyprowadzce - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" wójt gminy Baranów Waldemar Brzywczy. - Pojawiają się stawki, mowa o kwotach 30-35 zł za metr, ale na spotkaniach dowiadujemy się jednego - przyjdą rzeczoznawcy i wycenią. Jeśli wycenią na 20 zł, to będą płacić 20 zł, a jak wycenią na 50 zł, to zapłacą 50 zł. A ewentualne spory będą rozstrzygane w sądach - dodał.

Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje do kościołów i obywateli
402
05.06.2020 15:23

URLOP
 / 
Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje do kościołów i obywateli

Polacy jakby zapomnieli już o pandemii koronawirusa i coraz śmielej wracają do normalności. Zbliża się długi weekend, święto Bożego Ciała i procesje, a zaraz później pielgrzymki wiernych. Jakie są zalecenia resortu zdrowia? - Apel do kościołów, aby robiły częstsze procesje w mniejszych grupach, a do wiernych o zachowanie dystansu, a jeśli jest mniejszy niż dwa metry, to o stosowanie maseczek. Im mniejsze grupy, tym większe bezpieczeństwo - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Wiele zależy od przekazu w danym kościele. Wiele z nich rygory stosowało, gdzie indziej było gorzej. Apeluję do księży proboszczów o maksymalne, zdroworozsądkowe podejście, żeby wszystko to było bezpieczne dla wiernych - dodał. Pytany o długi weekend odparł, że lepiej korzystać z wolnego czasu na otwartej przestrzeni, w plenerze, a nie w zamkniętych salach.

bEDVvsqf
Otwarcie granic od 1 lipca? Szumowski: zobaczymy, ochrona granic dużo daje
263
05.06.2020 15:18

MINISTER ZDROWIA
 / 
Otwarcie granic od 1 lipca? Szumowski: zobaczymy, ochrona granic dużo daje

Unia Europejska rekomenduje otwarcie granic Schengen od 1 lipca. Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia, poprosiliśmy o komentarz, czy jego zdaniem Polska jest na to gotowa. - Zobaczymy, sytuacja zmienia się dynamicznie. Widzimy, co dzieje się na Śląsku czy w różnych fabrykach. Wiemy, że ochrona granic dużo dała. Minister Kamiński z całym zespołem analizuje sytuację i niedługo poznamy wyniki tych analiz - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister Łukasz Szumowski. - Pełne otwarcie granic jest na pewno bardzo istotnym elementem, który może wpływać na epidemię. W Grecji przez to pojawiły się nowe ogniska. Trzeba to wszystko przeanalizować - dodał.

Śląsk to nie tylko kopalnie. Burmistrz Wisły zaprasza turystów
335
05.06.2020 15:06

AKTYWNOŚĆ
 / 
Śląsk to nie tylko kopalnie. Burmistrz Wisły zaprasza turystów

Sytuacja epidemiczna na Śląsku. Region to nie tylko kopalnie i górnicy. - Rzeczywiście, jeśli chodzi o Śląsk, to badania pokazują, że zachorowalność jest duża. W naszej miejscowości wynik jest niewielki, 6 zakażonych osób, z czego 4 już wyzdrowiały. To pokazuje skalę - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. - Mamy wielki spokój i mamy nadzieję, że tak zostanie. Wszyscy musimy zachować pełną ostrożność, całkiem bezpiecznie na pewno nie jest. Natomiast w naszych domach wczasowych i pensjonatach baza jest taka, że można się odizolować. Mamy też sporą powierzchnię. Ci, którzy czują się zagrożeni, mogą u nas spędzić czas bardziej aktywnie, nadal będąc w miejscach ustronnych - dodał.

Mandat za rozpalenie ogniska w lesie. "Ogniowi mówimy: nie"
42
04.06.2020 15:57

BIESZCZADY
 / 
Mandat za rozpalenie ogniska w lesie. "Ogniowi mówimy: nie"

Przed długim weekendem Polacy planują wycieczki i pikniki. Za rozpalenie ogniska w lesie lub nieprzestrzeganie innych przepisów związanych z ochroną lasów straż leśna można wystawić mandat w wysokości 500 zł. Przypominała o tym w programie "Newsroom" WP Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. – Polskie lasy są jednymi z najbardziej palnych w Europie nawet, gdy jest chłodno, czy nawet mokro. Ognisko można rozpalić tylko w wyznaczonym do tego miejscu, najczęściej są one w pobliżu wiat turystycznych i miejsc biwakowych. Nie można rozniecać ognia nie tylko w lesie, ale i w odległości 100 metrów od niego – dodała.

W lasach pojawiły się grzyby. "To jeszcze nie jest wysyp"
25
04.06.2020 15:50

GRZYBY
 / 
W lasach pojawiły się grzyby. "To jeszcze nie jest wysyp"

- W maju i czerwcu to normalna sytuacja, że pojawiają się grzyby. To nie jest wysyp, raczej pojedyncze sztuki na jajecznicę, a nie do suszenia lub marynowania - mówiła w programie "Newsroom" WP Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. Grzyby pojawiły się w efekcie deszczów, choć – jak zastrzegła – nadal są miejsca, gdzie jest bardzo sucho. – Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje prawie w połowie Polski – zaznaczyła. W maju w lasach było kilkaset pożarów.

bEDVvsql
Polacy chcą zaszyć się na odludziu. Bieszczady są najpopularniejszym celem wyjazdów
156
04.06.2020 15:26

BIESZCZADY
 / 
Polacy chcą zaszyć się na odludziu. Bieszczady są najpopularniejszym celem wyjazdów

- Na tydzień przez czerwcowym długim weekendem najpopularniejszym celem wyjazdów jest Polańczyk. Dwa tygodnie temu była to Solina. Turyści szukają noclegów głównie w Bieszczadach, a o miejsce jest coraz trudniej. Czasem znalezienie go graniczy z cudem – powiedziała w programie "Newsroom" WP Anna Kryjer z serwisu rezerwacyjnego nocowanie.pl. Epidemia koronawirusa zmieniła oczekiwania Polaków co do miejsca wypoczynku. W zeszłym roku Boże Ciało najchętniej spędzaliśmy nad morzem, w tym – Polacy szukają ustronnych miejsc w górach. Niechętnie natomiast szukają noclegów w woj. śląskim. Tutaj widać wyraźny spadek rezerwacji w porównaniu do zeszłego roku.

Straż leśna poluje na nielegalne rajdy. "To jest trudne"
204
04.06.2020 12:55

QUADY
 / 
Straż leśna poluje na nielegalne rajdy. "To jest trudne"

- Staramy się przeciwdziałać nielegalnym rajdom i rozjeżdżaniu lasów przez samochody i quady. To jest trudne, to nie jest rower czy hulajnoga, na której łatwo kogoś złapać – mówiła w programie "Newsroom" WP Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. Problem – jak dodała – dotyczy w dużej mierze gór, gdzie na rajdy skarżą się i turyści i mieszkańcy. – Robimy badania, co najbardziej przeszkadza Polakom w lasach. Na pierwszym miejscu są śmieci, a na drugim właśnie quady – dodała.

Polacy szykują się na długi weekend. Apartamenty i domki podrożały
380
04.06.2020 12:24

TURYSTYKA
 / 
Polacy szykują się na długi weekend. Apartamenty i domki podrożały

- Polacy, którzy chcą wyjechać na czerwcowy długi weekend, mogą znaleźć nocleg nawet za 30 zł od osoby. Wzrost cen najwyraźniej widać w przypadku apartamentów i domków - powiedziała w programie "Newsroom" WP Anna Kryjer z serwisu rezerwacyjnego nocowanie.pl. Jak mówiła, luksusowy nocleg może kosztować nawet 400 zł, ale za 100 zł można naleźć "bardzo przyzwoity nocleg". Jej zdaniem dodatkowe atrakcje, zwłaszcza związane z wypoczynkiem na świeżym powietrzu, są gotowe i czekają na przyjazd turystów.

Wakacje z rodziną. Wiceminister ma radę dla planujących urlop
3
28.05.2020 15:41

WAKACJE
 / 
Wakacje z rodziną. Wiceminister ma radę dla planujących urlop

- Tegoroczne wakacje powinniśmy spędzić w gronie rodzinnym. To jest bardzo dobre, gdy wyjeżdżamy z dziećmi na wakacje – zachęcał w programie "Newsroom" WP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, nie zawsze to będzie możliwe, dlatego trwają prace nad wytycznymi dotyczącymi wyjazdów zorganizowanych. Podkreślał konieczność zachowania odległości co najmniej dwóch metrów od siebie, również np. na plaży. – Plażę ciężko jest podzielić na sektory, ale najważniejsze jest zachowanie dystansu – mówił wiceminister zdrowia. Dodał też, że choć jego zawsze denerwowały parawany, w czasie koronawirusa być może jest to bardzo dobre rozwiązanie.

bEDVvsqm
Pracownicy z Ukrainy ściągani do Polski. "Polacy nie chcą pracować za 4 tys. zł"
2.1K
26.05.2020 16:42

ZAROBKI
 / 
Pracownicy z Ukrainy ściągani do Polski. "Polacy nie chcą pracować za 4 tys. zł"

Jak duże jest zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy? W czasie, gdy wielu Polaków traci pracę, nadal ściągamy pracowników z Ukrainy - jedna z firm wynajmuje nawet samolot, by ich sprowadzić. - Coraz więcej firm się zgłasza, tylko w naszej firmie zapotrzebowanie codziennie zwiększa się o kilkadziesiąt osób. Prawdopodobnie będziemy musieli podjąć decyzję o drugim czarterze, mamy podpisaną otwartą umowę z liniami lotniczymi i jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce będzie drugi samolot - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Tomas Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal. - Polacy nie zawsze chcą iść do pracy za 3-4 tys. złotych, wolą za tą samą pracę fizyczną dostać 2-3 tys. euro na Zachodzie. Powstała luka na zapotrzebowanie pracowników z zagranicy - dodał

Opłata za śmieci. Rząd nie pomaga samorządom? Jaki: to nieprawda
2
26.05.2020 16:26

ŚMIECI
 / 
Opłata za śmieci. Rząd nie pomaga samorządom? Jaki: to nieprawda

Część samorządowców twierdzi, że opłaty za wywóz śmieci rosną, bo rząd nie pomaga im w budowaniu nowych spalarni czy miejsc służących utylizacji odpadów. - To jest zadanie samorządów. Dlaczego samorządy Wrocławia, Poznania czy Krakowa wybudowały, a Warszawa nie? To jest oczywiste, że w Polsce powstają nowoczesne instalacje do zarządzania odpadami, nie wiem dokładnie ile, powstało co najmniej kilka, jeżeli nie kilkanaście. Uważam, że to wstyd, że nie powstała w Warszawie - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" europoseł i były minister w rządzie PiS Patryk Jaki. - To jest podstawowe zadanie samorządu, a nie rządu, ale mimo to rząd pomaga. W Ministerstwie Klimatu są dodatkowe środki, które można na to pozyskać - dodał.

E-handel rośnie dzięki pandemii. Brzoska: miliony nowych klientów
2
26.05.2020 16:00

ZAKUPY PRZEZ INTERNET
 / 
E-handel rośnie dzięki pandemii. Brzoska: miliony nowych klientów

Rynek e-commerce, czyli zakupy przez internet, rośnie w siłę w czasie pandemii koronawirusa. - Obserwując, jak przegrupowują siły najwięksi sprzedawcy, mówię tu o sieciach modowych, obuwniczych, ale także sieciach spożywczych - widać, że dzisiaj każdy już wie, że bez silnego ramienia e-commerce'owego będzie im bardzo trudno przetrwać na rynku - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost. - Z dużym prawdopodobieństwem można przewidywać, że wiele placówek fizycznych zostanie zlikwidowanych, być może zmniejszą się powierzchnie handlowe, natomiast bardzo duże budżety marketingowe przesuną się właśnie do e-commerce'u. Uważam, że to spowoduje wchodzenie na rynek e-commerce milionów klientów, którzy dotąd daleko trzymali się od zakupów online - dodał.

Wybory prezydenckie poprzez paczkomaty? Brzoska: ostatnia rzecz, jaką bym się zajął
22
26.05.2020 15:43

POCZTA
 / 
Wybory prezydenckie poprzez paczkomaty? Brzoska: ostatnia rzecz, jaką bym się zajął

Czy InPost mógłby zająć się organizacją wyborów korespondencyjnych zamiast Poczty Polskiej? - To jest ostatnia rzecz, którą bym robił. Myślę, że powody tego wszyscy znają. Na szczęście mamy pełne ręce roboty przy dostarczaniu przesyłek pocztowych, a nie wyborczych - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost. - Na szczęście nasza technologia nie umożliwia weryfikacji tożsamości potencjalnego odbiorcy i bardzo się cieszę, że tego nie umożliwia. Czy wierzę w wybory organizowane przez Pocztę Polską? Od lat nie komentuję poczynań naszego szacownego konkurenta, trzymam kciuki, kibicuję. Są operatorem wyznaczonym, wręcz stworzonym do tego, by tego typu misję publiczną pełnić i im to pozostawiam. Ja mam swoją misję - dodał.

Koniec galerii handlowych? Brzoska: katastrofa, koronawirus to przyspieszył
178
26.05.2020 15:27

ZAKUPY
 / 
Koniec galerii handlowych? Brzoska: katastrofa, koronawirus to przyspieszył

Koronawirus zamknął galerie handlowe, znacznie wzrósł sektor handlu w internecie. To koniec ery galerii handlowych? - Już kilka lat temu mówiłem, że czas galerii handlowych się kończy. Sytuacja z koronawirusem sprawiła, że przyspieszył się cykl życia galerii, w Stanach Zjednoczonych one już praktycznie nie funkcjonują. Byliśmy na fali wznoszącej, aczkolwiek spadającej, dzisiaj to jest już praktycznie katastrofa - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost. - Trendy w zakupach spożywczych również pokazują bardzo mocny wzrost zakupów online, obserwujemy to również u siebie, gdy kilkanaście miesięcy temu wprowadziliśmy lodókomaty. Handel fizyczny nie zniknie, znikną jego pewne formuły - dodał.